Jubileusz Śląskiego Ogrodu Zoologicznego i Etnostrada 2023 uświetnione koncertami

09X 23

Jubileusz Śląskiego Ogrodu Zoologicznego i Etnostrada 2023 uświetnione koncertami

W miniony weekend artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” można było spotkać podczas dwóch ważnych dla regionu imprez. Jubileuszową Galę Śląskiego Ogrodu Zoologicznego oraz Spotkania Folklorystyczne „Etnostrada” 2023 w Częstochowie, wzbogaciły koncerty okolicznościowe z najpiękniejszym repertuarem śląskich pieśni.

W piątek artyści chóru Zespołu „Śląsk” uświetnili jubileuszową galę z okazji 65-lecia Śląskiego ZOO. W Sali konferencyjnej Planetarium Śląskiego odbył się koncert, w którym wzięli udział zaproszeni goście – przedstawiciele lokalnych władz, firm i instytucji współpracujących z zoo, a także innych ogrodów zoologicznych z Polski i Europy.  

Jubileusz 65-lecia świętował Śląski Ogród Zoologiczny - jedna z najbardziej charakterystycznych wizytówek województwa śląskiego. Śląski Ogród Zoologiczny został otwarty w 1958 roku. Na początku swojej działalności miał charakter wyłącznie rekreacyjny. Od początku lat 80-tych najważniejszą rolą ogrodu stała się ochrona gatunków zagrożonych. Ostatnie lata to intensywny rozwój zoo. Dziś Śląski Ogród Zoologiczny jest trzecim pod względem wielkości ogrodem zoologicznym w Polsce i największym w południowej części kraju. Dla artystów Zespołu „Śląsk” to był wielki zaszczyt, mogąc wystąpić podczas tak pięknego Jubileuszu instytucji, którą od 65 lat odwiedziły tysiące, a być może nawet miliony mieszkańców Śląska i całego województwa śląskiego.

W sobotę z kolei, w Akademickim Centrum Kultury w Częstochowie, artyści chóru Zespołu „Śląsk” byli gwiazdą tegorocznych Spotkań Folklorystycznych „Etnostrada” 2023. Koncert Zespołu doskonale wpisał się w ideę tego niezwykłego przeglądu twórczości folklorystycznej, ukoronował także konkursowe zmagania uczestników.

„Etnostrada” to impreza cykliczna, święto regionalnego folkloru. Dziewiąte już spotkanie, zostało zorganizowane przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. Współorganizatorem wydarzenia był Klub Politechnik „Akademickie Centrum Kultury” w Częstochowie. Przegląd jest jednocześnie prezentacją i upowszechnianiem bogactwa form folklorystycznych funkcjonujących w regionie. To również ochrona i promocja gwary oraz języka regionalnego, a także wymiana doświadczeń kulturowych i wzajemna edukacja. W przeglądzie o charakterze konkursu, wzięły udział zespoły folklorystyczne, śpiewacze, obrzędowe, taneczne, muzyczne, którym bliska jest spuścizna przodków i kultura ludowa regionu, w której żyją. (AK)