Inspirujące „Folk Solution” w Japonii – kolejny międzynarodowy projekt dobiegł końca

02XII 22

Inspirujące „Folk Solution” w Japonii – kolejny międzynarodowy projekt dobiegł końca

Zakończyła się trasa koncertowa Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Japonii w ramach projektu „FOLK SOLUTION” - polskie dziedzictwo historyczno-kulturowe w ujęciu współczesnym widziane przez pryzmat muzyki elektronicznej, tańca współczesnego i elementów kultury ludowej. Projekt Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny jako mariaż nowych form artystycznej ekspresji łączącej nowoczesność z tradycją. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura inspirująca”.

Od 23 do 30 listopada w Tsurudze, Kioto i Tokio artyści prezentowali japońskiej publiczności widowisko baletowe „Folk Solution”, odbywały się także warsztaty tańca ludowego i panele dyskusyjne.

Pierwsze spotkanie na ludowo odbyło się w Tsurudze, 23 listopada w Port of Humanity Tsuruga Museum. W warsztatach polskich tańców uczestniczyli miłośnicy polskiej kultury. Prowadzący zajęcia artyści Zespołu „Śląsk” z podziwem obserwowali zaangażowanie Japończyków w naukę choreografii poloneza, zwodzonego i kujawiaka oraz ich wielką ciekawość polskiej kultury. To było bardzo miłe i satysfakcjonujące spotkanie na inaugurację tegorocznej trasy koncertowej. Następnego dnia wielbiciele Zespołu „Śląsk” mogli już podziwiać artystów w widowisku baletowym „Folk Solution” na scenie Kirameki Minato Hall w Tsurudze. Ogromne zainteresowanie spektaklem i burza oklasków to najlepszy dowód, że już na początku trasy japońska publiczność z uznaniem przyjęła kolejną propozycję programową Zespołu „Śląsk”. Widowisko baletowe „Folk Solution” jest bowiem efektem poszukiwań nowych form artystycznej ekspresji Zespołu „Śląsk”. Łączy muzykę elektroniczną, taniec współczesny i inspiracje kulturą ludową. Reżyserem spektaklu jest Michaił Zubkow – kierownik baletu ZPiT „Śląsk”, choreografia: Michaił Zubkow oraz tancerze Zespołu „Śląsk”, opracowanie muzyczne: Rafał Zapała.

Podczas wizyty w Tsurudze, artyści mieli okazję odwiedzić bardzo ważny dla tego miasta Port of Humanity Tsuruga Museum. To wyjątkowe miejsce w historii stosunków polsko-japońskich, ponieważ właśnie w porcie Tsuruga, w 1920 roku przyjęto połowę z blisko 800 uratowanych polskich dzieci - sierot z Syberii, a w 1940 roku przybyło tam tysiące polskich żydów uciekających przed wojną. Warto przypomnieć, że to nie pierwszy raz kiedy artystyczne ścieżki Zespołu „Śląsk” krzyżują się z Tsurugą i wspomnianym muzeum. Historyczne wydarzenia, których pamięć zachowuje ta placówka, były m.in. inspiracją dla twórcy spektaklu „Exodus” Michaiła Zubkowa. W 2020 roku, podczas realizacji projektu „Taniec natchniony – od folkloru do współczesności – prezentacja spektaklu baletowego „Exodus”, jako nowatorskiego podejścia do promocji kultury polskiej” – pokaz spektaklu baletowego w wykonaniu artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” towarzyszył uroczystości otwarcia muzeum po rewitalizacji. Port of Humanity Tsuruga Museum był także jednym z partnerów projektu realizowanego podczas tegorocznej trasy.

26 listopada w planie podróży znalazło się Kioto. Spotkanie z tamtejszą publicznością rozpoczęły warsztaty tańca polskiego tańca prowadzone przez artystów Zespołu „Śląsk” z członkami Japońsko-Polskiego Towarzystwa Przyjaźni Miłośników Tańca Ludowego. Warsztaty były preludium do rozpoczynającego się w tym czasie w Kito Festiwalu Polskiego Tańca. W zajęciach wzięli  udział zarówno członkowie Towarzystwa, jak i pozostali uczestnicy Festiwalu. Polskich tańców pod kierunkiem artystów Zespołu „Śląsk”, uczył się z entuzjazmem prawdziwie wielopokoleniowy tłum miłośników polskiej kultury. Z radością można stwierdzić, że zainteresowanie warsztatami przerosło najśmielsze oczekiwania Zespołu. To dla artystów „Śląska” ogromna satysfakcja móc przekazać część polskiej kultury obcokrajowcom, którzy z takim zaangażowaniem podchodzą do jej poznawania, a przy okazji pomóc wielbicielom tańców ludowych w szlifowaniu ich dotychczasowych umiejętności.

Wielu uczestników warsztatów oraz samego Festiwalu zasiadło dzień później na widowni Wings Kyoto Center, aby obejrzeć spektakl „Folk Solution”. Wydarzeniu towarzyszył aplauz widzów, którzy nie tylko z entuzjazmem przyjęli spektakl, ale podkreślali również ogromne uznanie dla artystów za sprostanie wyzwaniu połączenia sztuki ludowej ze współczesną. Wielu z widzów, którzy pojawili się w Kioto tego wieczoru, miało już bowiem okazję podziwiać Zespół „Śląsk” w 2019 roku, podczas ówczesnej trasy koncertowej w Japonii z tradycyjnym, ludowo-narodowym repertuarem. W takiej atmosferze, po spektaklu, Dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Zbigniew Cierniak, zainaugurował uroczyście Festiwal Polskiego Tańca organizowany przez Japońsko-Polskie Towarzystwo Przyjaźni Miłośników Tańca Ludowego. Grupa japońskich tancerzy pochwaliła się także efektami swojej artystycznej pasji i zaprezentowała wszystkim swoje umiejętności na scenie. Wielkie brawa za talent i miłość do polskiej kultury!

Ostatnie koncerty w ramach projektu odbyły się 29 i 30 listopada w Theater X (Cai) w Tokio. To wyjątkowe miejsce, w którym polska kultura jest częstym gościem, a publiczność która je odwiedza fascynuje nie tylko polski taniec, ale także muzyka, teatr i kinematografia. Goście podkreślali to zwłaszcza podczas paneli dyskusyjnych zorganizowanego przez Theater X (Cai), które odbyły się po spektaklach „Folk Solution”. Udział wzięli w nich: Dyrektor Zbigniew Cierniak oraz choreograf spektaklu i kierownik baletu Zespołu „Śląsk” Michaił Zubkow, a także Barbara Nowak - specjalista ds. kontaktów międzynarodowych w Zespole „Śląsk” i artysta baletu Tomasz Lis. Jedna z rozmów poprowadzona była przez tłumaczkę języka polskiego Rie Hiraiwa, sekretarza FORUM POLSKA, najważniejszej japońskiej organizacji promującej polską kulturę i naukę w tym kraju. Niezwykle ciekawa, wielowątkowa dyskusja była znakomitą okazją nie tylko do wyrażenia słów uznania pod adresem Zespołu „Śląsk”, ale również stanowiła znakomitą płaszczyznę do wymiany opinii na temat walorów polskiej kultury. Na widowni Teatru zasiedli także przedstawiciele Instytutu Polskiego w Tokio, jednego z partnerów projektu.

Na zakończenie tegorocznej trasy koncertowej delegacja artystów Zespołu „Śląsk” na czele z Dyrektorem Zbigniewem Cierniakiem, wzięła udział w świątecznym spotkaniu w Ambasadzie RP w Tokio. Jak relacjonował na swojej stronie internetowej Instytut Polski w Tokio: „W wystąpieniu inaugurującym wydarzenie dyrektor Instytutu Polskiego w Tokio Urszula Osmycka podziękowała partnerom IP za współpracę i wsparcie w mijającym roku, dzięki którym zrealizowanych zostało wiele wydarzeń kulturalnych przybliżających Polskę i Japonię. Podkreśliła, że był to czas szczególnie aktywny i trudny z powodu agresji Rosji na Ukrainę. Podziękowała również za wsparcie przedsięwzięć mających na celu pomoc dla Ukrainy i zapowiedziała, że w 2023 r. Instytut Polski w Tokio będzie kontynuować te działania – aż do zwycięstwa Ukrainy. Toast wzniósł dyrektor Zespołu Zbigniew Cierniak. Niespodzianką spotkania był występ wokalny artystów Zespołu „Śląsk”. W wydarzeniu wzięło udział ok. stu gości, głównie polskich i japońskich partnerów Instytutu, przedstawicieli ze świata kultury oraz organizacji pozarządowych”. Organizatorem spotkania był Instytut Polski w Tokio a przedstawiciele Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” byli gośćmi honorowymi.

1 grudnia Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” opuścił gościnną Japonię pełen wrażeń niezmiennie dostarczanych przez ten fascynujący kraj. Emocjonujące koncerty dla publiczności w Tsurudze, Kioto i Tokio pozostaną na długo w pamięci Zespołu. Kolejne zdobyte doświadczenia, energia i pasja bijące od japońskich wielbicieli polskiej kultury czy w końcu znakomite recenzje spektaklu „Folk Solution” na gorąco przekazywane Zespołowi przez widzów – to wszystko daje nie tylko powód do satysfakcji z dobrze wykonanego zadania, jest także źródłem motywacji do dalszych działań. Serdecznie dziękujemy wszystkim partnerom, publiczności i każdemu z osobna, kto przyczynił się do sukcesu realizacji tego projektu.

Partnerzy:
Port of Humanity Tsuruga Museum
Instytut Polski w Tokio
FORUM POLSKA
Japońsko-Polskie Towarzystwo Przyjaźni Miłośników Tańca Ludowego
Theater Xcai w Tokio

(opracowanie tekstu AK, współpraca Tomasz Lis)