Inauguracja 71. sezonu artystycznego

22IX 23

Inauguracja 71. sezonu artystycznego

Koncertem w swojej koszęcińskiej siedzibie, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” symbolicznie rozpoczął 71. sezon artystyczny. Inauguracja odbywała się w ramach obchodzonego co roku Dnia Pamięci Stanisława Hadyny, którego rocznica urodzin przypada 25 września.

Już po raz 71. artyści zainaugurowali nowy sezon. Kolejny rok pełen wyzwań symbolicznie rozpoczęli koncertem ze swoim sztandarowym repertuarem ludowo-narodowym. „Karolinka”, „Szła dzieweczka”, „Gdybym to ja miała” – tych piosenek nie mogło zabraknąć podczas inaguracji. Balet tradycyjnie wkroczył na scenę trojakiem, by w dalszej części zaprezentować znane, lubiane i podziwiane przez dziesięciolecia choreografie, m.in: „Taniec chustkowy”, „Koziery” oraz tańce narodowe „Kujawiak-oberek” i „Krakowiak”. W dynamicznym i kolorowym widowisku artyści zaprezentowali zaledwie fragment swojego bogatego repertuaru, który w nowym sezonie będą mogły podziwiać kolejne rzesze publiczności w Polsce i na świecie. Wspaniała atmosfera koncertu i gorące brawa w podziękowaniu, niech będą dobrą wróżbą na nowy sezon.

Wśród gości, którzy przyjęli zaproszenie do współuczestnictwa w inauguracji znaleźli się m.in. pani Agnieszka Lenartowicz-Łysik – doradca w Kancelarii Prezydenta RP, pan Szymon Giżyński – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, zaprzyjaźnionych instytucji, członkowie Rady Programowej Zespołu „Śląsk” oraz seniorzy, dzieci i młodzież. O Zespole „Śląsk” i Stanisławie Hadynie pamiętali również Dyrektorzy Szkół Hadynowskich, których patronem jest założyciel Zespołu, a także przedstawiciele firmy STARBAG, z którą Zespół współpracuje w ramach projektu STRABAG „Budujemy klimat kultury”.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wchodzi w kolejny sezon artystyczny po intensywnym roku jubileuszowym, który przyniósł m.in. podwójną platynę i kolejną statuetkę Fryderyka za znakomity projekt z Miuoshem pt. „Pieśni współczesne” oraz Fryderyka za płytę „70-lecie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Największe przeboje”. Oprócz koncertów jubileuszowych w całej Polsce, artyści podróżowali także poza granicę kraju, koncertowali we Francji, Włoszech i Brazylii. Decyzją Rady Programowej Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca Obchody 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny zostały nominowane do nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej 2023 w kategorii Wydarzenie roku – za wszechstronną, wykraczającą poza podziały stylistyczne, działalność muzyczną jednego z najstarszych i najbardziej docenianych zespołów folklorystycznych w Polsce i Europie.

Podczas gdy w Koszęcinie trwał koncert inauguracyjny, w łomżyńskiej Hali Kultury Dyrektor Zbigniew Cierniak odebrał w imieniu Zespołu Nagrodę I stopnia i Medal Zygmunta Glogera. Wyróżnienie przyznawane jest przez Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze STOPKA w Łomży wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałkiem Województwa Podlaskiego i Prezydentem Łomży. Konkurs glogerowski jest organizowany od 1983 roku, a grono jego laureatów każdego roku poszerzane jest o kolejne nazwiska wybitnych przedstawicieli polskiej nauki oraz działaczy kulturalnych i społecznych. Każdego roku wyróżniani są twórcy i badacze kultury, a także ci, którzy działając niekonwencjonalnie i bezinteresownie w swoich środowiskach, wpływają twórczo i pobudzająco na małe ojczyzny. O nagrodę dla Zespołu „Śląsk” wnioskował Związek Górnośląski.

Inauguracja sezonu to także dobra okazja do wyróżnień. Miło nam poinformować, że zasłużeni artyści i pracownicy Zespołu „Śląsk” odebrali w tym dniu odznaczenia państwowe przyznane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę: srebrne i brązowe krzyże zasługi oraz złote i srebrne medale za długoletnią służbę. Aktu dekoracji dokonała pani Agnieszka Lenartowicz-Łysik Doradca Społeczny Prezydenta RP. Tuż przed koncertem wyróżnienia nadane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego wręczył z kolei Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury pan Szymon Giżyński. Resortowe odznaczenia, brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznane zostały za osiągnięcia artystyczne oraz zaangażowanie w upowszechnianie i ochronę kultury.  

W rozpoczętym oficjalnie sezonie artystycznym 2023/2024 przed Zespołem „Śląsk” kolejne wyzwania, z których dziś warto wymienić te najbliższe. Wchodzimy w nowy rok działalności z bagażem dobrych doświadczeń. Obsypane nagrodami „Pieśni współczesne” będą miał swoją kontynuację - trwają nagrania do drugiej części albumu. W listopadzie artyści baletu i soliści chóru wyruszą w podróż do Japonii, w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - "FOLK CROSSROAD" - tradycja i jej współczesne metamorfozy. Dialog taneczny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” inspirowany muzyką Wojciecha Kilara. W grudniu z kolei artyści ponownie zagoszczą w Brazylii, gdzie zaprezentują repertuar najpiękniejszych polskich kolęd, a wiosną 2024 roku będą zdobywać serca bałkańskiej publiczności koncertując w Bułgarii, Rumunii i Mołdawii. Zapowiada się kolejny, bogaty w wydarzenia rok działalności. (AK)

Koncert inauguracyjny odbywał się w ramach zadania pn. Dofinansowanie działań i przedsięwzięć artystycznych związanych z Jubileuszem 70-lecia Zespołu „Śląsk”, które otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego