Dziękczynienie za plony na Jasnej Górze

04IX 23

Dziękczynienie za plony na Jasnej Górze

W miniony weekend Częstochowa zmieniła się w rolniczą stolicę Polski, na Jasnej Górze odbywały się ogólnopolskie Dożynki, którym towarzyszyła 32. Krajowa Wystawa Rolnicza. Tradycją stało się już, że Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” uświetnia to wydarzenie swoim koncertem w Bazylice na Jasnej Górze. Artyści zadbali także o oprawę uroczystej mszy świętej.

Krajowa Wystawa Rolnicza i Dożynki Jasnogórskie odbywają się co roku w pierwszy weekend września. To jedna z największych imprez rolniczych w Polsce, której kilkuletnią tradycją są m.in. koncerty w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzej Duda. 2 września, na inaugurację tego wydarzenia, chór wraz z orkiestrą Zespołu „Śląsk” pod batutą Zygmunta Magiery, wystąpili w Bazylice Jasnogórskiej z repertuarem najpiękniejszych pieśni maryjnych, patriotycznych oraz ludowych. W wypełnionej po brzegi publicznością Bazylice, wybrzmiały m.in. „Bogurodzica”, „Czarna Madonna”, „Z dawna Polski Tyś królową”,  a także „Marsz Pierwszej Brygady”, „Jak długo w sercach naszych” oraz ludowe przeboje: „Karolinka”, „Szła dzieweczka” czy „Karlik”. Świętujący jubileusz 70-lecia Zespół „Śląsk”, został w sposób szczególny uhonorowany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa, który na ręce Zastępcy Dyrektora Tomasza Janikowskiego wręczył okolicznościową statuetkę. Odczytano także list gratulacyjny Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Ogólnopolskim Dożynkom na Jasnej Górze od lat towarzyszy także Krajowa Wystawa Rolnicza organizowana przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Przez weekend odwiedza ją dziesiątki tysięcy mieszkańców regionu. W tym roku swoje oferty produkcyjne, handlowe i usługowe zaprezentowało ponad 500 firm i instytucji rolniczych z całego kraju. To było wielkie święto polskiego rolnictwa, cieszymy się, że jak co roku Zespół „Śląsk” mógł być jego częścią. (AK)