Delegacja Zespołu „Śląsk” na Festiwalu Polskim w Tokio

24VI 22

Delegacja Zespołu „Śląsk” na Festiwalu Polskim w Tokio

18 czerwca odbyła się w Tokio największa w Japonii impreza promująca polska kulturę, kuchnię i turystykę – Festiwal Polski. Swoje oferty prezentowali importerzy, producenci i sprzedawcy polskich produktów w Japonii. Mieszkańcy Tokio mieli okazję zapoznać się z różnorodną i bogatą ofertą programową promującą polską kulturę, zarówno w jej tradycyjnej odsłonie, jak również współczesnej formie. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” miał zaszczyt wystąpić dla uczestników Festiwalu.

Organizatorami Festiwalu w ramach programu „Dni Dziedzictwa Polskiego” był Instytut Polski w Japonii, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej, Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej i Zagraniczne Biuro Handlowe Tokio.

Festiwal Polski zorganizowany został na czterech piętrach nowoczesnego budynku Stream Hall w dzielnicy Shibuya w centrum Tokio, w którym od wczesnych godzin porannych ustawiały się kolejki chętnych, aby wziąć udział w nim udział. W związku z ograniczeniami związanymi z restrykcjami pandemicznymi, niestety nie dla wszystkich chętnych starczyło miejsca. Organizatorzy zapewnili jednak możliwość udziału w wydarzeniu poprzez transmisję na żywo, udostępnianą w mediach społecznościowych.

Jedną z najbardziej oczekiwanych przez publiczność części festiwalowego programu był udział w nim artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Elementem prezentacji Zespołu podczas Festiwalu w Tokio była promocja najnowszego projektu – „FOLK SOLUTION” - polskie dziedzictwo historyczno-kulturowe w ujęciu współczesnym widziane przez pryzmat muzyki elektronicznej, tańca współczesnego i elementów kultury ludowej. Projekt Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk” im. Stanisława Hadyny jako mariaż nowych form artystycznej ekspresji łączącej nowoczesność z tradycją. Projekt oparty na prezentacji pokazów artystycznych, zestawiających repertuar ludowy z jego współczesną inspiracją muzyczno-taneczną, zaprezentowany został w formie krótkiego spotu promującego listopadową trasę koncertową Zespołu. Nie zabrakło także, specjalnie przygotowanego na Festiwal, programu z repertuarem najbardziej znanych i lubianych przebojów. Gorąco oklaskiwani artyści „Śląska” z nieskrywanym wzruszeniem podejmowali rozmowy z przybyłymi na koncert gośćmi z niemal całej Japonii, wspominając przyjmowane z wielkim entuzjazmem koncerty Zespołu podczas jego ostatniej trasy koncertowej w 2019 roku.

Udział Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Festiwalu Polskim w Tokio był również okazją do odbycia wizyt studyjnych i rozmów z partnerami biorącymi udział zaplanowanej na listopad trasie Zespołu „Śląsk” w Japonii oraz kontunuowania rozmów na temat organizacji kolejnych wydarzeń kulturalnych z ich udziałem.

Zadanie: „FOLK SOLUTION” - polskie dziedzictwo historyczno-kulturowe w ujęciu współczesnym widziane przez pryzmat muzyki elektronicznej, tańca współczesnego i elementów kultury ludowej. Projekt Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk” im. Stanisława Hadyny jako mariaż nowych form artystycznej ekspresji łączącej nowoczesność z tradycją.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura inspirująca”.
(relacja z Japonii – Barbara Nowak)