„Czerwone maki na Monte Cassino” - Zespół „Śląsk” w hołdzie bohaterom

19V 22

„Czerwone maki na Monte Cassino” - Zespół „Śląsk” w hołdzie bohaterom

W rocznicę zdobycia wzgórza Monte Cassino przez 2. Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” uświetnił koncertem oficjalne uroczystości na Cmentarzu Wojennym. Wcześniej, dyrekcja wraz z artystami uczestniczyli w I Trekkingu Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino, który odbył się z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz Pani Anny Marii Anders, Ambasadora RP we Włoszech.

Pierwszy Marsz Trekkingowy śladami 2. Korpusu Polskiego rozpoczął się w godzinach porannych przed Urzędem Miasta w Cassino odśpiewaniem pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino”. W uroczystym rozpoczęciu marszu uczestniczyli także m.in. wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej Michał Góras i burmistrz Cassino Enzo Salera. Wśród 200 uczestników wydarzenia byli m.in. wicepremier prof. Piotr Gliński, Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski, a także Dyrektor Zespołu „Śląsk” Zbigniew Cierniak, Zastępca Dyrektora Tomasz Janikowski oraz przedstawiciele artystów Zespołu. Szlak marszu wiódł historyczną trasą, jaką w maju 1944 roku pokonali żołnierze gen. Andersa i prowadzi z centrum miasta Cassino pod górę do Polskiego Cmentarza Wojennego i klasztoru. 12-kilometrowa ścieżka została opracowana przez Wojskowy Instytut Wydawniczy we współpracy z samorządem Cassino oraz Polską Fundacją Narodową, która sfinansowała projekt. Drogę oznakowano dwunastoma tablicami, ustawionymi w symbolicznych miejscach związanych z walką Polaków o wzgórze. Umieszczono na nich krótkie informacje po polsku, włosku i angielsku, a także zdjęcia i mapy sytuacyjne. Marsz zakończył się przy Pomniku 3 Dywizji Strzelców Karpackich, zbudowanym na zdobytym przez nich wzgórzu. Adrian Gaweł muzyk Zespołu „Śląsk”, w hołdzie polskim żołnierzom, odegrał hejnał mariacki. Upamiętnił w ten sposób hejnał zagrany 78 lat temu na ruinach klasztoru przez kaprala Emila Czecha tuż po tym jak na wzgórzu pojawiła się polska flaga.

Wieczorem, na Polskim Cmentarzu Wojennym, odbyły się główne uroczystości 78. rocznicy zdobycia wzgórza - ceremonia złożenia kwiatów oraz Msza Święta celebrowana przez biskupa polowego Wojska Polskiego Wiesława Lechowicza, z oprawą muzyczną Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. W obchodach uczestniczyli ostatnich żyjący weterani 2. Korpusu Polskiego, a także delegacje władz Polski i Włoch, wśród nich m.in. Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, Ambasador RP we Włoszech Pani Anna Maria Anders oraz dowódcy i żołnierze Wojska Polskiego, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, służb mundurowych i włoskich władz samorządowych. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpił z koncertem pieśni patriotycznych. W repertuarze nie mogło zabraknąć hymnu tamtych dni, pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino”. Minister Jan Józef Kasprzyk określił udział Zespołu „Śląsk” w uroczystościach 78. rocznicy Bitwy o Monte Cassino jako symboliczny, ponieważ w tym roku obchodzimy 100. rocznicę przyłączenia Górnego Śląska do macierzy.

Możliwość uczestnictwa w uroczystościach oraz powierzenie Zespołowi „Śląsk” oprawy artystycznej, to wielki zaszczyt i wyróżnienie. W ciągu wielu lat działalności Zespół wielokrotnie współtworzył wydarzenia, których celem było pielęgnowanie patriotyzmu i bogactwa polskiej historii. Zaprezentowanie swojego repertuaru podczas tak wyjątkowej rocznicy, pod wzgórzem Monte Cassino, jest dopełnieniem tej misji.

Włoska trasa koncertowa Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, w związku z 78. rocznicą Bitwy o Monte Cassino dobiegła końca. Podczas wizyty we Włoszech, od 11 do 18 maja artyści Zespołu wzięli udział w uroczystościach związanych ze 130. rocznicą urodzin i 52. rocznicą śmierci Generała Władysława Andersa, wystąpili z koncertem sakralno-patriotycznym w Bazylice św. Andrzeja della Valle w Rzymie, a także z repertuarem ludowo-narodowym w Teatrze Miejskim w Cassino. Trasa realizowana przy współpracy Stowarzyszenia Wspólnota Gaude Mater z Częstochowy, otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a niektóre z wydarzeń także patronat honorowy Ambasady RP w Rzymie, w ramach ogólnoświatowych obchodów Dni Dziedzictwa Polskiego (Polish Heritage Days).

Artyści powrócą do Polski 20 maja. (AK)

Zadanie pn. „Pokrycie kosztów trasy koncertowej do Włoch w związku z 78. rocznicą bitwy o Monte Cassino” – dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.