Cóż to był za weekend!

27VI 22

Cóż to był za weekend!

Za nami niezwykle upalny weekend, sprzyjający plenerowym imprezom i koncertom. Dla artystów Zespołu „Śląsk” to był intensywny i pracowity czas. W ciągu dwóch dni odwiedzili z koncertami Poznań, Częstochowę, Bytom i Rybnik. Były wielkie plenerowe koncerty jak „Męskie Granie” czy Festiwal Górnej Odry i bardziej kameralne spotkania jak to na Jasnogórskich Wałach, gdzie Zespół „Śląsk” zadbał o oprawę mszy świętej podczas Pielgrzymki Rzemiosła Śląskiego.

Poznańskiej publiczności „Męskiego Grania” Zespół „Śląsk” nie zapomni długo! Tłumy pod plenerową sceną w Parku Cytadela jak okiem sięgnąć, entuzjastyczny odbiór i niepowtarzalna atmosfera. Koncert był pierwszym z tegorocznej trasy „Męskiego Grania”, sponsorowanej przez markę Żywiec. Podczas dwóch dni koncertów w Poznaniu wystąpiło aż 20 artystów, w tym także Miuosh i Zespół Pieśni
i Tańca „Śląsk” z projektem „Pieśni współczesnych”. Na scenę główną Miuosh wkroczył w towarzystwie kilkudziesięciu muzyków: artystów chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk”. Artyści zaprezentowali utwory znane z jednego z najgłośniejszych albumów ubiegłego roku - nagrodzonego Platynową Płytą i Fryderykiem - "Pieśni współczesne". W Poznaniu towarzyszyli im wokaliści: Marcelina, Kwiat Jabłoni, Julia Pietrucha, Justyna Święs oraz Franek Trojanowski.

Katarzyna Nowicka-Rynkiewicz, dziennikarka portalu kulturapoznan.pl napisała: „Przed koncertem Miuosha i Śląska przed główną sceną zaczęły gromadzić się tłumy. I choć początkowo wydawało mi się, że ta dosyć sentymentalna podróż po tożsamości Śląska nie będzie odpowiednim materiałem dla festiwalowej atmosfery, to wrażenie szybko minęło. Materiał z platynowej płyty Pieśni współczesnych wywołał ogrom wzruszeń. Początkowo na scenie wybrzmiał jedynie chór i orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Bez dodatkowych artystów z płyty (m.in. Smolika, Natalii Grosiak, Igora Herbuta czy Ralpha Kamińskiego), zatracono łącznik pomiędzy muzyką klasyczną i ludową a stylem osobistym każdego z artystów. (…) Koncert Miuosha i Śląska mienił się pięknymi i lirycznymi brzmieniami, które dosłownie zahipnotyzowały zgromadzoną publiczność” – czytamy w artykule „Męskie Granie”. Nie ma co się bać!

 „Pieśni współczesnych” na żywo będzie można jeszcze posłuchać podczas tegorocznego „Męskiego Grania”: 13 sierpnia w Szczecinie, 19 sierpnia w Gdańsku i 26 sierpnia podczas żywieckiego finału trasy, w Amfiteatrze pod Grójcem. Szczegóły w kalendarium koncertów oraz stronie internetowej „Męskiego Grania” i profilu FB

Podczas gdy artyści chóru koncertowali z Miuoshem w Poznaniu, balet Zespołu „Śląsk” świętował Jubileusz 75-lecia Szkoły Baletowej w Bytomiu. W Bytomskim Centrum Kultury tancerze wystąpili z koncertem, by w ten sposób wraz z uczniami, kadrą i zaproszonymi gośćmi uczcić jubileusz tej renomowanej placówki. Zaprzyjaźniona od lat z Zespołem „Śląsk” bytomska szkoła posiada imponujący dorobek artystyczny, może się pochwalić bogatą tradycją, wybitnymi pedagogami oraz zdolnymi uczniami. Absolwenci Szkoły od wielu lat zasilają także szeregi baletu Zespołu „Śląsk”, stała współpraca łączy instytucje przy prowadzeniu Artystycznego Ogniska Wokalno - Baletowego i organizacji Festiwalu Polskich Tańców Narodowych dla Uczniów Ogólnokształcących Szkół Baletowych. Uczniowie bytomskiej baletówki są także wiernymi uczestnikami warsztatów tanecznych w Koszęcinie, m.in. Letniej Szkoły Artystycznej. Bardzo się cieszymy, że Zespół „Śląsk” mógł swoim występem uatrakcyjnić jubileuszowe uroczystości Szkoły. Życząc bytomskiej szkole kolejnych stu lat działalności, mamy nadzieję, że przyjaźń i owocna współpraca jeszcze długie lata będzie wzbogacać naszą działalność artystyczną i edukacyjną. 

W niedzielę artyści chóru Zespołu „Śląsk” towarzyszyli na Jasnogórskich Wałach uczestnikom 41. Pielgrzymki Rzemiosła Polskiego. Zadbali o oprawę artystyczną mszy świętej, której przewodniczył i homilię wygłosił abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Pielgrzymka odbyła się w stulecie powstania Katowickiej Izby Rzemieślniczej, po powrocie Górnego Śląska do Macierzy. Izba katowicka należy do jednych z największych, najbardziej prężnych gospodarczo i najbardziej zasłużonych izb w Polsce.

Upalny weekend zakończył koncert na plenerowej scenie przy Zabytkowej Kopalni „Ignacy” w Rybniku, na finał Festiwalu Górnej Odry. Repertuar najpiękniejszych pieśni i tańców z Górnego Śląska, Beskidu Śląskiego oraz Podhala oklaskiwały tłumy. II edycja Festiwalu Górnej Odry odbywała się w weekend w kilku lokalizacjach na terenie Rybnika, Żor, Raciborza, Jastrzębia-Zdroju, Wodzisławia Śląskiego, Chałupek i Turzy. Niedzielny finał Festiwalu, którego gwiazdą był Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” odbył się przy Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu - industrialnym sercu Krainy Górnej Odry.

Przed nami upalny tydzień, przed Zespołem „Śląsk” ostatnie koncerty przed wakacjami, powoli zbliżamy się do końca sezonu artystycznego. Już dziś zapraszamy serdecznie do naszej siedziby w Koszęcinie na wspólne świętowanie jego zakończenia oraz 69. urodziny Zespołu „Śląsk”. Od 1 do 3 lipca widzimy się na kolejnej edycji wielkiego pikniku artystycznego „Święto Śląska”, w zespole pałacowo-parkowym przy ulicy Zamkowej 3. Szczegóły TUTAJ  (AK)