Cieszyn, Poczesna, Łódź - kolejny roztańczony i rozśpiewany weekend

24X 22

Cieszyn, Poczesna, Łódź - kolejny roztańczony i rozśpiewany weekend

Za nami niezwykle intensywne trzy dni spędzone z wdzięczną publicznością w różnych zakątkach kraju. Wszędzie sztandarowy repertuar Zespołu „Śląsk” przyjmowany był z entuzjazmem, za który najserdeczniej dziękujemy!

Weekendową podróż artyści rozpoczęli w Cieszynie, gdzie na deskach tamtejszego teatru wystąpili w koncercie  zorganizowanym przez Miasto Cieszyn z okazji 104. Rocznicy powołania Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. Podczas wydarzenia wręczona została także Nagroda Miasta Cieszyna za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. W repertuarze znalazły się największe przeboje Zespołu „Śląsk”, popularne pieśni i zachwycające choreografią tańce.

Po emocjonującym piątkowym wieczorze w Cieszynie, w sobotę Zespół wystąpił w oddalonej niespełna 30 km od Koszęcina Poczesnej. Koncert w Hali Sportowej odbył się w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater im. Krzysztofa Pośpiecha. W zorganizowanym przez Wójta Gminy Poczesnej oraz Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater koncercie, zebrana publiczność miała okazję podziwiać sztandarowe dzieła Stanisława Hadyny i Wojciecha Kilara, jak również tańce ludowe w opracowaniu choreograficznym Elwiry Kamińskiej. Wydarzeniu towarzyszyła – przygotowana przez organizatorów - wystawa haftowanych replik obrazów Jana Matejki.

W niedzielę na artystów chóru, baletu i orkiestry Zespołu czekali już mieszkańcy Łodzi. Koncert z programem "A to Polska właśnie" odbył się w Teatrze Muzycznym na finał XIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Słowo i Muzyka u Jezuitów”. Festiwal trwa od 2 października, w tym czasie odbywały się koncerty o zróżnicowanej tematyce muzycznej. Od muzyki  klasycznej i operowej po repertuar ludowo-narodowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. W imieniu całego Zespołu, z rąk Dyrektora Festiwalu o. Józefa Łągwy SJ, kierownik Działu Organizacji Imprez i Koncertów Stanisław Demczuk odebrał nagrodę „Dar na renowację Piszczałki”, która jest wręczana podmiotom wspierającym przywrócenie pierwotnego charakteru niezwykle cennym, unikatowym organom Schlag&Söhne - jedynego takiego instrumentu w Łodzi. XIII edycja Festiwalu „Słowo i Muzyka u Jezuitów” objęta została honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Dziękujemy za piękny, wspólny weekend. Zapraszamy do śledzenia kalendarza Zespołu „Śląsk” i do zobaczenia na kolejnych koncertach! (AK)