Cały świat w Katowicach – oficjalne otwarcie Światowego Forum Miejskiego

28VI 22

Cały świat w Katowicach – oficjalne otwarcie Światowego Forum Miejskiego

Z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, 27 czerwca w katowickim Spodku odbyła się Ceremonia Otwarcia Światowego Forum Miejskiego (WUF11). Widowisko połączyło ze sobą tradycję z nowoczesnością. Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpili także Joszko Broda i Art Color Ballet.

Przybyłych do Katowic gości powitał chór i balet Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. W wykonaniu artystów uczestnicy Forum z całego świata podziwiali pieśni i tańce ludowe, wśród nich m.in. najsłynniejsze przeboje Zespołu: „Karolinkę”, „Szła dzieweczka” i „Gąskę”. Balet porwał publiczność góralską energią tańców podhalańskich.  

W uroczystym otwarciu Forum uczestniczyli m.in. premier RP Mateusz Morawiecki, minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, sekretarz stanu w ministerstwie funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski i prezydent Katowic Marcin Krupa. Po części artystycznej przemówienia wygłosili m.in. Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ, Mateusz Morawiecki, prezes Rady Ministrów i Maimunah Mohd Sharif, dyrektor wykonawczy UN - Habitat.

Światowe Forum Miejskie to organizowane co dwa lata, pod egidą ONZ, najważniejsze i największe na świecie wydarzenie poświęcone tematyce miejskiej. To właśnie tutaj od lat dyskutuje się na temat miast przyszłości. W tegorocznym szczycie w Katowicach weźmie udział 22,5 tysiąca osób z całego świata, reprezentujących rządy, regiony, miasta, organizacje pozarządowe i instytucje finansowe. Impreza po raz pierwszy odbywa się w Europie Środkowo-Wschodniej. Hasłem przewodnim 11. edycji WUF jest: „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości”. Debaty i panele tematyczne odbywają się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Światowe Forum Miejskie potrwa do 30 czerwca 2022 roku. (AK)