Byliście z nami w ten weekend?

18IX 23

Byliście z nami w ten weekend?

Wrocław, Czarnocin, Częstochowa, Koszęcin… w tych kilku miejscach można było spotkać artystów Zespołu „Śląsk” w ciągu ostatnich kilku dni. Wspaniałe koncerty w wykonaniu chóru, baletu i orkiestry, tysiące widzów, ogrom emocji i wzruszeń. W Koszęcinie Zespolacy towarzyszyli także niezwykłej imprezie – w niedzielę, w siedzibie „Śląska” odbył się  Zlot Klubu Zabytkowych Mercedesów.

 15 września kilka tysięcy widzów obejrzało koncert chóru, baletu i orkiestry w Hali Stulecia we Wrocławiu.​ Swoją obecnością zaszczycił nas profesor Jan Miodek, wieloletni członek Rady Programowej Zespołu „Śląsk”. Dwuczęściowy program „A to Polska właśnie” pełen największych przebojów „Śląska” jak zawsze wzbudził aplauz publiczności. Kalejdoskop barw i dźwięków, taniec, śpiew i muzyka wypełniły imponujące wnętrze wrocławskiej Hali. W akompaniamencie nieustających oklasków artyści chóru, baletu i orkiestry Zespołu „Śląsk” wystąpili ze swoim sztandarowym repertuarem ludowo - narodowych tańców i ludowych pieśni. Były ulubione przeboje, którymi od 70 lat Zespół zdobywa serca w Polsce i na świecie: „Karolinka”, „Szła dzieweczka”, „Hej, te nasze góry”, „Głęboka studzienka”, „Ondraszek”… Nie zabrakło porywających tańców, na które niezmiennie czeka publiczność m.in.: trojaka, suity rzeszowskiej, polki beskidzkiej, słynnych „Kołomajek”, tańców Górali Podhalańskich czy kolekcji tańców narodowych. A to zaledwie niektóre z utworów zaprezentowanych podczas obszernego, dwuczęściowego programu. Wrocławska scena jest dla Zespołu „Śląsk” niezwykle gościnna, artyści występowali tam nie raz. To niezwykłe miejsce a koncerty w Hali Stulecia są zawsze niezwykle emocjonujące. Warto wiedzieć, że wzniesiona na początku XX wieku Hala jest unikatowym projektem uznanym za jedno z największych dzieł architektury XX wieku. W 2006 roku budynek wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Występować na tej scenie, dla tak wspaniałej, kilkutysięcznej publiczności, to dla Zespołu „Śląsk” wielki zaszczyt.

W słoneczną sobotę artystów chóru, baletu i orkiestry powitał Czarnocin, gdzie na plenerowej scenie wystąpili z programem „A to Polska właśnie”. Koncert był wydarzeniem artystycznym podczas uroczystego otwarcia Gminnego Centrum Kultury. To ważne dla lokalnej społeczności przedsięwzięcie połączono ze „Świętem kultury ludowej Doliny Wolbórki”, którego gwiazdą był Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Weekend zakończyliśmy w Filharmonii Częstochowskiej. Koncert chóru, baletu i orkiestry wzbogacił uroczystości 25 - lecia Powiatów. Samorządowcom, którzy od ćwierć wieku budują ten ważny szczebel samorządu terytorialnego w Polsce, złożyliśmy wyrazy uznania i wdzięczności za codzienną służbę na rzecz społeczności lokalnych i całej Ojczyzny.

Kto nie mógł być z Zespołem podczas koncertów, mógł odwiedzić nas w Koszęcinie podczas wyjątkowej imprezy pod nazwą „Gwiazdy dla Śląska – specjalny Zlot Klubu Zabytkowych Mercedesów”. Kulminacyjnym punktem trzydniowego programu był sobotni konkurs elegancji z udziałem publiczności, który odbył się na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Koszęcinie. W zabytkowych Mercedesach, z załogami podróżowali członkowie Zespołu w ludowych strojach, towarzyszyli także uczestnikom konkursu podczas prezentacji wspaniałych aut. W Zlocie wzięło udział prawie 50 samochodów, wyprodukowanych w okresie od lat 30. do lat 90. ubiegłego stulecia. Klub Zabytkowych Mercedesów Polska jest silnie związany ze Śląskiem, gdzie został założony. Stąd pomysł organizatorów, aby połączyć  specjalny zlot z obchodzącym swoje 70-lecie  Zespołem „Śląsk”. Trzeba przyznać, że efektowne pojazdy doskonale prezentowały się zarówno w towarzystwie artystów Zespołu, jak i na tle koszęcińskiego pałacu. W wydarzeniu uczestniczył Dyrektor Zespołu Zbigniew Cierniak. (AK)