Bydgoszcz i Babienica – weekendowe spotkania z publicznością

11IX 23

Bydgoszcz i Babienica – weekendowe spotkania z publicznością

Kolejny pracowity, wspaniały weekend spędzony wśród znakomitej publiczności. W sobotni wieczór artyści chóru, baletu i orkiestry zawitali do bydgoskiej Opery Nova, z jednym z ostatnich w tym roku koncertów jubileuszu 70-lecia. W niedzielę, w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Babienicy, chór i orkiestra wystąpili z kolei z oratorium „Jak Ojciec i Syn”, podczas koncertu zorganizowanego przez częstochowskie Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater.

Powoli dobiega końca seria koncertów dedykowanych jubileuszowi 70-lecia Zespołu „Śląsk”.  Przez ostatni rok, w całej Polsce odbywały się koncerty galowe ze sztandarowym repertuarem Zespołu, podczas których artyści świętowali z publicznością swój wielki Jubileusz. Po Krakowie, Rzeszowie, Warszawie, Szczecinie czy Kielcach, tym razem przyszła kolej na piękny teatr w Bydgoszczy. Na scenie Opery Nova, usytuowanej w malowniczym zakolu rzeki Brdy, wytańczyli i wyśpiewali to co najpiękniejszego w repertuarze Zespołu „Śląsk”. W obszernym, dwuczęściowym programie nie zabrakło największych przebojów, najsłynniejszych pieśni ludowych i wspaniałych choreografii. Wśród ponad trzydziestu pozycji programu, wybrzmiało m.in. słynne „Helokanie” i „Ondraszek”, był „Harnaś i zbójnicy”, widowiskowe „Tańce podhalańskie”,  „Kołomajki” i tańce narodowe z „Krakowiakiem” w finale. Komplet widzów długo oklaskiwał artystów za program pełen dynamiki i piękna polskiej kultury. Gorące brawa i wzruszenie odbiorców były najlepszym podziękowaniem dla Zespołu „Śląsk” za 70 lat działalności. Na ostatni koncert z jubileuszowej serii zapraszamy jeszcze 14 października do Teatru Ziemi Rybnickiej.

W niedzielne popołudnie soliści, chór i orkiestra pod batutą Wojciecha Wantuloka wystąpili z oratorium „Jak Ojciec i Syn” w kościele św. Stanisława  Biskupa i Męczennika w Babienicy.  Koncert odbył się w cyklu organizowanym przez Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater -  Raduje się serce - raduje się dusza - ze "Śląskiem" przez Śląsk, dofinansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oratorium „Jak Ojciec i Syn”, do muzyki Włodzimierza Krawczyńskiego i tekstu Tadeusza Szymy, to dzieło poświęcone dwóm wielkim synom polskiej ziemi - bł. Prymasowi Wyszyńskiemu i św. Janowi Pawłowi II. Swoją prapremierę miało w październiku 2021 na Jasnej Górze, w związku z uroczystością Beatyfikacji Sługi Bożego Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego i 43. rocznicą wyboru św. Jana Pawła II na papieża. Od tamtego czasu oratorium było wielokrotnie prezentowane w bazylikach i kościołach, zdobywając uznanie publiczności. Na kolejny koncert z cyklu organizowanego przez Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater zapraszamy na Jasną Górę, 1 października 2023 roku o godzinie 16:00. (AK)