„Bogurodzica” na Festiwalu „Gaude Mater”

20IX 23

„Bogurodzica” na Festiwalu „Gaude Mater”

Trwa XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. W jego ramach, 19 września w Kościele Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie, wystąpił chór i orkiestra Zespołu „Śląsk”. Pod batutą Zygmunta Magiery artyści wykonali najpiękniejsze pieśni maryjne zebrane w programie „Bogurodzica”.  

W ramach wydarzenia, Zespół „Śląsk” zaprezentował program z najpiękniejszymi pieśniami ku czci Matki Bożej, w opracowaniach muzycznych Stanisława Hadyny, Romualda Twardowskiego, Janusza Stalmierskiego oraz Krzysztofa Dziewięckiego. „Śląsk” chętnie sięga po repertuar maryjny, a bliskość sanktuarium na Jasnej Górze sprawia, że artyści często mają okazję wzbogacać pieśnią kult Maryi. Podczas wczorajszego koncertu w Częstochowie zabrzmiały m.in.: „Z dawna Polski Tyś Królową”, „Czarna Madonna” czy „Matko Piekarska”. W repertuarze nie zabrakło także „Bogurodzicy”, tytułowej pieśni w muzycznym opracowaniu Stanisława Hadyny czy „Ave Maria” w opracowaniu patrona Zespołu. W sumie zabrzmiało kilkanaście najpiękniejszych utworów maryjnych w wirtuozerskim wykonaniu artystów chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk”.

Odbywający się od 14 września Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, jest organizowany w Częstochowie już od 32 lat. Zainicjowany został przez Krzysztofa Pośpiecha, dyrygenta, pedagoga i pierwszego dyrektora Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”. To największy w Polsce projekt promujący muzykę różnych religii i kultur, muzyczna wizytówka miasta i regionu. W ramach wydarzenia prezentowana jest różnorodna muzyka, poczynając od koncertów chóralnych aż do dużych form oratoryjno-kantatowych. Festiwal jest otwarty także na muzykę współczesną, szczególnie polską. Organizowany od 1991 roku przez Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, ciągle pozostaje wierny idei budowania mostów miedzy kulturami i religiami. Tegoroczna edycja została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Współorganizatorem Festiwalu jest Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.(AK)