"Wieczór z Wojciechem Korfantym" w Warszawie

28X 09

"Wieczór z Wojciechem Korfantym" w Warszawie

    27 października, w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II , odbył się "Wieczór z Wojciechem Korfantym", współorganizowany przez Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk",  Towarzystwo Przyjaciół Śląska w Warszawie oraz Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. Soliści, chór i orkiestra Zespołu "Śląsk" uświetnili wieczór koncertem okolicznościowym  z repertuarem pieśni powstańców śląskich i utworów sakralnych.

    Uroczystości rozpoczęło odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Wojciechowi Korfantemu, na budynku dawnego szpitala św. Józefa w Warszawie – miejscu śmierci Korfantego. Kwiaty złożyli:  Wicemarszałek Senatu RP,  pani Krystyna Bochenek, Wicemarszałek Województwa Śląskiego, pan Zbyszek Zaborowski, Wicewojewoda Śląski, pan Stanisław Dąbrowa. Obecny był także Wójt Gminy Koszęcin, pan Grzegorz Ziaja. O godz. 18:00 w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II koncert w wykonaniu artystów "Śląska" zainaugurował "Wieczór z Wojciechem Korfantym", podczas którego odbyła się promocja książki Jana F. Lewandowskiego pt. "Wojciech Korfanty", wydanej przez wydawnictwo "Videograf II".

    "Książka Jana F. Lewandowskiego jest pierwszą pełną biografią Korfantego, przedstawiającą go w ujęciu popularnym. Autor odsłania najbardziej dramatyczne wydarzenia z życia polityka. Opowiadając burzliwe losy Korfantego, eksponuje ich sensacyjne nieraz fragmenty. Prezentuje go zarówno w wymiarze politycznym, jak i prywatnym, na tle wydarzeń historii górnośląskiej, polskiej i europejskiej. Przekonuje też, że potrzebne jest odkrywanie Korfantego na nowo, gdyż tak naprawdę wcale go nie znamy" – źródło www.sielsiakultura.pl
Patronat honorowy nad "Wieczorem w Wojciechem Korfantym" objęli: Metropolita katowicki Abp Damian Zimoń, Marszałek Województwa Śląskiego, Bogusław Śmigielski, Wojewoda Śląski, Zygmunt Łukaszczyk. Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów Roku Wojciecha Korfantego w Województwie Śląskim.