Dzieje się

W październiku rozpoczęliśmy jesienną część warsztatów w ramach projektu „Werci się robić do bajtli” sfinansowanych z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego.

18.10.2022 roku spotkaliśmy  się w Zespole Szkół i Przedszkola w Kaletach.
W warsztatach wzięło udział ok 50 przedszkolaków i ok 60 uczniów klas 1-3.
W trakcie warsztatów dzieci poznały tradycje śląskie, które ciągle są żywo kultywowane. Mogły ubrać się w stroje śląskie, dowiedziały się co to jest galanda, bruclik i jelenioki. Miały okazję nauczyć się śląskiego tańca i zobaczyć występy Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”. Zajęcia prowadzili instruktorzy Zespołu „Mały Śląsk” Justyna Konik oraz Daniel Dziurka.

20.10.2022 roku odwiedziliśmy placówki w gminie Świerklaniec. O godz. 9:00 rozpoczęły się warsztaty dla dzieci z przedszkola „Pod zielonym listkiem”. W warsztatach wzięło ok 60 dzieci, które z wielką uwaga słuchały informacji o śląskich zwyczajach i tradycjach. Dzieci były znakomicie przygotowane i wykazywały się dużą znajomością tematu. Niektóre z nich były już ubrane w piękne stroje śląskie, w których nas przywitały. Po zakończonych warsztatach udaliśmy się do Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza, gdzie o 10;30 rozpoczęły się kolejne warsztaty tym razem skierowane dla dzieci szkolnych. W warsztatach wzięło udział ok 120 uczniów z klas 1-3.  

24.10.2022 odwiedziliśmy Tarnowskie Góry a dokładnie Repty Śląskie i Zespól Szkolno – Przedszkolny nr 3.
W warsztatach  dla przedszkolaków wzięło udział ok 70 dzieci a dla klas 1-3 ponad 110 uczniów.
W trakcie warsztatów dzieci poznały tradycje śląskie, które ciągle są żywo kultywowane. Mogły ubrać się w stroje śląskie, dowiedziały się co to jest galanda, bruclik i jelenioki. Miały okazję nauczyć się śląskiego tańca i zobaczyć występy Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”. Zajęcia prowadzili instruktorzy Zespołu „Mały Śląsk” Justyna Konik oraz Daniel Dziurka.

31 października Radzionków, był ostatnim przystankiem na mapie projektu „Werci się robić do bajtli”, finansowanego z Budżetu Obywatelskiego Marszałka Województwa Śląskiego. W tym dniu warsztaty odbyły się w Centrum Kultury „Karolinka” a jego beneficjentami byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1,2 i 4 oraz przedszkolaki z Przedszkola nr 2,3 i 4.
W sumie w warsztatach wzięło udział 240 dzieciaków w wieku od 5-10 lat.

Podczas warsztatów tradycyjnie dzieci poznały lub zgłębiły wiedze z zakresu kultury śląskiej, zwyczajów i tradycji. Poznały elementy strojów śląskich. Mogły je również przymierzyć. Na koniec nauczyły się popularnej śląskiej zabawy „Nie chcę cię znać” i z uśmiechami na twarzy wróciły do swoich domów.



   

    

   



23.06.2022
Ostatnie warsztaty -  „Werci się robić do bajtli – śląskie warsztaty edukacyjne dla maluchów” w ramach III edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego w 2022 roku -  przed przerwą wakacyjną odbyły się 21 czerwca b.r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Miasteczku Śląskim.
W warsztatach o godz. 9:00 uczestniczyły tradycyjnie przedszkolaki w liczbie ok 60 osób. Bawiły się one wyśmienicie, a przy okazji wykazały się sporą wiedzą na temat tradycji i kultury śląskiej, co zaskoczyło nawet prowadzących. Podczas trwających warsztatów dzieci przymierzyły stroje śląskie, poznały stroje z regionów śląska (Opola, Pszczyny, Beskidu, Cieszyna, Rozbarku). Nauczyły się śpiewać i tańczyć śląskie piosenki i tańce. W warsztatach o godzinie 10.30 udział wzięło 60 dzieci  z klas 1-3. Gościnnie przyszli również były  uczniowie klas starszych aby dopingować swoich młodszych kolegów i koleżanki. Zajęcia prowadzili pedagodzy Zespołu „Śląsk” – Aleksandra Żaczkova oraz Piotr Hankus.
Do zobaczenia w jesiennej odsłonie naszych spotkań z tradycją dla najmłodszych.

   






13.06.2022
„Serdecznie DZIĘKUJEMY za wspaniałe warsztaty edukacyjne dla naszych maluchów "Werci sie robić do bajtli". Fantastyczny program, przepiękne stroje, przesympatyczni prowadzący, pedagodzy oraz artyści. Dzieci oraz kadra pod ogromnym wrażeniem - Joanna Miszewska- Dyrektor Przedszkola w Ożarowicach.
Takiego e-maila dzisiaj otrzymaliśmy po zajęciach w Ożarowicach, które odwiedziliśmy 13 czerwca 2022 r. w ramach realizacji projektu z Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego.
W warsztatach uczestniczyło kolejno 45 dzieci z Przedszkola  i 36 dzieciaków ze Szkoły Podstawowej . Dzieci poznawały kulturę, tradycję, tańce i piosenki śląskie. Chętnie uczestniczyły w zajęciach, a na ich twarzach przez cały czas gościł uśmiech. Warsztaty prowadzili Aleksandra Żaczkova i Piotr Hankus – artyści, pedagodzy Zespołu „Śląsk”.
Przed wakacjami odwiedzimy jeszcze jedną miejscowość, a będzie nią Miasteczko Śląskie.


   





30.05.2022
30 maja 2022 roku spotkaliśmy się w ramach realizacji naszego projektu z przedszkolakami oraz uczniami placówek oświatowych Gminy Tworóg. Pierwsze ze spotkań odbyło się o godz. 9:00 w tworoskim przedszkolu, następnie o 11:00 zawitaliśmy do Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich. W warsztatach uczestniczyło 70 przedszkolaków oraz 68 uczniów szkoły podstawowej. W każdej z placówek, dzieciaki wyróżniały się dużą wiedzą na temat śląskich zwyczajów i tradycji i tym chętniej brały udział w przygotowanych dla nich zajęciach.  W sumie prawie 140 młodych ludzi zgłębiło wiedzę na temat tradycji, kultury, obrzędowości Górnego Śląska , podziwiało małych artystów Zespołu „ Mały Śląsk” , nauczyło się tańców i piosenek z naszego regionu pod bacznym okiem naszych instruktorów. Tym razem warsztaty prowadzili pedagodzy Zespołu Pieśni i Tańca „ Mały Śląsk” z Radzionkowa -  Justyna Konik i Daniel Dziurka. 



   




19.05.2022
19 maja 2022 r. w ramach realizacji naszego projektu „ Werci się robić do bajtli -  śląskie warsztaty edukacyjne dla maluchów” pedagodzy Zespołu „Śląsk” oraz młodzi artyści Z Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk” spotkali się z przedszkolakami oraz uczniami w Szkole Podstawowej nr 38 w Bytomiu. W zajęciach wzięło udział prawie 100 najmłodszych mieszkańców Bytomia. Czekamy na kolejne spotkania, już niebawem zobaczymy się w Tworogu.


   





17.05.2022
17 maja 2022 roku spotkaliśmy się  z młodymi mieszkańcami Krupskiego Młyna. W dwóch oddziałach Przedszkola Nr 1 w Krupskim Młynie w warsztatach brało udział 60 przedszkolaków, a w Szkole Podstawowej Nr 1 60 uczniów najmłodszych klas. Tym razem zajęcia dla dzieci prowadzili pedagodzy- artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – Aleksndra Żaczkova i Piotr Hankus.


   





11.05.2022
Rozpoczęliśmy warsztaty artystyczne „Werci sie robić do bajtli” - śląskie warsztaty edukacyjne dla maluchów”.

Pierwsze spotkanie odbyło się w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Miedarach w powiecie tarnogórskim. Przedszkolaki w wieku od 3 do 6 lat, a także ich starsi koledzy ze szkoły podstawowej, blisko 120 dzieci  zobaczyło występy taneczne młodych artystów z Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk” z Radzionkowa, rozmawiali o  śląskich tradycjach kulinarnych , ubierali stroje rozbarskie i samodzielnie zatańczyli „Trojaka” i „Owczareczka”.

Tym samym 10 maja b.r. rozpoczął się projekt edukacyjny „Werci sie robić do bajtli” - śląskie warsztaty edukacyjne dla maluchów” w ramach III edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego realizowany przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, który do współpracy zaprosił Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk” z Radzionkowa.


   


polecamy