TRASA KONCERTOWA

Koncerty Zespołu „ŚLĄSK” w ramach trasy koncertowej:



  • 18 listopada 2021 r. z Serbskim Narodowym Zespołem Pieśni i Tańca „KOLO” w Serbii,
  • 21 listopada 2021 r. z Węgierskim Państwowym Zespołem Ludowym i Domem Tradycji (MANE) na Węgrzech,
  • 24 listopada 2021 r. z Chorwackim Narodowym Zespołem Pieśni i Tańca "LADO" w Chorwacji,
  • 8 marca 2022 r. ze Słowackim Artystycznym Zespołem Ludowym "SLUK" na Słowacji (według harmonogramu koncert miał się odbyć 26 listopada, jednak w związku z nagłym ogłoszeniem na Słowacji 14-dniowego stanu wyjątkowego spowodowanego zaostrzeniem epidemii wirusa COVID-19 i wprowadzeniem ograniczeń w działalności kulturalnej, koncert został odwołany).

Koncertom towarzyła wystawa strojów ludowych i narodowych. Element ten umożliwi dzielenie się doświadczeniami w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego Polski, Węgier, Serbii, Chorwacji oraz Słowacji. Ekspozycji towarzyszyły pokazy tańców w wykonaniu artystów baletu Zespołu „ŚLĄSK”, co podkreślało ich piękno, unikatowy charakter i niezwykłe bogactwo regionów.

Dodatkowym elementem międzynarodowego dialogu kulturowego były dyskusje podczas koncertów i wystaw. Spotkania te były niezwykle cenne w kontekście budowania i utrwalania w świadomości odbiorców roli i misji  narodowych zespołów pieśni i tańca, jako instytucji kultury troszczących się o zachowanie dziedzictwa narodowego w obszarze kultury ludowej.

Przebieg trasy koncertowej projektu „FOLK_Like it” został utrwalony na filmie, a prezentacja odbyła się w roku 2022:
film na stronie internetowej Węgierskiego Państwowego Zespołu Ludowego MANE
film na kanale YouTube Chorwackiego Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca "LADO"
film na kanale YouTube Słowackiego Artystycznego Zespołu Ludowego "SLUK" 









„FOLK_LIKE IT” – podsumowanie


Zakończył się projekt pn. „FOLK_Like it” – strój ludowy jako zwierciadło kultury i wyznacznik tożsamości narodowej na przykładzie Polski, Słowacji, Chorwacji, Serbii i Węgier. Trasa koncertowa Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” na południu Europy trwała w pierwszej części od 16 do 26 listopada 2021 roku w Serbii, na Węgrzech i w Chorwacji. Natomiast z . Z powodu zaostrzenia epidemii na Słowacji i wprowadzenia 14-dniowego stanu wyjątkowego, ostatni z zaplanowanych koncertów został odwołany. Ze słowacką publicznością i Słowackim Artystycznym Zespołem Ludowym "SLUK", „Śląsk” spotkał się w drugiej części trasy koncertowej, 8 marca 2022 roku. Przebieg trasy koncertowej projektu „FOLK_Like it” został zejestrowany na filmie, a jego prezentacja obyła się w 2022 roku.

Realizowany projekt był pierwszym międzynarodowym tournée po przerwie spowodowanej pandemią. W listopadzie 2021 roku Zespół wystąpił w Serbii, Chorwacji i na Węgrzech. Koncertom towarzyszyła wystawa strojów ludowych i narodowych, którą można było także zobaczyć podczas przyszłorocznego koncertu na Słowacji. Projekt „FOLK_Like it” otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura inspirująca” 2021 – 2022.


Belgrad - 18 listopada 2021


Po skrupulatnych przygotowaniach i wielogodzinnej podróży Zespół „Śląsk” dotarł do Serbii, gdzie rozpoczęła się trasa „FOLK_Like it”. Pierwszy z koncertów odbył się 18 listopada na deskach Teatru Narodowego w Belgradzie. Polskim artystom towarzyszył serbski partner projektu, Narodowy Zespół Pieśni i Tańca „Kolo”. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele serbskiego rządu i polskiej dyplomacji oraz świata kultury i nauki, a także Polonia i mieszkańcy Belgradu. Koncert odbył się w Teatrze Narodowym w Belgradzie, będącym jedną z najstarszych i najważniejszych instytucji kulturalnych w stolicy Serbii. Już na próbie  przed koncertem, Zespół „Śląsk” odwiedził Ambasador RP w Serbii pan Rafał Perl wraz z  koordynatorem do spraw dyplomacji publicznej panią Katariną Vukašinović. Pan Ambasador powitał Zespół w Belgradzie życząc udanego koncertu i wyrażając nadzieję, że będzie to pierwsze z wielu spotkań z serbską publicznością.

Wieczorem, na widowni Teatru Narodowego w Belgradzie zasiedli dostojni goście, wśród nich między innymi: serbski wiceminister informacji i mediów Slavica Trifunović, Rafal Perl - Ambasador Rzeczpospolitej w Belgradzie wraz z małżonką, przedstawiciele świata kultury i nauki w tym uniwersytetu w Belgradzie, serbska Polonia oraz liczna grupa mieszkańców Belgradu. Koncert w ramach projektu „Folk_Like it” cieszył się ogromną popularnością, bilety zostały wyprzedane już w kilka godzin po otwarciu kas.

Dwuczęściowy koncert w wykonaniu artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca „Kolo” został entuzjastycznie przyjęty przez komplet widzów. Artyści Zespołu „Śląsk” kilkukrotnie bisowali, aby odpowiedzieć na aplauz płynący z sali. W przerwie, zaproszeni goście zwiedzili wystawę polskich strojów ludowych, przygotowaną specjalnie na tę okazję w ramach projektu „Folk_Like it”. Widzowie mogli z bliska przyjrzeć się wspaniałym strojom, które chwilę wcześniej były prezentowane na scenie, a przez pryzmat barwnych kostiumów poznać bogactwo i różnorodność polskiej kultury ludowej. Była to także niepowtarzalna okazja do krótkiej rozmowy i wspólnych zdjęć z artystami Zespołu „Śląsk”. Wystawę w Belgradzie wzbogaciła prezentacja kilku kostiumów ludowych z Serbii.

Po koncercie odbyło się także spotkanie artystów obu zespołów, podczas którego słowa podziękowania za współpracę w projekcie „Folk_Like it” skierował do Dyrektora Zespołu „Kolo” pana Vladimira Dekica, Dyrektor Zbigniew Cierniak. Jednocześnie zaprosił serbskich artystów do wizyty w Koszęcinie, z okazji jubileuszu 70-lecia Zespołu „Śląsk”. Słowa uznania za piękny koncert oraz udaną współpracę pomiędzy zespołami wyraziła również wiceminister kultury Slavica Trifunović oraz Ambasador RP pan Rafał Perl.


Budapeszt - 21 listopada 2021


Po wizycie w gościnnej Serbii i wspólnym koncercie z Narodowym Zespołem Pieśni i Tańca „Kolo”, artyści zawitali do stolicy Węgier. 21 listopada, na scenie Teatru Hungarian Heritage House odbył się koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” z Węgierskim Państwowym Zespołem Ludowym MANE

Podczas spotkania z węgierską publicznością, Zespół „Śląsk” podzielił się bogactwem polskiej kultury, niepowtarzalnym urokiem muzyki, tańca i śpiewu. Wprawił w zachwyt polskimi pieśniami i znakomitymi choreografiami, które od niemal siedmiu dekad zdobywają serca widzów na całym świecie. W drugiej części wieczoru, ze swoim najlepszym repertuarem wystąpił Węgierski Państwowy Zespół Ludowy MANE. Swoją obecnością zaszczycił artystów Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej na Węgrzech pan prof. Jerzy Snopek oraz przedstawiciel Instytutu Polskiego w Budapeszcie pan Wojciech Kriston, który współpracował z Zespołem „Śląsk” przy organizacji projektu „FOLK_Like it”, służąc nieocenioną pomocą w zakresie tłumaczeń i działań promocyjnych. Na widowni nie mogło zabraknąć także licznego grona Polonii na Węgrzech, która ze szczególnym wzruszeniem obejrzała program w wykonaniu artystów Zespołu „Śląsk”.  

Na zakończenie Ambasador RP na Węgrzech podziękował obu zespołom za niezwykłe wrażenia artystyczne i emocje, jakich dostarczył ich wspólny występ. Podkreślił swoje uznanie dla Zespołu „Śląsk” za zaangażowanie w budowanie wizerunku Polski jako kraju pielęgnującego bogate wartości dziedzictwa kulturowego oraz ich promocję za granicą. Docenił także wysoki kunszt wykonawczy artystów Zespołu „Śląsk” i MANE. Dyrektor Zbigniew Cierniak podziękował węgierskiemu partnerowi, Zespołowi MANE za wkład w projekt „FOLK_Like it” oraz pogratulował jubileuszu 70-lecia wręczając dyrektorowi Gáborowi Mihályi okolicznościowy prezent. Zespół MANE otrzymał również zaproszenie do Polski w roku 2023, z okazji jubileuszu 70-lecia Zespołu „Śląsk”. Dyrektor MANE podkreślił z kolei istotę długoletniej współpracy pomiędzy zespołami oraz jej rolę w podtrzymywaniu tożsamości narodowej obu krajów. Podziękował za wspólny koncert oraz zaproszenie do Polski. Przypomnijmy, że współpraca z Zespołem MANE trwa od wielu lat. „Śląsk” występował z węgierskimi artystami m.in. w ramach swojego projektu „Helokanie Południa” w 2017 roku czy „Święto Tańca” – projektu partnerskich zespołów Grupy Państw Wyszehradzkich: Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Przedstawiciele Zespołu MANE gościli także w Koszęcinie w 2016 roku, prowadząc warsztaty tańca węgierskiego.

Po niedzielnym koncercie publiczność oraz goście z wielkim zainteresowaniem zwiedzili także wystawę kostiumów scenicznych Zespołu „Śląsk”, przygotowaną w ramach realizacji projektu „FOLK_Like it”.  Warto wspomnieć również o niezwykłości miejsca, w którym odbył się koncert i prezentowana była wystawa. Artyści Zespołu „Śląsk” mieli okazję zwiedzić muzeum i budynek Hungarian Heritage House, który został zaprojektowany w stylu eklektycznym przez Aladára Árkaya i Mora Kallina i zbudowany w latach 1898-1900. Odrestaurowany budynek stał się siedzibą Domu Dziedzictwa Węgierskiego, w służbie węgierskiej kultury ludowej.


Slavonski Brod - 24 listopada 2021


24 listopada w Slavonskim Brodzie, na jednej scenie spotkały się ponownie Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” i Chorwacki Narodowy Zespół Pieśni i Tańca LADO. Wieloletnia współpraca łącząca obydwa zespoły już nie raz owocowała wspaniałymi, wspólnymi koncertami zarówno w Polsce, jak i w Chorwacji. Tym razem połączenie najpiękniejszego folkloru obu krajów mogła podziwiać publiczność zgromadzona w Sali Teatralno-Koncertowej Ivana Brlić – Mažuranić w Slavonskim Brodzie.

Artyści Zespołu „Śląsk” zostali przyjęci przez gospodarzy z ogromną serdecznością, a wspólny koncert obu zespołów był wielkim wydarzeniem dla lokalnej społeczności. Tuż przed występem na scenie, reprezentacja Zespołu „Śląsk” oraz delegacja Zespołu LADO zostały podjęte przez burmistrza miasta Slavonski Brod Mirko Duspara. W spotkaniu udział wzięli: Sanja Nušanović - dyrektor Teatru Ivana Brlić-Mažuranić, ze strony LADO: Ileana Jurin Bakotić, dyrektor zespołu, Krusnoslav Šokac, dyrektor artystyczny, Ina Kostelac, kierownik ds. stosunków międzynarodowych. Ze strony Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”: Zbigniew Cierniak, dyrektor Zespołu oraz Barbara Nowak, International Relations Manager. Podczas spotkania burmistrz Mirko Duspara przedstawił gościom historię Slavonskiego Brodu, jego zabytki kulturalno-historyczne oraz przybliżył lokalne osobistości w dziedzinie literatury, kultury i sportu.

Koncert obu zespołów wzbudził spore zainteresowanie lokalnych mediów, z którymi tuż przed jego rozpoczęciem, spotkali się Dyrektorzy „Śląska” i LADO. Znakomitym tłem do rozmów z dziennikarzami o polskiej kulturze ludowej była wystawa kostiumów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, prezentowana podczas realizacji projektu „FOLK_Like it”. Koncert w Slavonskim Brodzie rozpoczął chorwacki partner projektu „FOLK_Like it” - Narodowy Zespół Pieśni i Tańca LADO, który wykonał choreografię tańców Zvonimira Ljevakovica „Prigorski plesovi”. Po nich scena należała już do Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", który zachwycił publiczność najpiękniejszymi tańcami i pieśniami rodzimej kultury ludowej. Polską część poprzedziło wystąpienie dyrektora Teatru Ivana Brlić-Mažuranić pani Sanji Nuhanović, która przedstawiła pokrótce historię Zespołu „Śląsk”, jego dorobek oraz program koncertu. Zwieńczeniem scenicznej, polsko-chorwackiej opowieści o narodowej kulturze był wspólny ukłon artystów i serdeczne podziękowanie dla publiczności za entuzjastyczne przyjęcie i gorące brawa. 

Koncert odbył się na gościnnych deskach Teatru Ivana Brlić-Mažuranić, który jest publiczną instytucją kultury, finansowaną przez miasto Slavonski Brod. Od 32 lat jest głównym organizatorem wydarzeń kulturalnych w Slavonskim Brodzie.

Przypomnijmy, obydwa Zespoły spotkały się już w lipcu tego roku podczas wspólnego koncertu w Koszęcinie. Wystąpiły także na jednej scenie z koncertami charytatywnymi w Krakowie i Katowicach, z których dochód był przeznaczony na renowację zabytków Zagrzebia, uszkodzonych podczas trzęsienia ziemi w 2020 roku w Chorwacji.

Według harmonogramu tournée, 26 listopada kolejnym punktem trasy miał być koncert w Bratysławie ze Słowackim Artystycznym Zespołem Ludowym "SLUK". W związku z nagłym ogłoszeniem na Słowacji 14-dniowego stanu wyjątkowego spowodowanego zaostrzeniem epidemii wirusa COVID-19 i wprowadzeniem ograniczeń w działalności kulturalnej, koncert został odwołany. Termin spotkania obu zespołów w ramach projektu „FOLK_Like it” jest zaplanowany do realizacji 8 marca 2022 roku.

Po udanych koncertach w Serbii, na Węgrzech i w Chorwacji, artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” szczęśliwie wrócili do Polski 26 listopada.


Bratysława - 8 marca 2022


Zaplanowany pierwotnie 26 listopada koncert na Słowacji – z powodu wprowadzenia w tym kraju stanu wyjątkowego – został przełożony na wiosnę 2022 roku. 8 marca, w Teatrze Miejskim w Bratysławie, już bez żadnych przeszkód, Zespół „Śląsk” wystąpił wraz ze Słowackim Artystycznym Zespołem Ludowym "SLUK". Projekt „Folk_Like it” osiągnął swój ostatni przystanek.

Podczas koncertu Zespół „Śląsk” podzielił się ze słowacką publicznością bogactwem polskiej kultury, niepowtarzalnym urokiem muzyki, tańca i śpiewu. Wprawił w zachwyt polskimi pieśniami i znakomitymi choreografiami, które od niemal siedmiu dekad zdobywają serca widzów na całym świecie. Występ Zespołu poprzedziła prezentacja słowackiej kultury w najlepszym wykonaniu artystów Słowackiego Artystycznego Zespołu Ludowego "SLUK". Na scenie pojawiły się m.in. choreografie zmarłego w lipcu 2021 roku Juraja Kubánki - znakomitego słowackiego choreografa i pedagoga, wielkiego przyjaciela Zespołu „Śląsk” współpracującego z nim przez wiele, autora licznych choreografii, które do dziś są perłami w repertuarze Zespołu.

Wśród gości, którzy zaszczycili swoją obecnością koncert obu Zespołów, był Ambasador RP na Słowacji Krzysztof Strzałka oraz Dyrektor Instytutu Polskiego w Bratysławie Anna Opalińska. Obecni byli także przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Spraw Europejskich Republiki Słowackiej oraz Departamentu Dyplomacji ds. Kultury Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Spraw Europejskich Republiki Słowackiej, a także dyplomaci z Hiszpanii, Węgier, Japonii, Brazylii, Republiki Słowenii, Irlandii i Turcji. Region Bratysławski reprezentowali Przedstawiciele Wydziału Kultury Urzędu Samorządowego.

W foyer Teatru Miejskiego w Bratysławie pięknie wyeksponowana została także wystawa kostiumów Zespołu „Śląsk”, towarzysząca realizacji projektu „Folk_Like it”. Goście mogli zapoznać się z materiałami promocyjnymi przygotowanymi specjalnie na potrzeby projektu: folderami na temat wybranych strojów, broszurami z opisem samego projektu, jak i wszystkich partnerów biorących w nim udział. Odbyło się również krótkie spotkanie artystów z Ambasadorem RP i Dyrektorem Instytutu Polskiego w Bratysławie oraz Dyrektorem Zespołu SLUK Jurajem Hamarem. Wspólne zdjęcie obu Zespołów utrwaliło tę niezwykłą chwilę.

Koncert w Bratysławie było ostatnim z czterech zaplanowanych w ramach projektu „Folk_Like it”, tym samym dopełniając część artystyczną przedsięwzięcia. Zwieńczeniem całości projektu będzie film dokumentujący jego realizację we wszystkich krajach partnerskich.




„FOLK_Like it” – strój ludowy jako zwierciadło kultury i wyznacznik tożsamości narodowej na przykładzie Polski, Słowacji, Chorwacji, Serbii i Węgier, to najnowszy projekt Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Zakłada realizację koncertów na Węgrzech, w Serbii, Chorwacji i na Słowacji, połączonych z występami zespołów artystycznych z krajów partnerskich projektu. Podczas koncertów artyści Zespołu „Śląsk” zaprezentowali najpiękniejsze tańce i pieśni ze swojego sztandarowego repertuaru. O wyjątkowości widowisk scenicznych Zespołu „Śląsk” świadczy nie tylko unikatowa prezentacja kultury narodowej, ale i mnogość pięknych kostiumów artystów chóru i baletu. W trakcie tej trasy to właśnie bogate stroje sceniczne podkreślały bogactwo i specyfikę polskiej kultury, a ich różnorodność na tle zespołów partnerskich stanowiła swoisty dialog międzykulturowy.

Aby szczególnie zaakcentować wymianę doświadczeń w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego Polski, Węgier, Serbii, Chorwacji i Słowacji, koncertom towarzyszyła wystawa strojów ludowych i narodowych przygotowana przez kierownictwo artystyczne Zespołu „Śląsk”. Wraz z ekspozycją odbywały się pokazy tańców w wykonaniu artystów baletu, co podkreśliło unikatowy charakter kostiumów i bogactwo regionów, które reprezentowali.

Głównym celem całego projektu była prezentacja bogactwa i ukazanie fenomenu polskiej kultury ludowej, która jest podstawą programu scenicznego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Udział partnerskich zespołów artystycznych: Węgierskiego Państwowego Zespołu Ludowego i Domu Tradycji (MANE) na Węgrzech, Serbskiego Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca „Kolo” z Serbii, Chorwackiego Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca "LADO" z Chorwacji i Słowackiego Artystycznego Zespołu Ludowego "SLUK" ze Słowacji, w sposób szczególny uwypuklił oryginalność polskiej kultury ludowej. Zestawienie jej podczas wspólnych koncertów z partnerami projektu, znakomicie pozwaliło dostrzec rolę kultury w budowaniu tożsamości każdego narodu we wspólnej Europie.

„FOLK_Like it” – strój ludowy jako zwierciadło kultury i wyznacznik tożsamości narodowej na przykładzie Polski, Słowacji, Chorwacji, Serbii i Węgier dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura inspirująca” 2021-2022




Wystawa kostiumów towarzysząca projektowi „FOLK_Like it”


Najnowszy projekt Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” -  „FOLK_Like it” – strój ludowy jako zwierciadło kultury i wyznacznik tożsamości narodowej na przykładzie Polski, Słowacji, Chorwacji, Serbii i Węgier, to nie tylko realizowane z rozmachem koncerty Zespołu i partnerów projektu, ale także wystawa i towarzyszące jej pokazy kostiumów. O wyjątkowości widowisk scenicznych Zespołu „Śląsk” świadczy bowiem nie tylko unikatowa prezentacja kultury narodowej, ale i mnogość pięknych kostiumów artystów chóru i baletu. W trakcie tej trasy to właśnie bogate stroje sceniczne podkreślały bogactwo i specyfikę polskiej kultury, a ich różnorodność na tle zespołów partnerskich stanowiła swoisty dialog międzykulturowy.

Wystawa, którą mogła już podziwiać publiczność w Serbii, na Węgrzech, w Chorwacji i Słowacji - prezentowała trzy kostiumy sceniczne Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, które są stylizowane na wzór strojów ludowych i narodowych: strój rozbarski bytomski, strój cieszyński wałaski i strój Mieszczan Żywieckich. Kostiumy były prezentowane na manekinach, a obok można było zapoznać się z ich opisem. Jeden kostium stanowił prezentację kostiumu damskiego i męskiego. Statycznej prezentacji towarzyszyli artyści wzbogacając wystawę o możliwość podziwiania ich kostiumów w ruchu, z bliska oraz stwarzając widzom dodatkową możliwość rozmowy o strojach i pracy na scenie.

Strój ludowy to jeden z najefektowniejszych elementów kultury wsi. Jego etapy rozwoju uzależnione były od wielu czynników, a przede wszystkim od warunków geograficznych i klimatycznych, typu gospodarki i stosunków gospodarczo-społecznych w danym regionie, a także od losów historycznych poszczególnych dzielnic Polski. Tradycyjny stój świadczył o przynależności do określonej grupy społecznej, był wykładnikiem stanu posiadania, swym bogactwem podkreślał wagę uroczystości, zarówno związanych z cyklem kalendarza obrzędowego, kościelnego jak i indywidualnych wydarzeń w życiu człowieka. Nie można też pominąć jego roli jako symbolu tak jak na Śląsku, gdzie jego przywdziewanie było deklaracją określonej przynależności narodowej. Strój podlegał zmianom i przeobrażeniom. Częstym zjawiskiem było naśladowanie i zapożyczenie pewnych elementów z mundurów wojskowych oraz stroju szlacheckiego i mieszczańskiego. Pewien wpływ na jego wygląd, krój i zdobienie miała także moda europejska, szczególnie z okresu renesansu i baroku.

Stroje wybrane na wystawę były doskonałym przykładem tego jaką rolę odgrywał dany ubiór lub jakim wpływom i przeobrażeniom uległy. Dwa z nich: strój rozbarsko - bytomski oraz strój cieszyński należą do reprezentacyjnych strojów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, natomiast strój mieszczan żywieckich jest jednym z najpiękniejszych strojów w Polsce.

Wielobarwne kostiumy sceniczne Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” zachwycają widzów na całym świecie. Podczas koncertów nie tylko zdobią artystów, są także dodatkowym walorem i dopełnieniem muzyczno-tanecznych widowisk folklorystycznych. Od początku istnienia Zespół „Śląsk” przykłada wielką wagę do kostiumów scenicznych, które z największą dokładnością są stylizowane na oryginalne stroje ludowe. W strojach Zespołu reprezentowanych jest kilkadziesiąt polskich regionów, które mają określony, historyczny wzór. Stroje zachowują wierną kolorystykę, proporcje, dodatki - wszystkie te elementy mają swoją symbolikę, którą Zespół kieruje się przy ustalaniu ostatecznego wyglądu kostiumu. To wszystko sprawia, że chociaż mamy do czynienia z kostiumami stylizowanymi na stroje ludowe, to jest w nich wielka miłość i troska Zespołu „Śląsk” o zachowanie dziedzictwa polskiej kultury ludowej.


   
   


polecamy