Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny ul. Zamkowa 3, 42-286 Koszęcin
tel.: +48 34 310 64 15; fax: +48 34 310 64 16; e-mail: info@zespolslask.pl

Skórka:
A-

Europejski konkurs " Rozśpiewany Śląsk"

Podczas „Święta Śląska”, 28 i 29 czerwca, w siedzibie Zespołu „Śląsk” w Koszęcinie, odbyły się przesłuchania w ramach I edycji Europejskiego Konkursu „Rozśpiewany Śląsk” 2014. Patronat honorowy nad konkursem objął Marszałek Województwa Śląskiego. Powołani przez organizatora konkursu – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – jurorzy, oceniali uczestników w pięciu kategoriach wykonawczych: soliści, zespoły wokalno-instrumentalne, zespoły pieśni i tańca, zespoły wokalne oraz chóry.
W konkursie „Rozśpiewany Śląsk” - finale XXI Regionalnego Przeglądu Pieśni im. prof. Adolfa Dygacza, finale Konkursu Muzyki i Pieśni Stanisława Hadyny, finale Przeglądu Cieszyńskiej Pieśni Ludowej i „Karlika”, wzięło udział łącznie około 600 wykonawców. Jurorzy oceniali uczestników pod względem możliwości i umiejętności wokalnych – emisji głosu, interpretacji wokalno-scenicznej, akompaniamentu, doboru repertuaru, zachowania cech gwarowych. Wykonawcy zobowiązani byli do zaprezentowania trzech śląskich pieśni ludowych, w tym jednej Stanisława Hadyny, jako utwór obowiązkowy.
Wszystkim uczestnikom „Rozśpiewanego Śląska”, dyrygentom i opiekunom - miłośnikom tradycyjnych śląskich pieśni, które dzięki Wam rozbrzmiewały w Koszęcinie tak pięknie i dostojnie, serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie i zapraszamy w przyszłym roku.

28 czerwca, Jury w składzie: Janina Dygacz, Tomasz Wrona, Karolina Banach,
po przesłuchaniach w trzech kategoriach wiekowych solistów, przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Soliści:

I kategoria wiekowa:

I miejsce (zwycięstwo): Kamila Krawiec – Przedszkole Nr 20 w Tychach

Wyróżnienia: Jan Bizgwa – SP Nr 21 w Rybniku
          Aleksandra Mucha – SP w Lublińcu
          Emilia Skiba – SP w Koszęcinie
          Matylda Wajner – OPP Zespół „Przygoda” z Rybnika

II kategoria wiekowa:

I miejsce (zwycięstwo): Julia Makosz – SP nr 3 w Łaziskach Górnych

Wyróżnienia: Natalia Gierlich – POPP przy SP nr 8 w Czerwionce-Leszczyny
         Julia Kwiek – SP z polskim językiem nauczania w Czeskim-Cieszynie
         Martyna Pogorzelczyk – OPP Zespół „Przygoda” w Rybniku

III kategoria wiekowa:

I miejsce (zwycięstwo): Dorota Gatnar - UTW w Rybniku
Wyróżnienia: Stanisław Pająk – UTW w Rybniku

Nagrodę specjalną – statuetkę „Szczyglika 2014” otrzymała Dorota Gatnar


28 czerwca, Jury w składzie: Sławomir Jarzyna, Kazimierz Ratajczak, Marian Chrobok,
po przesłuchaniach w trzech kategoriach wiekowych zespołów wokalno-instrumentalnych i zespołów pieśni i tańca, przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Zespoły wokalno-instrumentalne:

I kategoria wiekowa:

I miejsce (zwycięstwo): nie przyznano

Wyróżnienia: „Wesołe Jedyneczki” – Przedszkole Nr 1 w Mysłowicach

II kategoria wiekowa:

I miejsce (zwycięstwo): duet Martyna Juzek i Zuzanna Markiewicz – OPP „Przygoda” z Rybnika
Wyróżnienia: duet Agnieszka Mazelanik i Karolina Tomecka - OPP „Przygoda” z Rybnika
           duet Aleksandra Sobik i Wiktoria Filec - OPP „Przygoda” z Rybnika

III kategoria wiekowa: Estrada Ludowa „Czantoria” – MDK z Ustronia

I miejsce (zwycięstwo): exequo Estrada Ludowa „Czantoria” – MDK z Ustronia i Zespół wokalno-instrumentalny z Zespołu Pieśni i Tańca „Chorzów”

Wyróżnienia: Kapela Gorolsko „Zorómbek” – Polskie Gimnazjum w Czeskim Cieszynie

Zespoły Pieśni i Tańca:

I kategoria wiekowa:

I miejsce (zwycięstwo): nie przyznano
Wyróżnienia: nie przyznano

II kategoria wiekowa:

I miejsce (zwycięstwo): Zespół Pieśni i Tańca „Żwakowskie Bajtle” – SP Nr 10 w Tychach
Wyróżnienia: Zespół Pieśni i Tańca „Frydkowianie” z Frydka

III kategoria wiekowa:

I miejsce (zwycięstwo): Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha” z Raciborza
Wyróżnienia: nie przyznano

Nagrodę specjalną – statuetkę „Szczyglika 2014” otrzymał: Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha” z Raciborza


Dyplomy, nagrody i wyróżnienia wręczali Zbigniew Cierniak – Dyrektor Zespołu „Śląsk”, Grzegorz Franki – Wiceprezes Związku Górnośląskiego, Przemysław Smyczek Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego, Aleksandra Gajewska Przewodnicząca Komisji Kultury Edukacji i Nauki Sejmiku Województwa Śląskiego.


29 czerwca, Jury w składzie: Janina Dygacz, Sławomir Jarzyna, Karolina Banach
po przesłuchaniach w trzech kategoriach wiekowych zespołów wokalnych i chórów,
przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Zespoły wokalne:

I kategoria wiekowa:

I miejsce (zwycięstwo): nie przyznano

Wyróżnienia: Zespół wokalny „Mała Brenna”

II kategoria wiekowa:

I miejsce (zwycięstwo): „Leszczynki” – POPP przy Zespole Szkół Nr 1 w Leszczynach

Wyróżnienia: Zespół „Gnojnik” – Szkoła i Przedszkole im. Jana Kubisza z Gnojnika


III kategoria wiekowa:

I miejsce (zwycięstwo): zespół „Laetitia Cantus” – SP Nr 14 w Zabrzu

Wyróżnienia:
Zespół Wokalny z „Małego Śląska” – CK Karolinka w Radzionkowie
Zespół „Karolinki” GOK w Świerklanach
Koło Miłośników Pieśni Śląskiej przy MDK Ligota w Katowicach 


Chóry:

I kategoria wiekowa:

I miejsce (zwycięstwo): nie przyznano

II kategoria wiekowa:

I miejsce (zwycięstwo): „Parole Melodiche”- Publiczne Gimnazjum w Suszcu

Wyróżnienia: „Bel Canto” – MDK i Zespół Szkół Nr 1 w Rybniku

III kategoria wiekowa:

I miejsce (zwycięstwo): „Magnificat” – Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Czuchowie

Nagrodę specjalną – statuetkę „Szczyglika 2014” otrzymał: Chór „Magnificat” z Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Czuchowie


Dyplomy, nagrody i wyróżnienia wręczali Tomasz Janikowski – Zastępca Dyrektora Zespołu „Śląsk”, Przemysław Smyczek – Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego, Marek Sobczyk – Prezes Związku Górnośląskiego


Zobacz również

  • Edukujemy artystycznie
    • Rok 2019 - Rokiem Stanisława Hadyny
      • RODO obowiązek informacyjny
        • Przyjaciele
          • Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej
            • Inwestycje
              • Inwestycje współfinansowane ze środków UE
                • Kontakt
                  • Aktualności
                    • O projekcie
                      • Galeria
                        • Stan obiektów przed realizacją I etapu
                          • Brama cesarska
                            • Dom Pracy Twórczej
                              • Pałac
                                • Pawilon im. E. Kamińskiej
                                • Stan obiektów po realizacji I etapu
                                  • Dom Pracy Twórczej
                                    • Wieża i Kaplica
                                      • Pałac
                                        • Pawilon
                                        • Stan przed realizacją II i III etapu
                                          • Alejki i ogrodzenie
                                            • Garaże
                                              • Wieża i Kaplica
                                                • Lewe skrzydło
                                                  • Łącznik
                                                    • Portiernia
                                                      • Prawe skrzydło
                                                      • Bieżąca realizacja Projektu
                                                        • Garaż wielostanowiskowy
                                                          • Wieża i Kaplica
                                                            • Park
                                                              • Pałac
                                                                • Łącznik
                                                                  • Lewe skrzydło
                                                                    • Prawe skrzydło
                                                              • Pozostałe inwestycje
                                                                • Aktualności
                                                                  • Kontakt
                                                                    • Galeria pozostałe inwestysje
                                                                      • Prace konserwatorskie w dawnej ujeżdżalni
                                                                        • Adaptacja budynku dawnej ujeżdżalni
                                                                          • Aranżacja piwnic Domu pracy twórczej
                                                                      • Przetargi
                                                                        • Dofinansowanie
                                                                          • Sklep