Z kolędą po Polsce

10I 22

Z kolędą po Polsce

To jeden z najpiękniejszych okresów w roku – czas kolędowania. Bożonarodzeniowe utwory w wykonaniu artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” zachwycają swoim kunsztem, chóralnym i solowym śpiewem, oryginalnością opracowań muzycznych i kompozycji Stanisława Hadyny, pięknem poezji Kazimierza Szemiotha. Kolędowanie to zaledwie kilka tygodni, więc na koncerty z tym repertuarem czekają niecierpliwie wielbiciele Zespołu w całej Polsce. W miniony długi weekend najpiękniejsze kolędy i pastorałki mogli usłyszeć mieszkańcy Maszewa w województwie mazowieckim, Krakowa w Małopolsce oraz Zawiercia i Bytomia na Śląsku.  

W niedzielę Chrztu Pańskiego liturgiczny okres Bożego Narodzenia dobiegł końca, ale w polskiej tradycji kolędowanie trwa do 2 lutego. W ciągu kilku ostatnich dni, wciąż w świątecznej atmosferze, odbyły się koncerty najbardziej popularnych kolęd i pastorałek w opracowaniach Stanisława Hadyny i Krzysztofa Dziewięckiego oraz tych nieco mniej znanych i bardzo wyjątkowych, bo napisanych specjalnie dla Zespołu „Śląsk” przez Stanisława Hadynę i Kazimierza Szemiotha. Dla podkreślenia tradycyjnego, polskiego charakteru muzycznych spotkań z Zespołem „Śląsk”, niektóre z koncertów dodatkowo wzbogacone były tańcami ludowo-narodowymi.

W repertuarze kolędowym znalazły się m.in. utwory, do których słowa napisał przyjaciel Profesora Kazimierz Szemioth - poeta, pisarz, malarz i grafik. Ten znakomity duet twórców stworzył oryginalne, wykonywane tylko przez Zespół „Śląsk” kolędy, wśród nich m.in.: „Narodziła nam się dobroć”, "Polonez kolęda", „Pasterze nie zwlekali”, „Święta to biele”. Utwory były owocem twórczej przyjaźni i wzajemnego zrozumienia obu artystów. Wykonywane do dziś pozostają jednymi z najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych bożonarodzeniowych utworów, które Zespół „Śląsk” oferuje słuchaczom w okresie świątecznym. Na koncertach wybrzmiały także najbardziej popularne kolędy, m.in.: „Dzisiaj w Betlejem”, "Gdy się Chrystus rodzi”,  czy "Lulajże Jezuniu”.

5 stycznia, koncertem noworocznym w Maszewie Dużym Zespół „Śląsk” rozpoczął  artystyczny nowy rok 2022. Na zaproszenie wójta Gminy Stara Biała artyści wystąpili w hali widowiskowo-sportowej w ramach IX edycji Gminnego Kolędowania. Artyści chóru i orkiestry zaprezentowali licznie zgromadzonej publiczności najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Balet porwał publiczność do tańca rozpoczynając trojakiem,  by następnie zaprezentować także m.in. „Polkę opolską”, „Zwodzonego”, „Kołomajki”, „Tańce górali podhalańskich” czy tańce narodowe: poloneza, mazura, kujawiaka, oberka i finałowego krakowiaka.

Święto Objawienia Pańskiego - Trzech Króli, Zespół „Śląsk” spędził z krakowską publicznością, dla której wystąpił w gmachu zabytkowej Filharmonii w ramach „Śpiewajmy i grajmy Mu! XIII Kolędowania z Janem Pawłem II” - koncertu zorganizowanego przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Artyści chóru, baletu i orkiestry Zespołu „Śląsk” w programie noworocznym, zaprezentowali najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki oraz tańce ludowo-narodowe. W koncercie wziął udział arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej kard. Stanisław Dziwisz.

Weekendowe kolędowanie zakończyły koncerty na Śląsku, na które zaprosili mieszkańców m.in. przedstawiciele władz samorządowych Regionu. W piątkowy wieczór 7 stycznia, artyści chóru i orkiestry Zespołu wystąpili z bożonarodzeniowym programem „Święta Noc” w zawierciańskiej Bazylice Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Organizatorami koncertu byli: Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Radna Sejmiku Województwa Śląskiego Maria Materla, Prezydent Miasta Zawiercie Łukasz Konarski oraz Proboszcz Bazyliki Ks. Prał. Jan Niziołek.

W niedzielę Chrztu Pańskiego, na zaproszenie Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego, Izabeli Domogały Członka Zarządu Województwa Śląskiego oraz proboszcza parafii pw. Św. Jacka w Bytomiu ks. Krzysztofa Karkoszki, artyści wystąpili z kolei w bytomskiej parafii pw. Św. Jacka. Zbiór najpiękniejszych kolęd i pastorałek wzbogaciły „Gawędy” Hanny Nowobilskiej głoszone góralską gwarą przez Piotra Hankusa, Mistrza Mowy Polskiej Vox Populi.

A już 10 stycznia kolejne spotkanie kolędowe z Zespołem „Śląsk”. Artyści wystąpią w Hali Widowiskowo-Sportowej Będzin Arena, podczas inauguracji 28. edycji największego przeglądu bożonarodzeniowych pieśni w Europie - Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Serdecznie zapraszamy na transmisję z koncertu, która będzie dostępna na stronie Festiwalu - TUTAJ (AK)