Wystąpiliśmy podczas Szczytu Cyfrowego ONZ w Katowicach

13XII 21

Wystąpiliśmy podczas Szczytu Cyfrowego ONZ w Katowicach

Przez ostatnie kilka dni Katowice były stolicą światowej dyskusji o przyszłości internetu. Ponad 10 300 osób ze 175 krajów i wszystkich kontynentów - w Katowicach i online - wzięło udział w 16. edycji Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021. Tematem przewodnim było cyberbezpieczeństwo. W piątek, ostatniego dnia Szczytu, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” uświetnił swoim koncertem ceremonię zamknięcia.

Publiczność z całego świata mogła podziwiać piękno polskiej kultury w wykonaniu artystów baletu Zespołu „Śląsk”. Tancerze zachwycili międzynarodową publiczność kujawiakiem z oberkiem, tańcami Górali Podhalańskich oraz krakowiakiem. Piękne kostiumy, porywające choreografie i kunszt wykonawczy artystów to najlepsza wizytówka polskiej kultury, którą dzięki Zespołowi „Śląsk” mogli poznać goście Szczytu Cyfrowego ONZ.

W Szczycie wzięli udział m.in. sekretarz generalny ONZ António Guterres, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager, kilkudziesięciu ministrów cyfryzacji z różnych zakątków świata, przedstawiciele biznesu z różnych kontynentów, działacze organizacji pozarządowych i środowiska naukowego.  W ceremonii zamknięcia uczestniczył także minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Polska była gospodarzem Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 od 6 do10 grudnia 2021 roku. Spotkanie  odbywało się online i stacjonarnie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Hasłem tegorocznego Szczytu było - Internet United, czyli otwarty, wolny i niepodzielony internet, w którym użytkownicy mogą cieszyć się swoimi prawami. Na uczestników czekało ponad 300 różnych aktywności: warsztaty, otwarte fora dyskusyjne, sesje grupowe i networkingowe, sesje wysokiego szczebla z udziałem przedstawicieli państw i organizacji międzynarodowych oraz sesja parlamentarna. W programie znalazły się również warsztaty, m.in. na temat ochrony dzieci w internecie, zrównoważonej konsumpcji w ramach e-commerce, cyfrowych praw i obowiązków, czy wolności słowa w internecie.

Kolejna, 17. edycja IGF, odbędzie się w Etiopii. (AK)