Wielki Piknik Artystyczny „Święto Śląska”

04VII 22

Wielki Piknik Artystyczny „Święto Śląska”

Po dwóch latach przerwy Zespół „Śląsk” świętował swoje urodziny jak dawniej - hucznie, z mnóstwem atrakcji i tłumem publiczności. Przez trzy dni, od 1 do 3 lipca w zespole pałacowo-parkowym w Koszęcinie odbywało się „Święto Śląska”, impreza plenerowa podczas której artyści uroczyście kończą mijający sezon artystyczny i obchodzą rocznicę powstania Zespołu.

W 2020 roku pandemiczne ograniczenia przerwały coroczny cykl odbywania się Pikniku Artystycznego „Święto Śląska”. W ubiegłym roku, kiedy wszystko powoli zaczęło wracać do normy, na zakończenie sezonu Zespół zorganizował Dni Otwarte z Zespołem „Śląsk”. Ale na pełnowymiarowe „Święto Śląska”, do którego przyzwyczaiła się śląska publiczność, trzeba było poczekać aż do 1 lipca 2022. Z wielką radością „Śląsk” powitał gości u siebie w pierwszy weekend lipca, na dwudziestej drugiej edycji Wielkiego Pikniku Artystycznego.

Przez trzy dni Zespół świętował 69. urodziny i zakończenie sezonu artystycznego. Na publiczność czekał zróżnicowany program artystyczny oraz liczne atrakcje towarzyszące, które zapewniły dobrą zabawę całym rodzinom. Nie zabrakło muzycznych gości oraz galowego koncertu gospodarzy, dedykowanego obchodom Roku Stulecia Powrotu Części Górnego Śląska do Polski.

Wśród artystów, którzy wystąpili na plenerowej scenie pojawili się: Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej, Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” z Płocka, Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego wraz z solistami, Boogie Boys, Wind Band, Baboki, Katarzyna Suchara z zespołem i Sidney Polak. Jubilaci - Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” – wystąpili w pełnym składzie w sobotę, 2 lipca. Tłum widzów podziwiał półtoragodzinny program z repertuarem ludowo-narodowym, pełen największych przebojów Zespołu i wzbogacony pieśniami śląskich powstańców. Wśród urodzinowych widzów pojawiło się wielu dostojnych gości: przedstawiciele władz samorządowych, posłowie na Sejm RP, członkowie Rady Programowej Zespołu „Śląsk” oraz szefowie zaprzyjaźnionych z Zespołem instytucji, mediów i firm, a także wielu byłych artystów, którzy przyjechali do Koszęcina z różnych zakątków świata. Gośćmi honorowymi byli także przedstawiciele służb mundurowych m.in: Wojska Polskiego, Straży Granicznej, policji, Lasów Państwowych, Służby Więziennej, Delegatury ABW i CBA w Katowicach oraz Państwowej Straży Pożarnej, która podczas tegorocznego „Święta Śląska” świętowała jubileusz 30-lecia. Na zakończenie koncertu był czas na urodzinowe gratulacje i podziękowania dla Jubilatów oraz pożegnania artystów i pracowników, którzy zakończyli swoją karierę zawodową w Zespole „Śląsk”.

W ciągu trzech dni pikniku artystycznego nie zabrakło licznych atrakcji dodatkowych. „Święto Śląska” rozpoczęło się wernisażem wystawy „Ballady i romanse” zorganizowanej przez Katedrę Malarstwa Wydziału Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie w ramach Roku Romantyzmu Polskiego. W sobotę ze swoją prezentacją i pokazem sprzętu pojawiły się służby mundurowe: Państwowa Straż Pożarna, Śląski Oddział Straży Granicznej, 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej i Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca. Na pałacowych błoniach pokaz konnej musztry i władania białą bronią zaprezentował 3 Pułk Ułanów Śląskich. Organizatorzy nie zapomnieli także o najmłodszych, dla których przygotowano szereg zabaw, pokazów i warsztatów. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Leśna Kraina Górnego Śląska” zorganizowała Jarmark Marki Lokalnej, w którym uczestniczyli laureaci konkursu Marka Lokalna – producenci i usługodawcy z obszaru działania lokalnych grup: LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska” (woj. śląskie), LGD „Brynica to nie granica” (woj. śląskie) oraz LGD Nadarzyn-Raszyn-Michałowice (woj. mazowieckie). W ramach tej współpracy, w ostatnim dniu imprezy odbył się także pokaz kulinarny w wykonaniu uczestnika programu MASTERCHEF Grzegorza Bienia. Był też mocny akcent sportowy. W sobotę, o Puchar Dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” walczyli uczestnicy Turnieju Koszykówki StreetBall. Nie zabrakło wycieczek po zabytkowej siedzibie Zespołu „Śląsk”, stoisk z upominkami i plenerowej kuchni.

To była wielka przyjemność móc ponownie spotkać się z Państwem podczas „Święta Śląska” w takim wymiarze - bez sanitarnych ograniczeń, które przez ostatnie dwa lata dyktowały porządek każdej imprezy. Po ilości widzów, którzy przyjęli zaproszenie do Koszęcina widzimy, że tęsknota była wzajemna. Dziękujemy za wszystkie urodzinowe życzenia, gromkie brawa i trzy dni znakomitej zabawy. Już dziś zapraszamy na przyszłoroczne „Święto Śląska”, podczas którego będziemy świętować nasz wielki jubileusz 70-lecia! (AK)