04X 21

"Weekend seniora z kulturą"

W miniony weekend po raz ósmy w całej Polsce odbył się „Weekend seniora z kulturą” – akcja zainicjowana przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, której celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 400 instytucji z całego kraju, w tym także Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Z tej okazji, w siedzibie Zespołu seniorzy mogli uczestniczyć w koncertach kameralnych pt. „Perły muzyki klasycznej” w wykonaniu muzyków orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Melomani mogli podziwiać kunszt instrumentalistów w utworach m.in. Brahmsa, Straussa, Morricone oraz wielu innych znanych kompozytorów. Dodatkową atrakcją weekendu były stoiska ze zdrową żywnością z polskich lasów „Dobre z lasu” oraz pokaz tradycji kawaleryjskich i jazdy konnej w wykonaniu Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich z Wodzisławia Śląskiego. Swoją obecnością zaszczyciło nas również Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” w Krakowie.

Dzięki ministerialnej akcji, seniorzy mieli okazję dowiedzieć się i zobaczyć, jak wiele do zaoferowania mają działające w ich okolicy placówki kultury. Wśród propozycji w całej Polsce były m.in. wycieczki po muzeach, spacery tematyczne, wystawy, spektakle, projekcje filmów, koncerty, warsztaty, spotkania autorskie, prelekcje, a nawet zajęcia gimnastyczne i taneczne oraz podróże w świecie wirtualnym.

W poprzedniej edycji „Weekendu seniora z kulturą”, która odbyła się w 2019 roku, z oferty instytucji kultury skorzystało ponad 22 tysiące seniorów. (AK)