Taneczna podróż po Europie

11VIII 22

Taneczna podróż po Europie

10 sierpnia, w piątym dniu 55. Festiwalu im. Jana Kiepury, w Pijalni Głównej, Zespół „Śląsk” zabrał widzów w podróż po Europie. W pierwszym koncercie po wakacyjnej przerwie, na scenie wystąpił chór, balet i orkiestra pod batutą Zygmunta Magiery. „Ile razy przyjeżdża do Krynicy, zawsze zachwyca. A w 55-letniej historii festiwalu bywał tu wielokrotnie! Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, nasze dobro eksportowe i tym razem został przyjęty przez publiczność entuzjastycznie” – czytamy na stronie internetowej Festiwalu.

Przez półtorej godziny publiczność miała okazję zajrzeć m.in. do Francji; Grecji, gdzie podziwiać można było słynną zorbę; Hiszpanii, pełnej flamenco; Irlandii, czy Węgier z modnymi zawsze w tym regionie czardaszami. Tempo tej podróży było zawrotne, ale też dzięki temu udało się poznać jeszcze tańce romskie, słowackie, czy chasydzkie. Nie zabrakło też polskich, takich jak trojak, polka, kujawiak, oberek czy krakowiak. Układy choreograficzne niezwykle piękne i bogate zachwycały różnorodnością i pomysłowością. Trudno się dziwić zostały przecież przygotowane przez najlepszych choreografów takich jak m.in: Elwira Kamińska, Władysław Stefanik, Hanna Chojnacka i Michaił Zubkow. Takiej precyzji, takiego zgrania w śpiewie i tańcu oraz takiego bogactwa kostiumów, można tylko pogratulować zespołowi. Publiczność to doceniła nagradzając artystów owacją na stojąco. Podróż okazała się niezwykle intensywna, ale jakże kolorowa i bogata w wiele wrażeń. Ale zespół „Śląsk”, to nie tylko taniec, to także śpiew, co doceniła publiczność festiwalowa. Zabrzmiały m.in. takie utwory jak „Szła dzieweczka”, „Karolinka” „Głęboka studzienka” czy słynna pieśń neapolitańska „O sole mio”, tak często wykonywana przed laty przez Jana Kiepurę. Tym razem zaśpiewało ją trzech solistów: Piotr Koprowski, Piotr Nikiel i Kuba Kurp. I okazało się, że zrobili to wyśmienicie” – recenzowała program „Podróże ze Śląskiem” Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz - rzecznik 55. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.

Zespół „Śląsk” przyciągnął tłumy widzów, wzbudzając prawdziwe owacje. Koncert poprzedziło spotkanie z festiwalową publicznością w ramach cyklu „Spotkanie z gwiazdą”, które poprowadził Jerzy Snakowski. Jego gośćmi byli artyści: Tomasz Lis – tancerz i Kinga Roch – chórzystka, którzy opowiadali o pracy w Zespole „Śląsk”, zabytkowej siedzibie i współczesnej działalności instytucji.

Każdego roku w połowie sierpnia dzięki Festiwalowi im. Jana Kiepury Krynica jest najbardziej rozśpiewanym miastem w Polsce. Festiwal to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń kulturalnych i operowych w Polsce, odbywające się w Krynicy-Zdroju corocznie od ponad 50 lat. Organizatorami są Urząd Miasta i Gminy Krynica-Zdrój oraz Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju. Tegoroczna edycja odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. (AK)