Roztańczony i rozśpiewany weekend

12IX 22

Roztańczony i rozśpiewany weekend

Ostatni koncert w Arabii Saudyjskiej wybrzmiał 7 września. Po powrocie do Polski, jeszcze pełni wrażeń i rozgrzani przez saudyjskie słońce, niemal wprost z lotniska artyści Zespołu pojawili się na kilku krajowych scenach. Cieszyn, Częstochowa, Konopiska i Ełk – to tu można było podziwiać Zespół „Śląsk” przez ostatnie kilka dni.

Pracowity długi weekend rozpoczął się już 8 września w cieszyńskim Teatrze im. Adama Mickiewicza, koncertem okolicznościowym podczas uroczystej gali z okazji 30-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej oraz 100-lecia utworzenia Głównego Związku Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej. Gala była ostatnim etapem kończącym tegoroczne, jubileuszowe obchody. Wśród gości koncertu obecny był m.in. Jan Kawulok – Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, a także przedstawiciele cieszyńskich władz samorządowych i liczne grono samych jubilatów ze służb mundurowych.  

Już następnego, w Klubie Politechnik w Częstochowie, Zespół „Śląsk” zaprezentował program „Idą Powstańcy” w hołdzie Powstańcom Śląskim. W widowisku muzyczno–tanecznym w wykonaniu artystów chóru, baletu i orkiestry znalazły się utwory patriotyczne, m.in. „Rota” do słów Marii Konopnickiej, „Idą Powstańcy” w opracowaniu muzycznym Stanisława Hadyny, „Wojenko, wojenko” (opr. muz. Krzysztof Dziewięcki) czy opracowane przez Ireneusza Łojewskiego - „Rota Śląska” do słów Jana Nikodema Jaronia i „Ten 21. roczek”. Publiczność w wypełnionej po brzegi Sali Widowiskowej Politechniki Częstochowskiej entuzjastycznie przyjmowała także sztandarowy, ludowo-narodowy repertuar, wśród którego nie zabrakło tańców narodowych czy najbardziej popularnych pieśni ludowych Zespołu „Śląsk”. Koncert zorganizowany przez Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater z Częstochowy został dofinasowany z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Honorowy patronat objął Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Szymon Giżyński.

Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater było także współorganizatorem niedzielnego koncertu w Konopiskach, w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater im. Krzysztofa Pośpiecha. Zespół w pełnym składzie zaprezentował swój najpopularniejszy program „A to Polska właśnie”, z pełnym bogactwem regionalnego folkloru z wielu regionów Polski. Dynamiczne, barwne widowisko jak zawsze wzbudziło aplauz zgromadzonej publiczności i bez wątpienia rozgrzało widzów w tę chłodną, deszczową niedzielę. Na koncert zaprosił mieszkańców Wójt Gminy Konopisk oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu w Konopiskach.

Na koncertowe zakończenie intensywnego weekendu artyści udali się w niedzielę daleko od domu, do Ełku w województwie warmińsko-mazurskim. W tamtejszej Hali Widowiskowo - Sportowej MOSiR Zespół „Śląsk” w pełnym składzie wystąpił w programie „A to Polska właśnie”, z przytupem kończąc kilkudniowy maraton koncertowy. Kilka dni na odpoczynek i próby w Koszęcinie i już 16 września widzimy się z Państwem w Hali Widowiskowo-Sportowej w Kielcach. Do zobaczenia!