Rozpoczął się Tydzień Regionalny Województwa Śląskiego na EXPO 2020

28I 22

Rozpoczął się Tydzień Regionalny Województwa Śląskiego na EXPO 2020

Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski oraz Komisarz Generalny Sekcji Polskiej na EXPO 2020 Adrian Malinowski wraz z towarzyszeniem artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, zainaugurowali wczoraj Tydzień Regionalny Województwa Śląskiego na Wystawie Światowej EXPO 2020 w Dubaju. Do 2 lutego województwo będzie prezentować swój potencjał gospodarczy, kulturalny i turystyczny. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wzbogaci prezentację koncertami i warsztatami tanecznymi jako Ambasador Regionu.

Silesia – Land of opportunity (Śląsk regionem możliwości) to hasło przewodnie Tygodnia Województwa Śląskiego na EXPO 2020 Dubai. Temat przewodni pokazuje region poprzez pryzmat siły możliwości, która z jednej strony jest widoczna w zmianach, transformacji i innowacyjności Województwa Śląskiego, a z drugiej strony - możliwości wykorzystania potencjału i skorzystania z osiągnięć regionu w zakresie gospodarczym, turystycznym, kulturowym. To miejsce, gdzie postęp i rozwój koegzystują z tradycją i historią. Bogata i oryginalna kultura uformowana na przestrzeni wieków doskonale współgra z silną tożsamością mieszkańców regionu” – czytamy na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, instytucji odpowiedzialnej za koncepcję śląskiej prezentacji na EXPO 2020.  

Poza ekspozycją w Pawilonie Polski w tzw. Strefie Wystaw Czasowych, Województwo Śląskie przygotowało cały wachlarz wydarzeń towarzyszących, m.in. koncerty Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, pokazy kulinarne prowadzone przez Remigiusza Rączkę, gry, parady, zabawy i warsztaty dla dzieci organizowane przez Śląski Festiwal Nauki, występy teatralne oraz wiele atrakcji związanych z motywem przewodnim koncepcji tj. koronką koniakowską.  

Już pierwszego dnia Tygodnia Regionalnego, artyści chóru i baletu Zespołu „Śląsk” wystąpili z dwoma koncertami, prezentując swój najpiękniejszy repertuar ludowo-narodowy. Pod kierunkiem Zespołu odbyły się także warsztaty tańca ludowego i narodowego dla dzieci. Artystów będzie można podziwiać codziennie, na scenie zewnętrznej Pawilonu Polskiego, o stałych porach – 17:00 i 19:00. Na warsztaty zapraszamy do strefy dla dzieci każdego dnia od godziny 14:00. Główny koncert w wykonaniu Ambasadora Regionu - Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” odbędzie się 29 stycznia o godz. 22:00 w Dubai Millennium Amphitheatre.  

EXPO 2020 w Dubaju to międzynarodowe wydarzenie i wspaniała okazja, by nawiązać kontakty handlowe, biznesowe oraz zaprezentować całemu światu walory naszego regionu. Do najważniejszych wydarzeń obecności Śląska na EXPO 2020 należeć będzie konferencja Business Gateway to Europe, której organizację zaplanowano na 30 stycznia.

W ciągu 182 dni trwania Expo 2020 wystawę odwiedzi 18 milionów osób, które złożą 25 milionów wizyt: od delegacji państwowych na najwyższym szczeblu, przez przedstawicielu biznesu, aż po turystów i mieszkańców Dubaju. W najbardziej prestiżowym wydarzeniu na świecie bierze udział 200 państw. Motywem przewodnim Wystawy Światowej jest hasło: „Connecting minds, Creating the future – Łącząc umysły, tworzymy przyszłość”. 1 października 2021 roku, Pawilon Polski został otwarty pod hasłem „Poland. Creativity inspired by nature – Polska. Kreatywność inspirowana naturą”. Za koordynację udziału Polski w EXPO odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Instytucją nadzorującą projekt jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii. (AK)Fot. Urząd Marszałkowski w Katowicach