Przystanek Belgrad - „Folk_Like it”

19XI 21

Przystanek Belgrad - „Folk_Like it”

18 listopada w Teatrze Narodowym w Belgradzie, z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca „Kolo”, odbył się pierwszy koncert realizowanych w ramach projektu „FOLK_Like it”. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele serbskiego rządu i polskiej dyplomacji oraz świata kultury i nauki, a także Polonia i mieszkańcy Belgradu.

Tuż przed koncertem artyści zwiedzili piękny, zabytkowy Belgrad. Zapoznali się z historią miasta i najważniejszymi miejscami związanymi z serbską kulturą i sztuką. Koncert odbył się w Teatrze Narodowym w Belgradzie, będącym jedną z najstarszych i najważniejszych instytucji kulturalnych w stolicy Serbii. Zbudowany w 1868 roku Teatr Narodowy przeszedł różne fazy rozwoju architektonicznego i artystycznego, pozostając symbolem serbskiej kultury i tradycji. Dziś pod jego dachem działają trzy zespoły artystyczne: opera, balet, i dramat. Teatr Narodowy został uznany za pomnik kultury o wielkim znaczeniu w 1983 roku i jest chroniony przez Republikę Serbii. Już na próbie do koncertu, Zespół „Śląsk” odwiedził Ambasador RP w Serbii pan Rafał Perl wraz z  koordynatorem do spraw dyplomacji publicznej panią Katariną Vukašinović. Pan Ambasador powitał Zespół w Belgradzie życząc udanego koncertu i wyrażając nadzieję, że będzie to pierwsze z wielu spotkań z serbską publicznością.

Wieczorem, na widowni Teatru Narodowego w Belgradzie zasiedli dostojni goście, wśród nich między innymi: serbski wiceminister informacji i mediów Slavica Trifunović, Rafal Perl - Ambasador Rzeczpospolitej w Belgradzie wraz z małżonką, przedstawiciele świata kultury i nauki w tym uniwersytetu w Belgradzie, serbska Polonia oraz liczna grupa mieszkańców Belgradu. Koncert w ramach projektu „Folk_Like it” cieszył się ogromną popularnością, bilety zostały wyprzedane już w kilka godzin po otwarciu kas.

Dwuczęściowy koncert w wykonaniu artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca „Kolo” został entuzjastycznie przyjęty przez komplet widzów. Artyści Zespołu „Śląsk” kilkukrotnie bisowali, aby odpowiedzieć na aplauz płynący z sali. Koncert zwieńczył wspólny ukłon obu zespołów, dziękujących publiczności – i samym sobie - za gościnność, gorące przyjęcie i radość prezentacji swojej kultury na tak prestiżowej scenie. W przerwie, zaproszeni goście zwiedzili wystawę polskich strojów ludowych, przygotowaną specjalnie na tę okazję w ramach projektu „Folk_Like it”. Widzowie mogli z bliska przyjrzeć się wspaniałym strojom, które chwilę wcześniej były prezentowane na scenie, a przez pryzmat barwnych kostiumów poznać bogactwo i różnorodność polskiej kultury ludowej. Była to także niepowtarzalna okazja do krótkiej rozmowy i wspólnych zdjęć z artystami Zespołu „Śląsk”. Wystawę w Belgradzie wzbogaciła prezentacja kilku kostiumów ludowych z Serbii.

Po koncercie odbyło się także spotkanie artystów obu zespołów, podczas którego słowa podziękowania za współpracę w projekcie „Folk_Like it” skierował do Dyrektora Zespołu „Kolo” pana Vladimira Dekica, Dyrektor Zbigniew Cierniak. Jednocześnie zaprosił serbskich artystów do wizyty w Koszęcinie, z okazji jubileuszu 70-lecia Zespołu „Śląsk”. Słowa uznania za piękny koncert oraz udaną współpracę pomiędzy zespołami wyraziła również wiceminister kultury Slavica Trifunović oraz Ambasador RP pan Rafał Perl.

Już dziś Zespół „Śląsk” wyrusza z Belgradu w kierunku węgierskiej granicy. 21 listopada w Budapeszcie spotka się na jednej scenie z Węgierskim Państwowym Zespołem Ludowym i Domem Tradycji (MANE).

„FOLK_Like it” – strój ludowy jako zwierciadło kultury i wyznacznik tożsamości narodowej na przykładzie Polski, Słowacji, Chorwacji, Serbii i Węgier dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura inspirująca” 2021-2022

(Korespondencja z Belgradu - Barbara Nowak, oprac. tekstu AK)