Preludium do Jubileuszu 70-lecia - trasa koncertowa

18II 22

Preludium do Jubileuszu 70-lecia - trasa koncertowa

Wielkimi krokami zbliża się jubileusz 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Już we wrześniu tego roku zostanie zainaugurowany jubileuszowy sezon artystyczny, a w 2023 roku artyści będą świętować okrągłą rocznicę powstania Zespołu. Za nieco ponad dwa tygodnie - 10 marca, „Śląsk” rozpocznie trasę koncertową promującą zbliżający się Jubileusz. Pierwsze jedenaście koncertów z tej okazji będzie preludium do właściwych obchodów w przyszłym roku, zasygnalizowaniem publiczności w całej Polsce dostojnych urodzin Zespołu „Śląsk”, które przypadną dokładnie 1 lipca 2023 roku.

Od 10 marca do 5 kwietnia zapraszamy do Bielska Białej, Pruszkowa, Suwałk, Olsztyna, Gdańska, Koszalina, Elbląga, Kołobrzegu, Kielc, Krosna i Lublina na koncerty z najpiękniejszym i najbardziej znanym repertuarem Zespołu, zebranym w sztandarowym programie „A to Polska właśnie”.

„Śląsk” pojawi się na scenie w pełnej krasie ludowych kostiumów, w repertuarze najpiękniejszych pieśni i tańców ludowo-narodowych. Przeważającą część programu będą stanowić kompozycje lub opracowania muzyczne Stanisława Hadyny oraz układy choreograficzne Elwiry Kamińskiej – współzałożycieli Zespołu „Śląsk”. W repertuarze przygotowanym na tę trasę Zespół zebrał kolekcję pieśni i tańców, które od blisko 70 lat tworzą międzynarodową, artystyczną markę „Śląska”. W programie znajdą się przede wszystkim najpiękniejsze i najbardziej znane kompozycje Stanisława Hadyny, Wojciecha Kilara oraz choreografie Elwiry Kamińskiej czy Juraja Kubanki. Artyści pragną zaprezentować publiczności repertuar, z którego „Śląsk” słynie na całym świecie od kilku dziesięcioleci. Pojawią się m.in. najsłynniejsze utwory Stanisława Hadyny, które tworzyły historię Zespołu jak „Karolinka”, „Szła dzieweczka” czy „Trojak”, a także tańce narodowe w choreografii Elwiry Kamińskiej. Prezentowane w programie utwory są dziś muzycznym kanonem twórczości ludowej, wiele z nich stało się niedościgłym wzorem w dziedzinie inscenizowanej stylizacji polskiego tańca ludowego i narodowego. Żywiołowość, wdzięk, elegancja, młodzieńczość wyrazu i kunszt wykonawczy - cechy wypracowane niegdyś pod okiem Stanisława Hadyny i Elwiry Kamińskiej – sprawią, że widowisko Zespołu „Śląsk” zostanie na zawsze w sercu widza. Po szczegóły zapraszamy do kalendarium koncertów oraz na stronę kupbilecik.pl (AK)