Polsko-ukraiński folklor w Teatrze Śląskim

24V 22

Polsko-ukraiński folklor w Teatrze Śląskim

23 maja, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny oraz Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Ukrainy im. Grigorija Wieriowki „Vieriovka” wystąpili we wspólnym koncercie na deskach Teatru Śląskiego w Katowicach. Bilety wyprzedały się błyskawicznie, a obydwa Zespoły oklaskiwał komplet widzów. To był niezwykle wzruszający wieczór. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Zespoły „Śląsk” i „Vieriovka” współpracują ze sobą od kilku lat. Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Ukrainy dwukrotnie gościł już w siedzibie Zespołu „Śląsk” w Koszęcinie. W 2017 roku wystąpił podczas - organizowanego przez Zespół „Śląsk” - II Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Silesia”, a rok później był jedną  z gwiazd Pikniku Artystycznego „Święto Śląska”. Artyści po raz pierwszy spotkali się na jednej scenie podczas ukraińskiego torunee Zespołu „Śląsk” w lutym 2020 roku, w Międzynarodowym Centrum Kultury i Sztuki Ukraińskiej w Kijowie. Sukces tamtego koncertu zachęcił do kontynuacji polsko-ukraińskiego dialogu kulturowego i pielęgnowania relacji pomiędzy zespołami.

Obecnie, dzięki osobistemu zaangażowaniu Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, Zespół „Vieriovka” przebywa w Polsce od 3 miesięcy. W porozumieniu z Dyrektorem Zespołu „Śląsk” Zbigniewem Cierniakiem, od 16 maja ukraińscy artyści są gośćmi Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie, gdzie znaleźli także warunki do pracy i prób przed swoim europejskim tournée.

23 maja obydwa Zespoły wystąpiły razem w katowickim Teatrze Śląskim. W dwuczęściowym programie „Śląsk” i „Vieriovka” zaprezentowały swój najlepszy repertuar ludowo-narodowy. Publiczność została oczarowana różnorodnością ukraińskiej i polskiej kultury ludowej. Porywające tańce i pieśni, bogactwo kostiumów, dynamika oryginalnego widowiska scenicznego dostarczyły niezapomnianych wrażeń artystycznych. Polsko-ukraiński wieczór był niezwykle wzruszający. Dziś, kiedy oczy całego świata zwrócone są na Ukrainę, a Polska gości tak wielu jej obywateli, koncert słynnych ambasadorów kultury swoich Ojczyzn dostarczył szczególnych emocji. Polsko-ukraiński dialog kulturowy nabrał wyjątkowego znaczenia. Wspólny ukłon artystów obydwu Zespołów odbywał się przy owacyjnym aplauzie publiczności, która gorąco dziękowała za znakomity występ.

Zespół „Vieriovka” jest fenomenem ukraińskiej kultury, jedynym zespołem w swoim kraju, w którym na jednej scenie występuje chór, balet i orkiestra – w sumie ponad 120 artystów. Misją Zespołu jest pokazanie, że Ukraina to kraj bogaty duchowo, kulturowo i historycznie. W swojej twórczości czerpią to co najlepsze ze sztuki ludowej wszystkich regionów etnograficznych Ukrainy. Założony w 1943 roku przez Grigorija Vieriovkę nosi jego imię od 1965 roku. W 1997 roku Zespół uzyskał status narodowego, a swoją siedzibę ma w Kijowie. W repertuarze posiadają historyczne, ukraińskie pieśni i tańce, humorystyczne scenki chóralne, ludowe pieśni i tańce wykonywane na dożynkach i weselach, a także kolędy – w sumie ponad 1000 różnorodnych utworów ludowych i narodowych, a każdego roku ten zasób ciągle powiększa się o kolejne pozycje. Ich tradycją jest, by podczas zagranicznych tras koncertowych wpleść do programu utwory kraju, w którym występują. Katowicka publiczność bez wątpienia rozpoznała znajome dźwięki melodii „Dumki na dwa serca” czy słynnej pieśni „Hej, sokoły”.

Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Ukrainy im. Grigorija Wieriowki „Vieriovka” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisłąwa Hadyny wystąpią jeszcze razem 24 i 25 maja, w siedzibie Zespołu „Śląsk” w Koszęcinie, podczas „Dni seniora” odbywających się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Śląskiego. (AK)