Ostatnie koncerty przed wakacjami

04VII 22

Ostatnie koncerty przed wakacjami

4 lipca artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” rozpoczynają wakacyjny urlop. Zanim jednak udali się na zasłużony wypoczynek pierwszy weekend lipca upłynął w trasie koncertowej. Pierwszego lipca spotkali się z publicznością we Wrześni, drugiego lipca na galowo świętowali w Koszęcinie a trzeciego wystąpili w Busku Zdroju. Po tak intensywnym początku miesiąca przyszedł czas na letni urlop.

1 lipca, koncert podczas V Wrzesińskiego Tygodnia Seniora odbył się w nietypowych okolicznościach. Dynamiczna w ostatnich dniach pogoda spłatała figla i tuż przed koncertem Zespołu rozpętała się prawdziwa nawałnica z ulewnym deszczem. W takich warunkach mokra, plenerowa scena uniemożliwiła bezpieczny występ artystów baletu, ale Zespół nie zawiódł organizatorów i publiczności. Zaplanowany na ten wieczór koncert nie został odwołany, ale skrócony do części wokalnej. Dla wiernej, wrzesińskiej publiczności, która mimo kapryśnej aury pojawiła się w Amfiteatrze im. Anny Jantar, wystąpili soliści i chór Zespołu „Śląsk” z repertuarem największych ludowych przebojów.

2 lipca artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpili w swoim domu – zespole pałacowo-parkowym w Koszęcinie - dla publiczności, która przyjęła zaproszenie na 69. urodziny Zespołu. Galowy koncert „Święta Śląska” odbył się nie tylko w ramach świętowanego jubileuszu, ale także jako uroczyste zakończenie sezonu artystycznego oraz z okazji obchodzonego w regionie Roku Stulecia Powrotu Części Górnego Śląska do Polski. Artystów chóru, baletu i orkiestry oklaskiwał tłum widzów, jakiego w siedzibie Zespołu „Śląsk” nie widziano od blisko 2 lat!

Ostatni koncert sezonu artystycznego 2021/2022 wybrzmiał podczas XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamróz. Festiwal odbywa się corocznie od 1995, zwykle na przełomie czerwca i lipca. Impreza gromadzi znanych polskich i zagranicznych muzyków, dyrygentów i śpiewaków. Dotychczas odbyło się siedemnaście edycji festiwalu. Na scenie Buskiego Samorządowego Centrum Kultury Zespół „Śląsk” wystąpił ze swoim sztandarowym programem „A to Polska właśnie”.

Na stronie internetowej organizatora Festiwalu pojawiła się relacja z tego wydarzenia wraz z obszerną galerią zdjęć: „To, co Zespół pokazał na scenie przeszło chyba nasze najśmielsze oczekiwania. Publiczność uczestnicząca w tym wydarzeniu na pewno dzisiaj nie będzie mogła ochłonąć z wrażeń. Był to wyjątkowy program pełen muzyki, pieśni i tańców ludowych i narodowych, z udziałem solistów, chóru, baletu i orkiestry, wykonany na najwyższym poziomie. Artyści z imponującą lekkością wykonywali najtrudniejsze choreografie, przyprawiając o zachwyt. A dynamika koncertu i barwne kostiumy sceniczne stworzyły widowisko, które przeniosło nas w świat malowniczej kultury ludowej. Podczas koncertu usłyszeliśmy znane i popularne ludowe melodie m.in: „Trojaka”, „Karolinkę”, „Karlika”, „Taniec chustkowy”, „Głęboką studzienkę”, „Zagrej mi muzyko”, „Hej koło Cieszyna”, „Kołomajki”, „Słoneczko wyszło”, „Pije Kuba”, „Krakowiaka”, „Poloneza” i „ Mazura”. Jesteśmy szczęśliwi i dumni, że mogliśmy gościć jeden z największych zespołów folklorystycznych w Polsce w niezapomnianym koncercie ukazującym bogactwo kulturowe regionów całej Polski”.

Dziękujemy wszystkim widzom, którzy w ten weekend wraz z nami żegnali pracowity sezon artystyczny. Pierwsze półrocze tego roku kończymy z ponad 130. zrealizowanymi koncertami! Wraz z nowym, jubileuszowym 70. sezonem artystycznym rozpoczniemy we wrześniu kolejne intensywne miesiące. Już w sierpniu liczymy na Państwa obecność na naszych koncertach i zachęcamy do śledzenia kalendarium. (AK)