Oratorium „Jak Ojciec i Syn” w podzięce za posługę arcybiskupa Wacława Depo

17VI 22

Oratorium „Jak Ojciec i Syn” w podzięce za posługę arcybiskupa Wacława Depo

15 czerwca w Bazylice Archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie, soliści, chór i orkiestra Zespołu „Śląsk” wystąpili z oratorium „Jak Ojciec i Syn”, poświęcone dwóm wielkim Polakom - św. Janowi Pawłowi II i bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. Koncert zorganizowany przez Wspólnotę Stowarzyszenie Gaude Mater z Częstochowy odbył się podzięce za 10 lat posługi metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo częstochowskiemu Kościołowi.

Oratorium „Jak Ojciec i Syn” do muzyki Włodzimierza Krawczyńskiego i słów Tadeusza Szymy miało swoją premierę w 2021 roku na Jasnej Górze, w 43. rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu św. Jana Pawła II i z okazji beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. W tym roku, wybrzmiało już także m.in. 28 maja w Sali Papieskiej częstochowskiego klasztoru z okazji uroczystych obchodów pierwszego wspomnienia liturgicznego bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, w rocznicę Jego śmierci.

Kompozytor oratorium Włodzimierz Krawczyński wielokrotne uczestniczył w spotkaniach z Ojcem Św. Janem Pawłem II, nie tylko jako pielgrzym, ale przede wszystkim jako dyrygent chórów na papieskich Mszach św. To doświadczenie podpowiedziało mu najodpowiedniejszą strukturę kompozycyjną dzieła. W stałe części mszy wplecione zostały pieśni skomponowane do wierszy Tadeusza Szymy, które ułożyły się w chronologiczny ciąg wydarzeń z życia obu wielkich Polaków, którym dedykowane jest oratorium. Muzyka znakomicie tłumaczy wymowę tekstów poety, opierając się na elementach polskiej twórczości ludowej i pobrzmiewając klimatem pieśni kościelnych.

Piękno jest kształtem miłości, zwłaszcza muzyka, śpiew, a szczególnie treści dzisiejszego koncertu, które przypomniały nam postać św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. One rzeczywiście pokazują to, że warto żyć dla miłości, którą Pan Bóg zaszczepił w nasze serca. Czy dzisiaj jesteśmy arcybiskupami, kapłanami czy wiernymi, którzy uwierzyli Chrystusowi i są artystami, wszyscy, niezależnie od powołania, musimy przekazywać innym piękno, żeby trwało i przekształcało nasz świat” – powiedział po zakończeniu koncertu abp Wacław Depo.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski oraz abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. (AK)