Majówka z Zespołem „Śląsk”

04V 22

Majówka z Zespołem „Śląsk”

Długi, majowy weekend rozpoczął się fantastycznie. Podczas Gali Fryderyków w Szczecinie, Dyrektor Zbigniew Cierniak odebrał w imieniu Zespołu „Śląsk” statuetkę za płytę "Pieśni współczesne". Miuosh i Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" zwyciężyli w kategorii Album Roku Muzyka Korzeni Blues. Słoneczną majówkę artyści spędzili na wspólnym świętowaniu z publicznością w Poznaniu, Bydgoszczy, Kamienicy Polskiej i Konopiskach koło Częstochowy. 2 maja Zespół „Śląsk” wzbogacił także śpiewem uroczystości Dnia Flagi w Parku Śląskim. To był piękny, ale bardzo intensywny weekend.

W piątek, 29 kwietnia - w Międzynarodowym Dniu Tańca – artyści baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” wzięli udział w II Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Tańca "Granice natury - granice kultury", organizowanym przez Polski Teatr Tańca w Poznaniu. Tego dnia odbywała się festiwalowa akcja uliczna "Narodowe Tańczenie", pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania. Działanie, nawiązujące do popularnej idei flash mob, polegało na wspólnym wykonaniu poloneza w scenerii ulicy Taczaka, na której znajduje się siedziba Polskiego Teatru Tańca. Zgromadzeni uczestnicy włączali się spontanicznie do korowodu, zainicjowanego przez gości specjalnych - tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", którzy w szlacheckich strojach prezentowali się niezwykle okazale.

30 kwietnia w Hali Sportowo - Widowiskowej „Łuczniczka” w Bydgoszczy artyści chóru, baletu i orkiestry Zespołu wystąpili z programem ludowo-narodowym „A to Polska właśnie”. Komplet widzów zgromadzonych w Hali podziwiał obszerny, dwugodzinny program z największymi przebojami Zespołu „Śląsk”. Porywające widowisko w profesjonalnym wykonaniu artystów „Śląska”, to w opinii publiczności był znakomity sposób na patriotyczne, majowe świętowanie.

2 maja, artyści uczcili Dzień Flagi wraz z przedstawicielami władz regionu, podczas uroczystości przy skwerze 100-lecia Powstań Śląskich w Parku Śląskim. Okolicznościowe wiązanki kwiatów złożyli marszałek Jakub Chełstowski, członek Zarządu Izabela Domogała, a w imieniu przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego Jana Kawuloka, radni wojewódzcy: Alina Nowak i Zbigniew Przedpełski. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wykonał „Mazurka Dąbrowskiego” i „Rotę”. "Biało-czerwona flaga to symbol, który nas jednoczy, nie tylko w chwilach historycznych, ale również na co dzień i przypomina, że jesteśmy wspólnotą, mamy wspólne korzenie i wartości. To święto uświadamia nam, jak wielką wartością w naszym życiu jest wolność, szczególnie teraz, gdy za naszą wschodnią granicą trwa wojna, wywołana rosyjską agresją na Ukrainę. Ta jedność, przywiązanie do narodowych barw i tradycji jest dziś nam wszystkim bardzo potrzebna. Świętujmy wspólnie na wiele sposobów, cieszmy się naszą suwerennością i bądźmy dumni z biało-czerwonych barw" – powiedział marszałek Jakub Chełstowski.

Biało-czerwone barwy czczonej tego dnia narodowej flagi, to nie tylko piękne tło dla artystów Zespołu, ale także doskonałe uzupełnieniem prezentowanego na scenie bogactwa polskiej kultury. W takiej atmosferze, ten wyjątkowy dzień świętowaliśmy także w Hali Widowiskowo – Sportowej w Kamienicy Polskiej, w ramach projektu „Z biało-czerwoną po powiecie częstochowskim”, finansowanego ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Publiczność miała okazję podziwiać najpiękniejsze tańce ludowo-narodowe oraz pieśni patriotyczne, przeplatane sztandarowymi pieśniami ludowymi.  

Świąteczny weekend Zespół zakończył 3 maja w podczęstochowskich Konopiskach. W Kościele św. Walentego zabrzmiało oratorium „Jak Ojciec i Syn". Prawykonanie tego niezwykłego utworu do muzyki Włodzimierza Krawczyńskiego i tekstu Tadeusza Szymy, w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” odbyło się jesienią ubiegłego roku na Jasnej Górze. Oratorium powstało w hołdzie dwóm wielkim Polakom, w związku z obchodzoną w 2021 roku uroczystością Beatyfikacji Sługi Bożego Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego i 43. rocznicą wyboru św. Jana Pawła II na papieża. 3 maja obchodzony jest w Polsce jako Święto Konstytucji, dla kościoła katolickiego to także uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Obydwaj wielcy duchowni podkreślali przez całe życie przewodnictwo Matki Boskiej w swojej kapłańskiej posłudze, dlatego poświęcony im utwór był znakomitym dopełnieniem tego świątecznego dnia.

Majówka z Zespołem „Śląsk” choć słoneczna i ciepła, zdecydowanie nie była leniwa. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wraz z nami dzielili świąteczne emocje i wzruszenia podczas koncertów. Zapewniamy, że za rok zaprosimy publiczność do równie dynamicznego celebrowania majowych świąt! (AK)