Ludowo i sakralnie w Kielcach i Kędzierzynie Koźlu

19IX 22

Ludowo i sakralnie w Kielcach i Kędzierzynie Koźlu

Weekend Zespołu jak zawsze minął pracowicie. Tym razem „Śląsk” gościł w Kielcach i Kędzierzynie Koźlu. Dwa koncerty o odmiennej atmosferze, od taneczno-wokalnego widowiska w pełnym składzie artystycznym aż po uduchowiony klimat repertuaru sakralnego w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk”. Obydwa wydarzenia przyniosły radość spotkania z publicznością i ich wdzięczność za dostarczone wrażenia artystyczne.

W piątkowy wieczór na chór, balet i orkiestrę Zespołu „Śląsk” wyczekiwali mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, którzy tłumnie zasiedli w kieleckiej Hali Widowiskowo-Sportowej. Dla nich Zespół przygotował swój sztandarowy repertuar ludowo-narodowy w dwuczęściowym programie „A to Polska właśnie”. Wybrzmiały największe przeboje: „Karolinka”, „Szła dzieweczka”, „Gdybym to ja miała”, „Ondraszek” czy „Hej, te nasze góry”. Nie zabrakło efektownych choreografii tańców ludowych i narodowych od „Trojaka” na rozpoczęcie programu, przez „Polkę opolską” i „Beskidzką”, „Kołomajki”, „Tańce górali podhalańskich”, aż po „Suitę tańców rzeszowskich” i tańce narodowe: kujawiaka, oberka, poloneza i finałowego krakowiaka.

Po kolorowym i dynamicznym spotkaniu z kielecką publicznością, niedziela upłynęła już w nieco innym klimacie. 18 września, na zaproszenie Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, chór i orkiestra Zespołu „Śląsk” uświetnili koncertem uroczystości związane z 40-leciem istnienia parafii św. Eugeniusza de Mazenoda w Kędzierzynie-Koźlu oraz przekazaniem parafianom relikwii św. Jana Pawła II. Specjalnie na tę okazję Zespół przygotował program sakralny z przewagą najpiękniejszych pieśni maryjnych. Parafia św. Eugeniusza de Mazenoda w Kędzierzynie-Koźlu została erygowana w 1982 roku decyzją abp. Alfonsa Nossola. W minioną niedzielę odbyły się główne uroczystości rocznicowe, pod przewodnictwem metropolity lwowskiego abp. Mieczysława Mokrzyckiego. Podczas nabożeństwa duchowny przekazał także parafii relikwie św. Jana Pawła II. Całość parafialnego święta uświetnił koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” na żywo transmitowany na telebimie przed kościołem oraz na antenie lokalnej rozgłośni Radio Doxa.

21 września o godzinie 15:00, w swojej koszęcińskiej siedzibie, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” symbolicznie zainauguruje nowy, 70. sezon artystyczny, a już od 29 września rozpoczyna amerykańskie tournée w ramach projektu „ŚLĄSK” TOUR – w 80 minut dookoła świata. Inspiracje artystyczne Zespołu Pieśni i Tańca „ŚLĄSK” w kształtowaniu dialogu międzykulturowego. Polska na styku kultur od Japonii, przez Izrael po USA. (AK)