Koncert na inaugurację Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie

11I 22

Koncert na inaugurację Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie

Dwuczęściowym koncertem w wykonaniu chóru, baletu i orkiestry Zespołu „Śląsk” rozpoczął się wczoraj 28. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. W wypełnionej po brzegi Hali Widowiskowo-Sportowej Będzin Arena publiczność mogła podziwiać sztandarowy ludowo-narodowy repertuar Zespołu. Jak przystało na inaugurację festiwalu kolędowego, nie mogło także zabraknąć bożonarodzeniowych utworów w wykonaniu artystów „Śląska”. Koncert był transmitowany online.

Wśród najpiękniejszych pieśni oraz tańców ludowo-narodowych z których słynie Zespół „Śląsk”, w programie zaprezentowanym będzińskiej publiczności znalazły się także kolędy. Ze szczególną atencją wysłuchano utworu „Polonez kolęda”, skomponowanego przez założyciela Zespołu Stanisława Hadynę do słów Kazimierza Szemiotha. Ta wyjątkowa kolęda, wykonywana wyłącznie przez Zespół „Śląsk”, zachwyciła patriotycznym przesłaniem i piękną, charakterystyczną dla kompozycji Hadyny linią melodyczną. Zabrzmiała także kolęda „Święta to biele” autorstwa tego niezwykłego duetu twórców, którą Zespół „Śląsk” od lat posiada w swojej świątecznej ofercie artystycznej. A już z całą publicznością artyści zaśpiewali popularną i znaną wszystkim polską kolędę „Dzisiaj w Betlejem”.

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie to jeden z największych kolędowych przeglądów w Europie, a zarazem jeden z największych amatorskich festiwali muzycznych w kraju. To wielka promocja dla młodych talentów, ale przede wszystkim okazja do przybliżenia roli, jaką polska tradycja kolędowa ma w kształtowaniu narodowego ducha, a także popularyzowanie tradycji regionalnych i folklorystycznych – w zakresie samych kolęd i pastorałek, ale także strojów i obrzędowości. W to przesłanie koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” wpisał się znakomicie.

Będziński festiwal od wielu lat gromadzi wspaniałych wykonawców z Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi oraz wierną, festiwalową publiczność. Historia Festiwalu zaczęła się w najstarszym kościele w Będzinie – historycznej świątyni Świętej Trójcy. Od IX edycji ilość solistów i grup nie spadła poniżej tysiąca, a w ostatnich latach waha się między 1500 a nawet 1800. Łącznie we wszystkich edycjach udział wzięło 30 tysięcy uczestników.

Przesłuchania finałowe potrwają od czwartku do soboty – 13-15 stycznia. Zwieńczeniem Festiwalu będzie Koncert Galowy, na który organizatorzy zapraszają w niedzielę 16 stycznia o godz. 16.00. Szczegóły dotyczące Festiwalu oraz transmisja przesłuchań i koncertów na stronie: mfkip.pl (AK)