Industrialne święto regionu – koncert na inaugurację Industriady

13IX 21

Industrialne święto regionu – koncert na inaugurację Industriady

Tegoroczne Święto Szlaku Zabytków Techniki rozpoczęło się oficjalnie 11 września na Zabytkowym Osiedlu Patronackim kopalni „Dębieńsko” w Czerwionce-Leszczynach. Ta niezwykła, industrialna  scenografia była tłem koncertu rozpoczynającego kolejną edycję Industriady, w wykonaniu artystów chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk”, pod batutą Zygmunta Magiery.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” towarzyszy Industriadzie od wielu lat, zarówno z koncertami, jak i udostępniając zwiedzającym swoją siedzibę. W tym roku, koncert z repertuarem pieśni ludowych zainaugurował w Czerwionce-Leszczynach to wielkie święto Szlaku Zabytków Techniki. Osiedle na którym stanęła plenerowa scena to jedna z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych kolonii tego typu. W tak niezwykłym plenerze, przy pięknej pogodzie, śląskie pieśni ludowe zabrzmiały wyjątkowo. Publiczność oklaskiwała m.in. najsłynniejsze przeboje Zespołu, wśród nich „Karolinkę”, „Szła dzieweczka”, „Karlika”, „Starzyka” czy „Głęboką studzienkę”, ale były też nieco mniej znane „Jo z Opola”, „Ani ta ptaszyna”, „Zagrej mi muzyko”, „Pasła Wiktora”. W sumie artyści zaśpiewali ponad 20 najpiękniejszych pieśni ludowych nawiązujących do tradycji i obyczajów Górnego Śląska, w większości kompozycji i opracowań muzycznych Stanisława Hadyny.

W otwarciu święta Szlaku Zabytków Techniki w Czerwionce-Leszczynach, uczestniczył wicemarszałek województwa śląskiego Wojciech Kałuża. W programie wydarzenia odbywającego się na terenie Zabytkowego Osiedla Patronackiego kopalni „Dębieńsko” – Familokach, znalazły się także liczne warsztaty naukowe i techniczne, animacje, koncerty, a przede wszystkim możliwość zwiedzania tego wyjątkowego miejsca.

Industriada to wydarzenie, które łączy tradycję z nowoczesnością i wielka gratka dla miłośników poprzemysłowego dziedzictwa. Tegoroczna odsłona odbywała się w 33 obiektach zlokalizowanych w 25 miejscowościach i przebiegała pod hasłem „Technika. To was zaskoczy”. Odbyło się w sumie 341 wydarzeń! Z tej okazji także, pałac w Koszęcinie – siedzibę Zespołu „Śląsk” - ozdobiły flagi Industriady, a obiekt, zgodnie z kolorystyką imprezy, podświetliły pomarańczowe światła. Finał Industriady odbył się w zabrzańskiej Sztolni Królowa Luiza. (AK)