Inauguracja sezonu artystycznego

17IX 09

Inauguracja sezonu artystycznego

25 września 2009 roku o godzinie 19:00, w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" oficjalnie zainauguruje 57. sezon artystyczny.  Wręczona zostanie także statuetka corocznej nagrody przyznawanej przez Zespół "Śląsk" - "Maecenas Silesiae".

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" przygotował na oficjalną inaugurację sezonu artystycznego uroczysty koncert "Muzyki i Pieśni Stanisława Hadyny", w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Zespołu. Koncert rozpoczynający kolejny sezon artystyczny przypada dokładnie w 90. rocznicę urodzin Stanisława Hadyny i jest kontynuacją - obchodzonego w 2009 roku przez Zespół "Śląsk" – Roku Stanisława Hadyny.

Kompozytor i założyciel Zespołu będzie bohaterem wieczoru. Nie tylko usłyszymy kompozycje i opracowania muzyczne Hadyny, Jego sylwetce będą także poświęcone najnowsze książki wydawnictwa "Officina Silesia", które zostaną po raz pierwszy zaprezentowane podczas inauguracji sezonu artystycznego w Katowicach.

"Stanisław Hadyna we wspomnieniach" - pod redakcją dr Izabeli Migocz i Adama Pastucha - to pierwsza publikacja upamiętniająca założyciela "Śląska". Znajdą się w niej niezwykłe wspomnienia m.in. Agi Hadyny – żony Profesora, Izabeli Nawe - Spychalskiej – śpiewaczki o międzynarodowej sławie i byłej artystki Zespołu, Bogusława Kaczyńskiego – dyrektora Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury oraz dr Józefa Musioła – przewodniczącego Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie. Wyjątkową gratką wydawniczą będzie także zbiór kolęd Stanisława Hadyny, dotąd nigdy nie publikowany.

"Narodziła nam się dobroć. Cykl 14 kolęd i pastorałek do słów Kazimierza Szemiotha" – wydany zostanie jako zeszyt pieśni. Utwory zaprezentowane zostaną w sposób, w jaki napisał je przed laty Stanisław Hadyna - na głos solowy i fortepian. Wszystkie te kolędy i pastorałki znajdują się obecnie w repertuarze Zespołu "Śląsk", ale są wykonywane przez solistów, chór i orkiestrę. I wreszcie, niezwykła pozycja książkowa dla miłośników Zespołu "Śląsk" i wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się jak najwięcej o historii powstania Zespołu. Na ręce publiczności oddana zostanie reedycja powieści pióra Stanisława Hadyny: "W pogoni za wiosną".

Podczas wieczoru inaugurującego nowy sezon artystyczny "Śląsk" uhonoruje także Mieczysława Barańskiego – Konsula Honorowego Republiki Słowenii - nagrodą "Maecenas Silesiae". Nagroda, w postaci statuetki z brązu została ustanowiona trzy lata temu. Jest ona wyrazem wdzięczności "Śląska" dla osób i instytucji życzliwych dla Zespołu, wspierających go, o szczególnych zasługach w sponsorowaniu i mecenacie.

"To nagroda płynąca z serca Zespołu dla tych, którzy je okazali Zespołowi" – mówi Dyrektor Adam Pastuch. Stało się już bowiem tradycją, aby wraz z początkiem nowego sezonu pracy artystycznej podziękować wszystkim tym, którzy wspierają artystów w ich działaniach. Do tej pory laureatami "Maecenas Silesiae" zostali m.in. Michał Czarski - Marszałek Województwa Śląskiego w latach 2002 - 2006, Kompania Piwowarska S.A., Brunon Bartkiewicz – prezes Zarządu ING Banku Śląskiego w Katowicach, Jan Olbrycht - Marszałek Województwa Śląskiego w latach 1998 – 2002, poseł Parlamentu Europejskiego, Lucjan Karasiewicz, poseł na Sejm RP i Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa.

W nowym sezonie artystycznym "Śląsk" zwróci się ku sylwetce Fryderyka Chopina, bowiem rok 2010 będzie w Polsce poświęcony temu wielkiemu kompozytorowi. Planowany jest cykl koncertów edukacyjnych – pieśni ludowych i tańców narodowych – pod tytułem "Fryderyk Chopin – niezatarte ślady". "Czujemy się powołani by podjąć w naszej pracy artystycznej wątek Fryderyka Chopina – mówi dr Izabela Migocz, Kierownik Artystyczny Zespołu "Śląsk" – Chopin czerpał z folkloru, wiele jego kompozycji opartych jest na muzyce ludowej, a "Śląsk" pielęgnuje i kultywuje tę narodową tradycję".

Wśród zamierzeń artystycznych na nowy sezon znalazło się także opracowanie dzieła scenicznego, opery ludowej pt. "Sałasznicy", autorstwa Jana Sztwiertni – przyjaciela Stanisława Hadyny. Najbliższe plany Zespołu to m.in. wyjazd do Niemiec na Międzynarodowy Dzień Muzyki Ludowej w Tittling, odbywający się pod hasłem: "Moja ojczyzna – nasza Europa". Impreza, organizowana przez wydawnictwo Verlagsgruppe Passau, odbędzie się na początku października.