Laureaci Przeglądu Finałowego XX Regionalnego Przeglądu Pieśni im. prof. Adolfa Dygacza "Śląskie Śpiewanie"08 Maja 2013

6 i 7 maja w Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich, odbył się Przegląd Finałowy XX Regionalnego Przeglądu Pieśni im. profesora Adolfa Dygacza „Śląskie Śpiewanie 2013”. W Przeglądzie wzięło udział 83 solistów i zespoły zakwalifikowane w trakcie eliminacji rejonowych odbywających się od 19 marca do 26 kwietnia 2013 roku.

Jury w składzie: Janina Lipińska-Dygacz, prof. Helena Synowiec, Magdalena Banach Makaruk, Karolina Banach, Kazimierz Ratajczak, Józef Wierzgoń, Marek Piotrowski, Sławomir Jarzyna, Tomasz Wrona oceniało wykonawców, biorąc pod uwagę następujące kryteria: dobór repertuaru, zachowanie cech gwarowych, walory wokalne, akompaniament, ogólny wyraz artystyczny.

Przez scenę Miejskiego Domu Kultury w Piekarach Śląskich przewinęło się 1300 wykonawców oraz około 200 instruktorów, akompaniatorów i członków kapel. Przegląd w Piekarach był również ostateczną kwalifikacją do Finału Muzyki i Pieśni Stanisława Hadyny , który odbędzie się 13 czerwca 2013 w Czeskim Cieszynie. Decyzją Jury Grand Prix oraz statuetkę Szczyglika „Śląskiego Śpiewania” w tym roku otrzymuje - Dziecięca Estrada Regionalna „Równica” z Ustronia.

Poniżej zamieszczamy odpis protokołu z obrad Jury z pełną listą laureatów wszystkich kategorii wiekowych i wykonawczych.
O miejscu i terminie koncertu galowego "Śląskiego Śpiewania" poinformujemy uczestników  w terminie późniejszym. (MM)


PROTOKÓŁ Z OBRAD JURY
XX REGIONALNEGO PRZEGLĄDU PIEŚNI IM. PROFESORA ADOLFA DYGACZA „ŚLĄSKIE ŚPIEWANIE 2013”


6 i 7 maja 2013 roku, w Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich, odbył się Przegląd Finałowy XX Regionalnego Przeglądu Pieśni im. profesora Adolfa Dygacza „Śląskie Śpiewanie 2013”. W Przeglądzie wzięło udział 83 solistów i zespoły zakwalifikowane w trakcie eliminacji rejonowych odbywających się od 19 marca – 26 kwietnia 2013 roku.
Jury w składzie: Janina Lipińska-Dygacz, prof. Helena Synowiec, Magdalena Banach Makaruk, Karolina Banach, Kazimierz Ratajczak, Józef Wierzgoń, Marek Piotrowski, Sławomir Jarzyna, Tomasz Wrona oceniało wykonawców, biorąc pod uwagę następujące kryteria: dobór repertuaru, zachowanie cech gwarowych, walory wokalne, akompaniament, ogólny wyraz artystyczny. Jako elementy dodatkowe oceniano: strój ludowy oraz wykonanie utworów zamieszczonych w śpiewniku „Pieśni dla dzieci i młodzieży ze zbiorów profesora Adolfa Dygacza” .

Po przesłuchaniu wszystkich uczestników jury postanowiło przyznać następujące nagrody:

Grand Prix oraz statuetkę Szczyglika „Śląskiego Śpiewania” otrzymuje:

Dziecięca Estrada Regionalna „Równica” z Ustronia

W kategorii wiekowej przedszkole, szkoła podstawowa kl. I-III:

W kategorii wykonawczej soliści:

I miejsce: Julia Krótki - Rybnik
II miejsce: Matylda Wajner – Ognisko Pracy Pozaszkolnej Zespół „Przygoda”z Rybnika
III miejsce: Agnieszka Banaś – Filia Miejskiego Domu Kultury w Piekarach Śląskich

W kategorii wykonawczej zespoły wokalne (w tym duety):

I miejsce: nie przyznano
II miejsce: nie przyznano
III miejsce: nie przyznano

W kategorii wykonawczej zespoły wokalno-instrumentalne:

I miejsce: „Wesołe Jedyneczki” – Przedszkole nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Mysłowicach
II miejsce: Duet Gabriel i Kajetan Stogniew - Katowice
III miejsce: Bajtle z Paniówek – Zespół Szkolno–Przedszkolny w Paniówkach – Gminne Przedszkole

W kategorii wykonawczej zespoły pieśni i tańca:

I miejsce: nie przyznano
II miejsce: nie przyznano
III miejsce: nie przyznano

W kategorii wykonawczej chóry:

I miejsce: nie przyznano
II miejsce: nie przyznano
III miejsce: nie przyznano

W kategorii wiekowej szkoła podstawowa kl. IV-VI, gimnazjum:

W kategorii wykonawczej soliści:

I miejsce: Szymon Wróbel – Szkoła Podstawowa nr 17 im. Jana Pawła II w Mysłowicach
II miejsce: Wiktoria Kocik – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 11 w Rybniku
III miejsce: Robert Trzorn – Filia Miejskiego Domu Kultury w Piekarach Śląskich

W kategorii wykonawczej zespoły wokalne (w tym duety):

I miejsce: Zespół Wokalny Gnojnik – Szkoła Podstawowa w Gnojniku
II miejsce: Zespół „Musica Viva” – Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Biadaczu
III miejsce: nie przyznano

W kategorii wykonawczej zespoły wokalno-instrumentalne:

I miejsce: Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Iskierki – Ośrodek Kultury
w Brzeszczach
II miejsce: Bystrziczanie – Szkoła Podstawowa im. Stanisława Hadyny w Bystrzycy
III miejsce: Słoneczne Nutki – Ognisko Pracy Pozaszkolnej Zespół Przygoda z Rybnika

W kategorii wykonawczej zespoły pieśni i tańca:

I miejsce: nie przyznano
II miejsce: Zespół Pieśni i Tańca Chorzów – Miejski Dom Kultury Batory
III miejsce: Zespół Pieśni i Tańca „Frydkowianie” – Szkoła Podstawowa im. Stanisława Hadyny we Frydku

W kategorii wykonawczej chóry:

I miejsce: Parole Melodiche – Gimnazjum Publiczne w Suszcu
II miejsce: Chór Chłopięcy „Śląskie Słowiki” – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej
III miejsce: nie przyznano


W kategorii wiekowej szkoły ponadgimnazjalne, dorośli:

W kategorii wykonawczej soliści:

I miejsce: Dorota Kurek - Jabłonków
II miejsce: Natalia Urbańczyk - Kalety
III miejsce: Jolanta Banasik – Miejski Ośrodek Kultury Czerwionka-Leszczyny

W kategorii wykonawczej zespoły wokalne (w tym duety):

I miejsce: Wte i nazod – Dom Kultury Ligota w Katowicach Ligocie
II miejsce: Zespół „Kupskie Echo” z Kup
III miejsce: nie przyznano

W kategorii wykonawczej zespoły wokalno-instrumentalne:

I miejsce: Zespół Pieśni „Kobiórzanie” – Gminny Dom Kultury w Kobiórze
II miejsce: nie przyznano
III miejsce: nie przyznano

W kategorii wykonawczej zespoły pieśni i tańca:

I miejsce: Dziecięca Estrada Regionalna „Równica” z Ustronia
II miejsce: Zespół Pieśni i Tańca „Tyszanie” – Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach
III miejsce: nie przyznano

W kategorii wykonawczej chóry:

I miejsce: Zespół nauczycielski „Laetitia Cantus” – Szkoła Podstawowa nr 14 z Oddziałami Integracyjnymi w Zabrzu
II miejsce: nie przyznano
III miejsce: nie przyznano

Wyróżnienie dla Regionalnego Zespołu Dolina Popradu – Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Piwnicznej-Zdroju za wykonanie pieśni śląskich.

Do XV Finału Konkursu Muzyki i Pieśni im. Stanisława Hadyny odbywającego się  13 czerwca 2013 r. w Czeskim Cieszynie zostali zakwalifikowani:

1. Katarzyna Stonawska – Szkoła Podstawowa w Gnojniku
2. Zespół wokalny- Regionalny Zespół Dolina Popradu z Piwnicznej Zdrój (K)
3. Zespół wokalny Kaszuby – Ognisko Pracy Pozaszkolnej Zespół Przygoda z Rybnika (Z)
4. Adam Obłój – Przedszkole nr 20 im. Karlika i Karolinki w Tychach (KS)
5. Zespół Wokalny „Mały Chorzów” – Szkoła Podstawowa nr 25 im. Stanisława Hadyny (KS)
6. Franciszek Nowak – Starochorzowska Fundacja Kultury (KS)
7. Duet Monika Dubas i Natalia Krosny – Starochorzowska Fundacja Kultury (KS)
8. Zespół Wokalny „Elfy” – Niepubliczne Przedszkole Bajlandia w Cieszynie (C)
9. Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej Grupa III - Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej(C)


Podpisy Jury:

(Oryginał protokołu jest dostępny w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie, tel. 34 3106 403)

Powrót