"Santo Subito!" w hołdzie Janowi Pawłowi II15 Października 2020

Zbliża się rocznica wyboru Karola Wojtyły na Papieża oraz obchodzony w Polsce co roku Dzień Papieski. Z tej okazji, oraz upamiętniając 100-lecie urodzin Jana Pawła II, soliści, chór i orkiestra Zespołu „Śląsk” wystąpili z programem „Santo Subito!”. W Kameralnej Sali Koncertowej w Koszęcinie zabrzmiały pieśni sakralne i utwory muzyki klasycznej bliskie sercu Papieża Polaka. Koncert odbył się w ramach projektu „Kultura w sieci”, realizowanego przez częstochowskie Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater.

Od września, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” uczestniczy w projekcie Narodowego Centrum Kultury "Kultura w sieci", który jest realizowany przez częstochowskie Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater. W ramach projektu odbyły się trzy premiery koncertowe online na platformach YouTube i Facebook. Pierwsza z nich miała miejsce 19 września, kolejna 26 września i ostatnia 14 października. W ramach projektu internauci obejrzeli trzy koncerty w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”: „A to Polska właśnie”, „Tradycja i Patriotyzm” - retransmisję koncertu pieśni patriotycznych i religijnych z Klasztoru na Jasnej Górze oraz „Santo Subito!” – transmisję na żywo z Kameralnej Sali Koncertowej w Koszęcinie.

Program „Santo Subito” po raz pierwszy zabrzmiał w 2008 roku, w 30 rocznicę powołania Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, jako muzyczny hołd Zespołu „Śląsk” dla Jana Pawła II. „Santo Subito”  to kolekcja utworów zebranych ku czci Papieża Polaka, m.in.: „Gaude Mater Polonia”, „Bogurodzica”, „Matko Piekarska”, „Ave Maria”, „Barka” czy fragmenty „Requiem” W.A.Mozarta. Dramaturgia koncertu układa się w piękną, wyznaczoną największymi dziełami muzycznymi, opowieść o życiu wybitnego Polaka powołanego na Stolicę Piotrową – Jana Pawła II. Koszęciński koncert w ramach projektu „Kultura w sieci” wzbogaciła dodatkowo poezja Tadeusza Szymy oraz wiersz „Matka” Karola Wojtyły, w interpretacji Piotra Hankusa, Mistrza Mowy Polskiej Vox Populi z 2015 roku. Koncertem dyrygował Krzysztof Dziewięcki. Jak podkreślali internauci komentujący transmisję, było to wyjątkowe przeżycie duchowe i artystyczne. Dziękujemy za wspólne wzruszenia! (AK)

Powrót
Listopad 2020
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Najbliższe koncerty

    Zapowiedzi