Pamięci bohaterów "Cudu nad Wisłą" i śląskich powstańców - pierwsze koncerty po długiej przerwie17 Sierpnia 2020

W miniony weekend, po raz pierwszy od marca, Zespół „Śląsk” wystąpił przed publicznością. 14 sierpnia w Rabce, a 15 sierpnia w Bełchatowie odbyły się koncerty chóru i orkiestry z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego. Artyści uczestniczyli także w regionalnych obchodach 100. rocznicy wybuchu II Powstania Śląskiego.

Po raz ostatni przed okresem izolacji Zespół „Śląsk” pojawił się na scenie 8 marca. W sierpniu artyści powrócili do prób, by po wielu miesiącach po raz pierwszy spotkać się bezpośrednio z publicznością. Koncertom towarzyszyły więc emocje i wzruszenie po obu stronach sceny.

14 sierpnia w rabczańskim amfiteatrze, odbył się koncert okolicznościowy w ramach II Festiwalu Sztuki Wokalnej im. Anny Kościelniak. "Śląsk" wykonał swoje największe przeboje m.in. „Karolinkę”, „Karlika”, „Starzyka”, „Szła dzieweczka”, „Hej, tam w dolinie”, „Głęboką studzienkę” czy „Ondraszka”. Zespół zachwycił nie tylko śpiewem i muzyką, ale również barwnymi, rozbarskimi strojami. Za występ został nagrodzony gromkimi brawami publiczności, która w pełnej dyscyplinie wypełniła - dozwolone przepisami związanymi z zapobieganiem epidemii - 25% widowni amfiteatru. Festiwal Sztuki Wokalnej im. Anny Kościelniak poświęcony był pochodzącej z Ponic wybitnej śpiewacze operowej, pedagog i sopranistce, prof. Annie Kościelniak – także wieloletniej pedagog i wokalistce Zespołu „Śląsk”.

15 sierpnia, na scenie plenerowej w ogrodach przy Parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bełchatowie, chór i orkiestra wystąpili z repertuarem pieśni patriotycznych z okazji 100. rocznicy „Cudu nad Wisłą” oraz Święta Wojska Polskiego. Bełchatowską publiczność na koncert pt. „Pieśń o Ojczyźnie” zaprosili: Starosta Powiatu Bełchatowskiego, Prezydent Miasta Bełchatowa i Dziekan Dekanatu Bełchatowskiego.

Dokładnie 100 lat temu wybuchło również II Powstanie Śląskie. 15 sierpnia, przez cały dzień w regionie odbywały się uroczystości upamiętniające to wydarzenie, z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, marszałka województwa Jakuba Chełstowskiego, przedstawicieli zarządu województwa, prezydentów miast, reprezentantów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz dowódców, szefów i komendantów służb mundurowych. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” aktywnie włączył się w te uroczystości. Uświetniał oprawą artystyczną nabożeństwo w intencji Ojczyzny w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach, poświęcone bohaterom II Powstania Śląskiego i Bitwy Warszawskiej oraz wziął udział w uroczystości otwarcia Skweru Stulecia Powstań Śląskich w Parku Śląskim w Chorzowie. Tablicę ku czci powstańców poświęcił biskup pomocniczy Grzegorz Olszowski. W uroczystości uczestniczył premier RP, Mateusz Morawiecki. (AK)

Powrót
Październik 2020
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Najbliższe koncerty

    Zapowiedzi