Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny

Facebook

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny ul. Zamkowa 3, 42-286 Koszęcin
tel.: +48 34 310 64 15; fax: +48 34 310 64 16; e-mail: info@zespolslask.pl

Skórka:
A+

Zmarł Władysław Stefanik07 Sierpnia 2020

Wiadomość, jaką otrzymaliśmy dziś, wstrząsnęła Zespołem – nasze serca na chwilę się zatrzymały, odszedł Wielki Artysta – Władysław Stefanik – tancerz, choreograf, pedagog, kierownik baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz wieloletni asystent Elwiry Kamińskiej.

Władysław Stefanik swoją przygodę ze „Śląskiem”, trwającą ponad pięćdziesiąt lat, rozpoczął wraz z powstaniem Zespołu – 1 lipca 1953 roku, jako tancerz. Swoje sceniczne kroki szlifował pod okiem Elwiry Kamińskiej – pierwszej choreograf Zespołu „Śląsk”, która – widząc jego ogromny charyzmatyczny talent – obsadzała go w wielu partiach solistycznych np. w: „Krakowiaku”, „Mazurze” czy „Ondraszkowych ostatkach”.

Jego charakterystyczny taniec, pracowitość oraz umiejętności pedagogiczne zostały docenione przez Stanisława Hadynę, który awansował go na tancerza-solistę. Z czasem powierzone zostało mu stanowisko korepetytora baletu i asystentura u boku Elwiry Kamińskiej. Współpraca z tą wielką damą baletu polskiego przyniosła wspaniałe owoce – w postaci wielu ponadczasowych choreografii stworzonych przez Władysława Stefanika, które na stałe weszły do repertuaru Zespołu. Wymienić należy  spośród nich choćby kilka: „Polonez-Mazur”, „Szot-Madziar”, „Polka beskidzka” czy „Zwodzony”, które tańczone przez Zespół na wielu scenach świata, wzruszają i podbijają serca milionów widzów – po dzisiejszy dzień.

Władysław Stefanik od marca 1990 roku był także kierownikiem baletu, był naszym kierownikiem, dla którego nie było rzeczy niemożliwych… Wyciskał z nas „siódme poty”, po to, aby tańczyć piękniej, precyzyjniej, aby móc dać publiczności te uczucia, które on sam przekazywał widzom, będąc na scenie.

W imieniu Dyrekcji, artystów i wszystkich pracowników Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny składamy wyrazy głębokiego współczucia rodzinie i bliskim śp. Władysława Stefanika, w szczególności łączymy się sercem, dzieląc ból z małżonką – Romaną – wieloletnią solistką chóru Zespołu „Śląsk”.

Dla wielu z nas, byłych i obecnych artystów Zespołu, Władysław Stefanik był Mistrzem, który na zawsze pozostanie w naszej pamięci i sercach…

Uroczystości pogrzebowe śp. Władysława Stefanika odbędą się 12 sierpnia o godz. 13:30 w kościele p.w. Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej.

Powrót