Światowy Dzień Ochrony Środowiska - zapraszamy do naszego parku05 Czerwca 2020

W Światowym Dniu Ochrony Środowiska, ustanowionym w 1972 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, chwalimy się naszą parkową zielenią. Na powierzchni ponad 12-hekatarowego zespołu pałacowo-parkowego w Koszęcinie, aż 10 hektarów stanowi piękny park w stylu angielskim. Wraz z pałacem jest jednym z największych w Polsce zespołów pałacowo-parkowych okresu neoklasycyzmu, wpisanym do rejestru zabytków.

W  parku znajduje się ok. 900 sztuk drzew i krzewów. Najczęściej występują: dąb szypułkowy, klon jawor i klon pospolity, jesion wyniosły, grab pospolity, lipa drobnolistna i szerokolistna, buk pospolity, daglezja zielona, olsza czarna oraz platan klonolistny. Wśród krzewów królują: jałowiec płożący, jaśminowiec wonny, ligustr pospolity, dereń, śnieguliczka, berberys pospolity oraz różaneczniki. Na terenie parku znajduje się aż 11 pomników przyrody w tym: lipa drobnolistna, kasztanowiec, klon  jawor, dąb czerwony, trzy okazy dębu szypułkowego, jesion wyniosły, dwie sztuki buka zwyczajnego i platan klonolistny.

Pierwsze założenia parkowe przy koszęcińskim pałacu sięgają XVIII wieku. Zarówno pałac jak i park były wielokrotnie przekształcane przez swych właścicieli. Ostatnie istotne kompozycyjnie przekształcenie parku nastąpiło po przebudowie pałacu tj. po 1830 roku przez rodzinę Hohenlohe-Ingelfingen. Wówczas nadano mu kompozycję parku angielskiego krajobrazowego, zachowując jednocześnie część układu romantycznego pochodzącego z poprzedniego etapu rozwoju. W okresie powojennym park w dużej mierze był niedoinwestowany i pozostawiony sam sobie, przez co zieleń bardzo się zagęstwiła i wybujała. Znalazło się tu bardzo dużo samosiejek rosnących w przypadkowych miejscach, które spowodowały częściową utratę pierwotnych założeń kompozycyjnych.

W czasie rewitalizacji Zespołu Pałacowo-Parkowego w Koszęcinie w latach 2011 - 2014  przywrócono mu dawny charakter: wykonano wycinkę drzew chorych i zagrażających bezpieczeństwu, pielęgnację drzew i krzewów oraz nowe nasadzenia. Wszystkie prace wykonywano z zamysłem odtworzenia i przywrócenia układu kompozycyjnego parku angielskiego; naturalnego, romantycznego krajobrazu oraz zachowania osi widokowej z tarasu pałacu na staw i park. Przywrócono wówczas wjazd do parku Bramą Cesarską oraz reprezentacyjne wejście do pałacu od strony parku. Na terenie wokół głównego wejścia  stworzono kompozycyjne klomby i rabaty, na których dominują krzewy  kwitnące i o barwnych liściach, takie jak: trzmieliny, berberys, krzewy róż oraz różaneczniki.  W parku znajduje się też staw o powierzchni 2 680,0m². W czasie rewitalizacji przeprowadzono prace związane z  wyczyszczeniem  jego dna z mułu i osadów, profilowaniem brzegów oraz wykonaniem nowych  nasadzeń roślinności wokół.  Staw został zarybiony i wyposażony w pływającą, podświetlaną wieczorem  fontannę. W czasie rewitalizacji wykonano w parku nowe nawierzchnie alejek i dróg dojazdowych, wbudowano ławki parkowe oraz kosze na śmieci. Na terenie parku znajdują się również kort tenisowy, boisko wielofunkcyjne i plac zabaw. Co roku, w okresie letnim, odbywa się tu także wiele imprez plenerowych organizowanych przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Cały teren jest ogrodzony, wyposażony w oświetlenie terenu i system monitoringu, stanowiąc znakomite i bezpieczne miejsce do rodzinnych spacerów. Serdecznie zapraszamy!

Powrót
Sierpień 2020
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi