Kultura ludowa inspiracją dla fryzjerów. Wspominamy współpracę z Intercoiffure Polska30 Maja 2020

Po wielu tygodniach izolacji można było w końcu umówić się na wizytę u fryzjera. Podczas gdy temat pięknych i zadbanych włosów stał się bardzo aktualny, my wspominamy współpracę Zespołu „Śląsk” z mistrzami fryzjerstwa z Intercoiffure Polska. Okazuje się bowiem, że piękno ludowej tradycji może inspirować do tworzenia nowoczesnego wyrazu sztuki fryzjerskiej.

Osiem lat temu, w sierpniu 2012 roku w Koszęcinie odbyła się sesja zdjęciowa przygotowana przez fryzjerów i stylistów Intercoiffure z udziałem artystów chóru i baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Powstały wówczas pełne artyzmu fryzury, które wraz z ludowymi stylizacjami, zostały efektownie zaprezentowane w pałacowych wnętrzach. Piękne zdjęcia Grupy Deix ukazały się w katalogu Intercoiffure Polska w grudniu 2012 roku, a my z dumą je dziś przypominamy. Był to pierwszy tego typu katalog, w jakim wzięła udział instytucja kultury tej rangi co Zespół „Śląsk”.

„To była niezwykle ciężka praca, zespół liczący kilkadziesiąt osób indywidualnie przygotowywał każdą modelkę i modela poczynając od stroju, odpowiedniej do niego fryzury i makijażu. Zaprojektowanie fryzury, makijażu wymagało wielkiego zaangażowania uwzględniającego regionalny folklor barwnego, oryginalnego stroju, w których niezwykli artyści pozowali do zdjęć” – mówili wówczas twórcy sesji. Podczas zdjęć w Koszęcinie, Dyrektor Artystyczny Intercoiffure Polska Joanna Zaręba-Wanczura podkreślała, że najważniejszym założeniem sesji było to, aby oddać energię Zespołu, dynamikę tańca i śpiewu jaką prezentują artyści na scenie, ale także poza nią np. przygotowując się za kulisami do koncertu.

Zdaniem Dyrektora Zespołu, Zbigniewa Cierniaka, praca ze specjalistami od wizerunku tej klasy była bardzo interesującym wyzwaniem, zarówno dla Zespołu „Śląsk” jako instytucji, jak i jego artystów. „Realizacja sesji pozwoliła nie tylko w pełni wykorzystać artystyczną duszę modeli, ale także fantastycznie ukazała młodość i energię jaką niesie nasz taniec i śpiew. Nowatorskie spojrzenie na piękno polskiego folkloru przyniosło wiele inspiracji, których efekty można oglądać na znakomitych zdjęciach. Barwne stroje i uroda naszych artystów doskonale współgrają z prawdziwymi dziełami sztuki fryzjerskiej, a wraz z koncepcją sesji zdjęciowej tworzą zachwycający rezultat.” - powiedział Zbigniew Cierniak.

Katalog Intercoiffure Polska ze zdjęciami artystów Zespołu „Śląsk” został wydany w nakładzie 250 tys. egzemplarzy i był dystrybuowany w 50 krajach obecnych w stowarzyszeniu Intercoiffure, m.in. Australii, Nowej Zelandii, Japonii, Chinach, RPA, Brazylii czy na Tajwanie. Intercoiffure Polska zrzesza fryzjerów z całej Polski, jest częścią Intercoiffure Mondial istniejącego w światowym świecie fryzjerstwa od prawie 100 lat. Celem jej istnienia jest stałe dążenie do podnoszenia jakości usług fryzjerskich jak również podnoszenia znaczenia tego zawodu propagując piękno w sztuce fryzjerskiej. (AK)

Powrót
Sierpień 2020
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi