Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny

Facebook

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny ul. Zamkowa 3, 42-286 Koszęcin
tel.: +48 34 310 64 15; fax: +48 34 310 64 16; e-mail: info@zespolslask.pl

Skórka:
A+

Podążając za głosem Jana Pawła II18 Maja 2020

Jan Paweł II – wielki Polak, prorok naszych czasów, papież nadziei, życia, solidarności i pokoju. Kochaliśmy Go, tłumnie witaliśmy podczas pielgrzymek do Ojczyzny, słuchaliśmy z uwagą Jego słów, modliliśmy się z Nim. Był i wciąż pozostaje bliski każdemu Polakowi, dla wielu jest największym autorytetem. Św. Jan Paweł II przyszedł na świat 18 maja 1920 roku w Wadowicach, jako Karol Józef Wojtyła. Dziś obchodzimy setną rocznicę Jego urodzin i wracamy wspomnieniami do najpiękniejszych chwil, jakie było nam dane spędzić w obecności Ojca Świętego.

W biografii zamieszczonej na stronie Centrum Myśli Jana Pawła II czytamy: „Papież przełomów, myśliciel i filozof, człowiek kultury i sztuki, poeta i aktor, miłośnik gór, człowiek pokoju i dialogu, niestrudzony pielgrzym, inspirator przemian na świecie, mistyk, człowiek wiary”. W młodości był artystą i jako papież wielokrotnie podkreślał, że szczególnym zadaniem ludzi kultury jest poszukiwanie piękna. Mówił: „Naród jest tą wielką wspólnotą ludzi, których łączą różne spoiwa, ale nade wszystko właśnie kultura. Naród istnieje »z kultury« i »dla kultury«”. Jego słowa i nauczanie były i są inspiracją dla artystów na całym świecie. Także dla Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Każdy kto miał szczęście żyć w czasach tego niezwykłego pontyfikatu, ma wspomnienia związane z Papieżem Polakiem, szczególne przeżycia, które zostały w sercach na pamiątkę. Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" miał zaszczyt być z Nim i występować dla Niego podczas Narodowej Pielgrzymki Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 do Rzymu. 5 lipca 2000 roku, na Placu Św. Piotra, Zespół usytuowany zaledwie kilka metrów od papieskiego tronu, zaśpiewał i zatańczył krakowiaka. We wspomnieniach artystów na zawsze pozostanie rozpromieniona twarz Ojca Świętego, który wystukiwał rytm tańca o poręcz papieskiego tronu. Po występie Ojciec Święty zaprosił cały Zespół do siebie i podziękował za te artystyczne przeżycia. Było spontanicznie zaintonowane „Sto lat!” i burza braw kilkunastotysięcznej grupy pielgrzymów.

Następnego dnia, w czasie specjalnej audiencji Ojca Świętego z udziałem hierarchów Kościoła oraz przedstawicieli polskich władz państwowych i samorządowych, Zespół "Śląsk" wzbogacił śpiewem liturgię Mszy Świętej, a potem – niemal u stóp papieskiego tronu – „Śląsk” wzruszył serce Papieża góralskimi przebojami. Na Placu św. Piotra zabrzmiało „Helokanie” i „Hej, te nasze góry”, a ukoronowaniem występu była suita tańców podhalańskich. Balet Zespołu zatańczył na góralską nutę przed obliczem Ojca Świętego, w odległości zaledwie kilku metrów! Jan Paweł II obserwował z wielką uwagą i podziwem tak bliskie mu tańce. Scenę stanowił wyboisty, czterometrowy pas betonowego podłoża, lecz artyści "Śląska" tańczyli z lekkością i żywiołowością jak nigdy dotąd. Obecność Ojca Świętego uskrzydlała… Na zakończenie Ojciec Święty ponownie zaprosił artystów do siebie, aby wyrazić swoje uznanie i zadowolenie z udziału Zespołu w Narodowej Pielgrzymce. Słowa Jana Pawła II, Jego uśmiech, radosne spojrzenie i wdzięczność za góralski folklor wytańczony na Placu Świętego Piotra - pozostaną w sercach artystów na zawsze… Przedstawiciele Zespołu dołączyli także do procesji z darami i wręczyli Ojcu Świętemu śląski strój rozbarski z galandą oraz płyty Zespołu "Śląsk". Udział Zespołu w Pielgrzymce Milenijnej zakończyła uroczysta Msza Święta celebrowana przez Ks. Prymasa Kardynała Józefa Glempa oraz kilkudziesięciu biskupów. Dla kilkutysięcznej grupy pielgrzymów zabrzmiały pieśni maryjne, a w czasie liturgii utwory muzyki sakralnej. Za uświetnienie programem artystycznym Narodowej Pielgrzymki Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 Zespół został uhonorowany "Medalem Pontyfikalnym Jana Pawła II".

Zespół „Śląsk” zachowuje w sercach te niezwykłe wspomnienia i nigdy nie zapomina o Janie Pawle II w swojej twórczości. W koncertowej historii „Śląska” wiele jest wydarzeń, które upamiętniały Papieża Polaka. Od 2008 roku w ofercie Zespołu „Śląsk” jest także specjalny program w hołdzie Ojcu Świętemu - „Santo Subito” oraz płyta pod tym samym tytułem. To muzyczna wędrówka po chrześcijańskiej Polsce i śladach, jakie zostawił nam Papież. Repertuar, w którym Zespół chciał zobrazować wszystkie przeżycia związane z pontyfikatem Ojca Świętego. Zasługi Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" w dziele popularyzacji nauczania Jana Pawła II i krzewienia kultury chrześcijańskiej podkreślone zostały wyróżnieniem TOTUS Specjalny - przyznanym w 2013 roku przez Radę Fundacji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia". „Katolickiego Nobla” przyznano Zespołowi za całokształt osiągnięć w 60. rocznicę działalności artystycznej, a w szczególności za propagowanie osoby i nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II. „Śląsk” jest pierwszą instytucją kultury, uhonorowaną tą nagrodą.

8 maja 2020 roku w bazylice na Jasnej Górze, pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, miał się odbyć koncert chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II. Niestety, pandemia koronawirusa uniemożliwiła to i wiele innych rocznicowych wydarzeń w całej Polsce. Miejmy jednak nadzieję, że być może jesienią spotkamy się jeszcze, aby pieśnią uczcić jubileusz urodzin św. Jana Pawła II. „Trzeba modlić się do Boga nie tylko formułami poprawnymi teologicznie, ale również w sposób piękny i dostojny” – mówił Papież o muzyce, podczas jednej z audiencji w Watykanie. A już św. Augustyn zauważył przecież, że kto śpiewa, modli się dwa razy… (AK)

Powrót
Lipiec 2020
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Najbliższe koncerty

    Zapowiedzi