Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny

Facebook

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny ul. Zamkowa 3, 42-286 Koszęcin
tel.: +48 34 310 64 15; fax: +48 34 310 64 16; e-mail: info@zespolslask.pl

Skórka:
A+

Ministerstwo Kultury doceniło projekty Zespołu "Śląsk"!31 Marca 2020

30 marca Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wyniki naboru w ramach programu „Kultura inspirująca”. Wśród docenionych zadań znalazły się dwa projekty autorstwa Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Pozytywnie oceniono w sumie 31 projektów, które otrzymają dofinasowanie na łączną kwotę 5 500 000 zł. Ich celem jest budowanie wizerunku Polski jako państwa nowoczesnego, otwartego na międzykulturowy dialog oraz świadomego swojego wielowiekowego dziedzictwa.

Pierwszy z projektów złożonych przez Zespół „Śląsk” zakłada realizację polsko-gruzińskiego przedsięwzięcia pod nazwą „Koncert dwóch narodów”. Warsztaty i koncerty Zespołu "Śląsk" i Gruzińskiego Państwowego Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca "Erisioni" w Tbilisi. Zgodnie z założeniami projektu, w Gruzji odbędą się wspólne koncerty i warsztaty artystów obu zespołów. Celem głównym zadania będzie promocja kultury polskiej w Gruzji i wzmocnienie dialogu międzykulturowego pomiędzy Polską i Gruzją. Tak zainicjowana wymiana kulturalna ma przynieść owoce w postaci dalszej współpracy artystycznej, przyczyni się także do budowania pozytywnego wizerunku Polski jako kraju o bogatym dorobku kulturalnym i ciekawej tradycji. Warsztaty artystów obu zespołów będą obejmowały naukę polskich tańców narodowych, opracowane będą układy choreograficzne, które zostaną wykorzystane podczas wspólnych koncertów. Oprócz wspólnej prezentacji scenicznej, zajęcia będą źródłem wzajemnej inspiracji i okazją do wymiany twórczej aktywności. Koncepcja artystyczna koncertów zakłada ukazanie kulturalnego dziedzictwa strony gruzińskiej oraz bogatego dorobku narodowego Polski poprzez prezentację polskich tańców i pieśni. Każdy z zespołów zaprezentuje utwory ukazujące wielowiekowe dziedzictwo kulturowe swojego kraju, a całość widowiska będzie kwintesencją międzykulturowego dialogu.

Drugie z zadań, które otrzymało dofinansowanie Ministerstwa Kultury nosi nazwę: „Taniec natchniony – od folkloru do współczesności” -  prezentacja spektaklu baletowego „Exodus” jako nowatorskiego podejścia do promocji kultury polskiej. Zagranicznym partnerem Zespołu „Śląsk” zostały japońskie instytucje: Port of Humanity Tsuruga Museum w Tsurudze i Theater Xcai w Tokio. Realizacja projektu będzie polegała na prezentacji spektaklu „Exodus” w wykonaniu artystów baletu Zespołu „Śląsk” dla japońskiej publiczności w Tsurudze i Tokio. Założeniem artystycznym jest spotkanie dwóch kultur oraz pokazanie współczesnego tańca i muzyki inspirowanych tradycyjnymi dziełami Zespołu „Śląsk”. Na program spektaklu złożą się etiudy taneczne, które łączą tradycję z nowoczesnością. Celem projektu jest doskonalenie tańca tradycyjnego i wspieranie interakcji pomiędzy Krajem Kwitnącej Wiśni i zachodnimi kulturami tańca. Poprzez promocję polskiej kultury wśród japońskiej publicności, zostanie ukazana jej uniwersalność i rola w budowaniu światowego dziedzictwa kulturowego. Integralną częścią zadania będą warsztaty z polskiego tańca narodowego, których uczestnikami będzie lokalna społeczność Tsurgii.

Ogłaszając wyniki naboru do programu Kultura Inspirująca, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadmieniło jednak: „Mając świadomość sytuacji związanej z zagrożeniem epidemicznym a przede wszystkim ograniczenia działalności instytucji kultury będziemy wprowadzać elastyczne podejście do realizacji zadań i rozliczania projektów. Kwestie dotyczące możliwości realizacji dofinansowanych projektów, będziemy rozpatrywać indywidualnie, poszukując najlepszych rozwiązań w tym trudnym czasie”.

Program MKiDN Kultura Inspirująca jest jednym z fundamentów zintegrowanego systemu promocji kultury polskiej za granicą, projektu strategicznego, realizowanego w ramach rządowej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i koordynowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z Ministrem Spraw Zagranicznych. (AK)

Więcej informacji i pełna lista dofinansowanych projektów tutaj

Powrót
Czerwiec 2020
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Najbliższe koncerty

    Zapowiedzi