Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny ul. Zamkowa 3, 42-286 Koszęcin
tel.: +48 34 310 64 15; fax: +48 34 310 64 16; e-mail: info@zespolslask.pl

Skórka:
A+

Kijów i Żytomierz - ostatnie punkty na ukraińskiej trasie koncertowej04 Lutego 2020

Po wzruszającym spotkaniu z polską publicznością we Lwowie, artyści Zespołu „Śląsk” udali się do Kijowa, gdzie 2 lutego wystąpili wraz z Narodowym Zespołem Pieśni i Tańca Ukrainy im. Grygoria Wieriowki „Vieriovka”. Na zakończenie pierwszej w tym roku zagranicznej podróży Zespołu, „Śląsk” odwiedził jeszcze z koncertem Polaków na Żytomierszczyźnie. Dziś artyści wracają do Polski.

W Międzynarodowym Centrum Kultury i Sztuki Ukraińskiej w Kijowie - jednej z największych sal widowiskowych Ukrainy - Zespoły „Śląsk” i „Vieriovka” spotkały się po raz pierwszy na jednej scenie. Warto przypomnieć, że jest to kolejne, polsko-ukraińskie spotkanie artystów. Zespół z Kijowa dwukrotnie gościł w Koszęcinie. W 2017 roku wystąpił podczas - organizowanego przez Zespół „Śląsk” - II Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Silesia”, a rok później był jedną z gwiazd „Święta Śląska”. Kontynuując kilkuletnią współpracę, „Śląsk” tym razem przyjechał z rewizytą i wystąpił z „Vieriovką” we wspólnym koncercie. W pierwszej części ponaddwugodzinnego programu, Zespół „Śląsk” zaprezentował swój przebojowy repertuar ludowo-narodowy. Ukraińsko-polska publiczność miała okazję podziwiać m.in. trojaka, polkę opolską, tańce górali podhalańskich, kujawiaka, oberka i krakowiaka. Wysłuchała także najpopularniejszych pieśni Zespołu, wśród których znalazły się m.in: „Karolinka”, „Gdybym to ja miała”, „Szła dzieweczka”, „Głęboka studzienka” czy „Hej, te nasze góry”. Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Ukrainy „Vieriovka” wystąpił ze swoim repertuarem w drugiej części koncertu, a wszyscy artyści spotkali się we wspólnym finale. Barwny, polsko-ukraiński chór zaprezentował dwie ukraińskie pieśni: „Hej sokoły” (w języku polskim) i dumkę "Rewe ta stohne Dnipr szyrokij" (w języku ukraińskim), które artyści obu zespołów wykonali z towarzyszeniem orkiestry Zespołu „Vieriovka” i pod batutą dyrygenta Zespołu „Śląsk” Zygmunta Magiery. Ten muzyczny, polsko-ukraiński dialog, nie tylko porwał publiczność do wspólnego śpiewu, ale wywołał też burzę braw. Wśród 1800 widzów zgromadzonych na sali zasiedli m.in. przedstawiciele stowarzyszeń polonijnych, artyści ukraińskich zespół ludowych, przedstawiciele dyplomacji, ludzie kultury i nauki.

Tegoroczną podróż po Ukrainie Zespół „Śląsk” zakończył koncert z programem „A to Polska właśnie” w Żytomierzu, z okazji jubileuszu 30-lecia Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie. 3 lutego na scenie Teatru Muzyczno-Dramatycznego im. I. Koczergiza, Zespół „Śląsk” zaprezentował publiczności bogatą panoramę polskiego folkloru. Na widowni zasiedli wyjątkowi odbiorcy, obwód żytomierski jest bowiem największym skupiskiem społeczności polskiej na Ukrainie. Środowisko polonijne, w liczącym blisko 400 tysięcy mieszkańców Żytomierzu, szacowane jest na około 60 tysięcy osób. Tradycje polskości są kultywowane na tym terenie bardzo konsekwentnie. Jednym z przejawów takiej aktywności są m.in. odbywające się cyklicznie jesienią Dni Kultury Polskiej i Festiwal "Tęcza Polesia", podczas których Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" jest gościem od wielu lat. Co roku Zespół „Śląsk” podejmuje także w Koszęcinie „Kolędników z Żytomierza” - zespoły artystyczne, których członkami są osoby pochodzenia polskiego z Żytomierszczyzny. Warto przypomnieć, że Województwo Śląskie od wielu lat utrzymuje kontakty z Obwodem Żytomierskim na Ukrainie, wspierając Polaków mieszkających na tych terenach, skupionych wokół Związku Polaków w Żytomierzu. W 2015 roku władze województwa sformalizowały współpracę z Obwodem Żytomierskim i podpisały „Porozumienie o współpracy i rozwoju przyjaznych stosunków z Żytomierską Obwodową Administracją Państwową”.

Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” wraca z Ukrainy 4 lutego, by już 6 lutego wystąpić w Sanockim Domu Kultury w ramach XV Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”. Zachęcamy do śledzenia naszych planów koncertowych! (AK)

Powrót