Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny ul. Zamkowa 3, 42-286 Koszęcin
tel.: +48 34 310 64 15; fax: +48 34 310 64 16; e-mail: info@zespolslask.pl

Skórka:
A+

Z koncertem kolęd i pastorałek we Lwowie03 Lutego 2020

Od 31 stycznia Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” przebywa na Ukrainie. Krótką trasę rozpoczął koncertem kolęd i pastorałek „Święta Noc” w Bazylice Archikatedralnej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie. Współorganizatorami wydarzenia byli: Fundacja Dziedzictwo Kresowe, Konsulat Generalny RP we Lwowie i Archidiecezja Lwowska. Patronat honorowy objął  arcybiskup Mieczysław Mokrzycki.

Na spotkanie ze „Śląskiem” do lwowskiej katedry przybyły prawdziwe tłumy. Od miesięcy oczekiwany przez Polaków ze Lwowa, i dla wielu z nich wymarzony, koncert chóru i orkiestry Zespołu był wydarzeniem absolutnie wyjątkowym. Najpiękniejszych kolęd i pastorałek wysłuchali Polacy z całego obwodu lwowskiego, ale także goście z Polski, którzy specjalnie przyjechali do Lwowa. W swojej historii „Śląsk” był już we Lwowie kilkakrotnie, ale w Bazylice Archikatedralnej zaśpiewał po raz drugi. Katedra to miejsce wyjątkowe i symboliczne, które przez lata, także w czasach komunizmu, pomagało wytrwać Polakom w ich narodowej tożsamości i wierze. Między innymi dlatego, każde spotkanie z polskimi artystami w tej świątyni, jest dla naszych rodaków na Ukrainie niezwykle wzruszające.

„Jakaż to wielka radość użyczyć katedry tak wspaniałym i przepięknym gościom” – powiedział abp Mieczysław Mokrzycki dziękując Zespołowi Pieśni i Tańca „Śląsk”. „Jest to wspaniały dar świąteczny i noworoczny dla nas i dla miasta Lwowa” – zaznaczył. Konsul generalny RP Eliza Dzwonkiewicz odczytała list, który do organizatorów i uczestników koncertu skierował sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy podziękował Zespołowi „Śląsk” za to, że poprzez muzykę i pieśni, w których wybrzmiewa polski narodowy duch rozpowszechniają polski język, historię i kulturę.

Prezes Fundacji Dziedzictwo Kresowe Jan Sabadasz zaznaczył, że koncert kolęd w katedrze lwowskiej z udziałem znanych w Polsce zespołów powoli staje się tradycją z roku na rok (w 2019 wystąpił Zespół „Mazowsze”), stanowiąc znaczące wydarzenie w życiu kulturalnym Lwowa. „Dla nas organizatorów jest to ważne, bo dzięki takiej inicjatywie trafiamy do najważniejszych dla nas odbiorców, Polaków na Ukrainie oraz miłośników polskiej kultury innych narodowości. Kolędy w interpretacji zespołu »Śląsk« są dobrze znane w wielu domach polskich poza granicami kraju, także tutaj we Lwowie” - stwierdził prezes Sabadasz. Z jego rąk, zastępca dyrektora Zespołu „Śląsk” Tomasz Janikowski otrzymał złoty medal „Serce dla Kresów”, przyznany Zespołowi przez kapitułę Fundacji Dziedzictwo Kresowe.

Podczas tegorocznej trasy na Ukrainę, Zespół „Śląsk” wystąpi jeszcze w Kijowie oraz Żytomierzu. Do Polski artyści wrócą 4 lutego. (AK)

Powrót