IV Festiwal Folklorystyczny "Silesia" dobiegł końca10 Września 2019

143 artystów z Hiszpanii, Ekwadoru, Serbii, Słowacji i Argentyny, 12 godzin prób, wspólnych warsztatów i wykładów, 9 wspaniałych koncertów, które obejrzało 4 tysiące widzów – tak w liczbowym skrócie przedstawia się podsumowanie trwającego przez tydzień w siedzibie Zespołu „Śląsk” IV Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Silesia”. 8 września koncertem finałowym zakończyła się kolejna edycja tej niezwykle barwnej imprezy.

W tym roku zaproszenie Zespołu „Śląsk” przyjęły: Kulturno Umetničko Društvo "Caribrod" z  Dimitrovgradu w Serbii, Univerzitný Folklórny Súbor „Mladost” z  Bańskiej Bystrzycy  na Słowacji, Gran Ballet Argentino z Córdoby w Argentynie, Agrupación Folclorica Echentive z wyspy La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich w Hiszpanii i Grupo de Danza Universidad Tecnica del Norte z Ibarry w Ekwadorze. Każdego dnia ich koncerty gromadziły w siedzibie Zespołu „Śląsk” komplet publiczności, która niezwykle gorąco oklaskiwała oryginalne tańce i śpiew. Od 2 do 8 września Festiwal odwiedziły tłumy widzów. Ogromna różnorodność folkloru prezentowanego podczas tegorocznej edycji okazała się niezwykle interesująca dla odbiorców, a poziom artystyczny i oryginalność scenicznych prezentacji zdobyły uznanie wszystkich, którzy zdecydowali się w tych dniach pojawić w Koszęcinie.

Pierwszy z galowych koncertów Festiwalu odbył się 6 września na placu Biegańskiego w Częstochowie, koncert współorganizował Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. Uczestnicy Festiwalu mieli także okazję zwiedzić jasnogórski klasztor i wraz z solistką Zespołu „Śląsk” zaśpiewać w swoich językach słynną „Barkę” – ukochaną pieśń Jana Pawła II – przed obliczem Czarnej Madonny. Ta przejmująca wizyta na Jasnej Górze zapewne długo zapadnie w pamięć i serca naszych gości.  Uroczyste podsumowanie Festiwalu odbyło się 8 września w siedzibie Zespołu „Śląsk”. Podczas koncertu finałowego goście z Hiszpanii, Ekwadoru, Serbii, Słowacji i Argentyny jeszcze raz zaprezentowali widzom fragmenty swojej narodowej twórczości, zbierając przy tym burzę braw. W finale wszyscy pojawili się w choreografii krakowiaka, którą z uczestnikami Festiwalu przygotował Kierownik Baletu Zespołu „Śląsk” Michaił Zubkov. Trzeba przyznać, że to niezwykle wzruszający widok móc podziwiać przedstawicieli tak różnych kultur z całego świata w polskim tańcu narodowym. Owacja na stojąco była najlepszym dowodem na to, z jakim uznaniem spotkała się ich artystyczna praca.

Najpiękniejsze fragmenty narodowych prezentacji zespołów z Hiszpanii, Ekwadoru, Serbii, Słowacji i Argentyny podziwiał komplet widzów, wśród nich goście honorowi, m.in.: Zastępca Przewodniczącego Komisji Edukacji, Nauki i Kultury Sejmiku Województwa Śląskiego Zbigniew Przedpełski, poseł na Sejm RP Wojciech Szarama, Dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Zbigniew Cierniak, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie Małgorzata Majer, Dyrektor Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego Barbara Uracz i Dyrektor Artystyczny tego Festiwalu Krzysztof Pająk, a także przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych i instytucji zaprzyjaźnionych z Zespołem „Śląsk”. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem zarówno wykonawców, jak i pełni wdzięczności dla inicjatywy gospodarzy Festiwalu – Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Z ust gości padały wyrazy uznania za to, że organizując i rozwijając Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Silesia” Zespół „Śląsk” jest już nie tylko ambasadorem polskiej kultury na świecie, ale i importerem światowej kultury.

Festiwal po raz pierwszy zorganizowano w Koszęcinie w 2016 roku. Od tamtej pory gościliśmy już zespoły z Bułgarii, Węgier, Turcji, Ukrainy, Irlandii i Słowacji, Meksyku, Gruzji, Macedonii, Chorwacji, RPA i Panamy. Festiwal rozrasta się i zdobywa coraz większe uznanie publiczności, a jego rosnący prestiż potwierdzają kolejni wspaniali uczestnicy. Jesteśmy przekonani, że za rok spotkamy się w równie znakomitym gronie, mogąc prezentować widzom panoramę światowego folkloru i osiągnięcia kolejnych zespołów. Do zobaczenia za rok! (AK)

 

Powrót