Zapraszamy na "Rapsodię Śląską"!23 Sierpnia 2019

Już 31 sierpnia o godz. 21:00 wielkie widowisko na Stadionie Śląskim w Chorzowie

31 sierpnia na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbędzie się wielkie, muzyczno-multimedialne widowisko z okazji setnej rocznicy I Powstania Śląskiego. Wśród wykonawców m.in. chór Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”! Wydarzenie zostało objęte patronatem narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

W marcu 2019 roku z inicjatywy marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego w Katowicach zainaugurowano obchody 100-lecia trzech Powstań Śląskich, które potrwają aż do 2022 roku czyli rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Rok 2019 Sejmik Województwa Śląskiego ustanowił „Rokiem Stulecia Wybuchu I Powstania Śląskiego”. Najważniejszym, artystycznym wydarzeniem tych obchodów – bezprecedensowym w historii polskiej kultury - będzie wielkie widowisko muzyczno-multimedialne pt. "Rapsodia Śląska", które odbędzie się 31 sierpnia na Stadionie Śląskim w Chorzowie o godz. 21:00.

"Rapsodia Śląska" to nie tylko widowisko muzyczno-multimedialne, lecz także utwór muzyczny autorstwa kompozytora, laureata Oscara Jana A. P. Kaczmarka, który został skomponowany specjalnie z okazji setnej rocznicy

I Powstania Śląskiego. 31 sierpnia 2019 r. odbędzie się prapremiera tego utworu, w wykonaniu m.in. chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Pod kierownictwem Jana A. P. Kaczmarka i pod batutą dyrygent Moniki Wolińskiej na Stadionie Śląskim wystąpią także: Monika Brodka, Miuosh, Igo, Grubson, Marcin Wyrostek wraz z 18 akordeonistami, Janusz Wawrowski, chór i orkiestra Filharmonii Śląskiej oraz kwartet saksofonistów The Whoop Group.

Takiego rodzaju widowiska, jak „Rapsodia Śląska” w Polsce jeszcze nie było. Wybitni artyści reprezentujący różne gatunki muzyki na czele z Janem A. P. Kaczmarkiem oraz niesamowity pokaz multimedialny z udziałem francuskiej grupy napowietrznych artystów z Compagnie Transe Express stworzą razem niezwykły spektakl, który będzie silnie oddziaływał na uczucia odbiorców bez względu na wiek.

Tak o skomponowanym przez siebie utworze mówił w wywiadzie dla „Dziennika Zachodniego” Jan A.P. Kaczmarek: „Na ogromnej scenie, która właśnie jest budowana na Stadionie Śląskim, obecnych będzie ponad 200 artystów setka muzyków Symfonicznej Filharmonii Śląskiej i stuosobowy chór (Filharmonii Śląskiej i zespołu Śląsk). Aż dwadzieścioro perkusistów (kobiet i mężczyzn) pod nazwą Zjednoczone Stany Perkusji zagra, wprowadzając rytm Śląska ten dawny i współczesny. Zagra także wspaniały kwartet saksofonowy, The Whoop Group z Polski. Wystąpi wirtuoz-akordeonista Marcin Wyrostek z grupą osiemnastu kolegów. No i wreszcie soliści: prawdziwa gwiazda, klasyczny sopran Iwona Sobotka, znakomita piosenkarka Monika Brodka i młody wokalista Igor Walaszek, pseudonim „Igo". W dwóch częściach „Rapsodii" na jedynym w Polsce stradivariusie zagra skrzypek Janusz Wawrowski, laureat Fryderyka z 2017 roku. (…)Całość zabrzmi w towarzystwie potężnych wizualizacji, przez co „Rapsodia" staje się trochę multimedialną operą. Będą m.in. wyświetlane archiwalne materiały dotyczące powstań śląskich. Widowisko uatrakcyjni występ francuskiej grupy akrobatów Compagnie Transe Express specjalizującej się w „teatrze interwencji". Oni, wykonujący 30 metrów nad ziemią swoje muzyczne akrobacje, będą wchodzić w dialog z nami muzykami tu, na ziemi.”

Jan A.P. Kaczmarek jest laureatem Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”. Był także nominowany do Złotych Globów i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej. Scenariusz wydarzenia to impresyjna opowieść, która jest osobistą refleksją Jana A. P. Kaczmarka na temat Powstań Śląskich, śląskiej tradycji, kultury, energii Ślązaków a wreszcie ich sztuki. Widowisko zostanie zrealizowane z hollywoodzkim rozmachem.

Jak deklarują organizatorzy, tym wydarzeniem pragną również zachęcić wszystkich Polaków do upamiętniania i świętowania ważnych rocznic w sposób nie tylko odświętny, lecz także oryginalny oraz przemawiający do wszystkich pokoleń i różnych grup społecznych. „Rapsodia Śląska” ma przejść do historii polskiej kultury i zostać zapamiętana na dziesięciolecia jako niezwykłe widowisko upamiętniające ważną rocznicę. „Zbudujmy razem nową, pozytywną energię prosto z województwa śląskiego i skierujmy ją na całą Polskę – bądźmy wszyscy częścią wielkiego widowiska „Rapsodia Śląska” 31.08.2019 r. o godz. 21:00 na Stadionie Śląskim!” – zachęcają Organizatorzy. Wydarzenie jest bezpłatne i nie obowiązują na nie wejściówki.

Szczegóły związane z widowiskiem można na bieżąco śledzić w mediach społecznościowych:

Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/2330686567012338/
Link do Instagrama: https://www.instagram.com/slaskie_pozytywna_energia/

Więcej informacji jest także na stronie: https://rapsodia.slaskie.pl

Organizatorzy: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Instytucja Kultury Ars Cameralis, Stadion Śląski
Współorganizatorzy: Telewizja Polska S.A., TVP3 Katowice
Producent: Bongo Media Production Sp. z o. o.
Multimedia: Grupa Piloci, Scenografia: Giorgos Stylianou-Matsis

Powrót