Rybnik i Kraków - koncertowe spotkania minionego weekendu19 Sierpnia 2019

Rozpoczęty już w piątek, intensywny, koncertowy weekend, Zespół „Śląsk” zwieńczył spotkaniami z publicznością w Rybniku i Krakowie. 17 sierpnia na rybnickim Rynku wystąpił w ramach pikniku patriotycznego „Śląscy bohaterowie Polski”, a niedzielny, krakowski koncert z repertuarem moniuszkowskim był wydarzeniem towarzyszącym Nocy Cracovia Sacra 2019.

Piknik „Śląscy bohaterowie Polski” był jednym z regionalnych wydarzeń zorganizowanych w ramach obchodów 100-lecia wybuchu I Powstania Śląskiego. W imieniu Zarządu Województwa Śląskiego w Pikniku uczestniczył wicemarszałek Dariusz Starzycki, a także organizator spotkania poseł na Sejm RP Czesław Sobierajski. Wydarzenie poprzedziło złożenie wieńców i zniczy na grobie jednego z przywódców pierwszego powstania śląskiego Alfonsa Zgrzebnioka, który spoczywa na cmentarzu komunalnym w Rybniku w Kwaterze Dowódców Powstań Śląskich. W oczekiwaniu na koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, zgromadzona na rybnickim Rynku publiczność obejrzała film dokumentalny „Śląskie kobiety – polskie twierdze”, o roli kobiet w czasach powstań śląskich. Podczas pikniku zaprezentowały się również grupy rekonstrukcyjne nawiązujące do tradycji tego okresu, swoje zbiory oraz ekspozycje udostępniło Muzeum w Rybniku. W części artystycznej wystąpili Iwona Socha i Adam Sobierajski, a gwiazdą wieczoru był Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Na tę wyjątkową okazję artyści chóru, baletu i orkiestry przygotowali repertuar pieśni powstańczych i patriotycznych, były też tańce narodowe i ludowe. Dostojny polonez do muzyki Wojciecha Kilara, szlachetny mazur z wojskową paradą, kujawiak, oberek czy finałowy krakowiak, wzbogacone chwytającymi za serce nutami „Pierwszej Brygady”, „Jak długo w sercach naszych” czy „Rozszumiały się wierzby płaczące” -  potęgowały patriotyczną atmosferę pikniku. Przyjęty entuzjastycznie przez publiczność koncert "Śląska" w Rybniku pokazał, że patriotyzm to także radość z wartości, które dziedziczymy.

W niedzielę, w nieco innym klimacie muzycznym, soliści, chór i orkiestra pod dyrekcją Mirosława Macieja Banacha wystąpili z repertuarem moniuszkowskim w ramach Nocy Cracovia Sacra 2019 - wydarzenia realizowanego w ramach obchodów jubileuszu 70-lecia Nowej Huty. W wykonaniu artystów zabrzmiały – przygotowane z okazji Roku Stanisława Moniuszki - I i III „Litania Ostrobramska” oraz pieśni sakralne „Bogurodzica”, „Ojcze nasz” i „Za rękę weź mnie Panie”. Nie mogło także zabraknąć największej wizytówki Zespołu – piosenek ludowych, którymi „Śląsk” zdobywa serca publiczności na całym świecie. „Karolinka”, „Karlik”, „Starzyk”, „Szła dzieweczka”, „Hej tam w dolinie” i inne przebojowe utwory, także i tym razem wzbudziły aplauz słuchaczy tłumnie zgromadzonych w krakowskim Kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Dwukrotny bis to najlepszy dowód na to jak bardzo ten różnorodny repertuar Zespołu przypadł do gustu krakowianom. Dziękujemy za wspaniałe, koncertowe spotkania! (AK)

Powrót