"O mój Śląsku!" - koncert "Śląska" i SBB na polsko-czeskim pograniczu17 Sierpnia 2019

Dokładnie w 100. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego, w miejscach, w których powstanie wybuchło i toczyły się pierwsze walki, odbył się cykl imprez upamiętniających tamte wydarzenia. 16 sierpnia, w Piotrowicach koło Karviny odsłonięto okolicznościową tablicę, odbył się panel dyskusyjny i nocny rajd do Godowa. Największą atrakcją artystyczną był specjalny koncert z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” i Józefa Skrzeka z zespołem SBB. Były to pierwsze, rocznicowe uroczystości poza granicami kraju.

To właśnie w Piotrowicach koło Karviny, w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku, zapadła decyzja o podjęciu walki z Niemcami. Przed dawną siedzibą powstańców odsłonięto tablicę poświęconą temu wydarzeniu ufundowaną przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach oraz Instytut Pamięci Narodowej. Szereg kolejnych uroczystości zaplanowanych przez organizatorów godnie upamiętnił wydarzenia sprzed stu lat.

Bez wątpienia największą atrakcją artystyczną obchodów był koncert „O mój Śląsku!” z udziałem chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” oraz Józefa Skrzeka i słynnego SBB. Artyści Zespołu wystąpili z repertuarem pieśni powstańczych oraz najpiękniejszych piosenek ludowych. Oprócz „Karlika” i „Karolinki” zabrzmiały także m.in.: „Szła dzieweczka:, „Gdybym to ja miała”, „Hej te nasze góry”, „Głęboka studzienka” czy „Od Siewierza”. Wspólnie z zespołem SBB przygotowali także niespodziankę dla publiczności wykonując kilka utworów z repertuaru legendarnego Silesian Blues Band, założonego w 1971 roku w Siemianowicach Śląskich przez Józefa Skrzeka. „Moja ziemio wyśniona”, „W kołysce Twych dłoni”, „Going away”, „Z krwi których krew moja” i tytułowy „O mój Śląsku!” – zabrzmiały tego wieczoru wyjątkowo pięknie!

Uroczystość została zorganizowana w ramach ogólnopaństwowych obchodów „Ku Niepodległej”. Głównymi organizatorami było Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach oraz katowicki Instytut Pamięci Narodowej przy współpracy z Polskim Związkiem Kulturalno-Oświatowym oraz gminą Piotrowice. Honorowym patronat objął Marszałek Województwa Śląskiego, prezydent Świętochłowic oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej i dyrektor Oddziału IPN w Katowicach. Obchody zostały sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Niepodległa na 2017-2022, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”. (AK)

Powrót