Koncert finałowy Warsztatów Muzyki Dawnej08 Sierpnia 2019

Od 2 do 7 sierpnia 2019 roku gościliśmy w naszej siedzibie miłośników sztuki włoskiego baroku, którzy w ramach Letniej Szkoły Artystycznej realizowali założenia artystyczne Warsztatów Muzyki Dawnej. Kilkudniowy kurs dla wokalistów i instrumentalistów skupiał kadrę międzynarodową. Skład uczestników tworzyli mieszkańcy Francji, Holandii, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Polski i innych krajów. Pod kierownictwem artystycznym Marco Vitale i pedagogów Arcadia Early Academy muzycy wzbogacali swoje umiejętności na przykładach dzieł kompozytorów z kręgu dawnej muzyki neapolitańskiej, m. in. Alessandra Scarlatti’ego, Bernarda Storace, Roberta Mancini’ego, Leonarda Leo, Leonarda Vinci, Carla Gesualda da Venosa i innych kompozytorów związanych z włoskim miastem Napoli.

7 sierpnia o godz. 19.30 w Kameralnej Sali Koncertowej odbył się koncert finałowy – podsumowujący tegoroczny letni kurs muzyczny z udziałem uczestników i pedagogów warsztatów. Wśród zasługujących na większą uwagę utworów należy wskazać czterogłosową kantatę „Stabat Mater” Emanuele d’Astorga - najsłynniejsze dzieło tego kompozytora oraz instrumentalne sonaty Alessandra Scarlatti’ego. Wieczorny koncert był przede wszystkim podsumowaniem kilkudniowej, wytężonej  pracy całego zespołu, zjednoczonego pasją do poznawania literatury dzieł dawnych mistrzów
i niepowtarzalnej stylistyki muzycznej Neapolu. Pamiątkowe zdjęcie i wręczone certyfikaty uczestnictwa w warsztatach na zakończenie edycji, przyniosą miłe wspomnienia z pobytu w Koszęcinie i może myśli o powrocie w przyszłym roku.

Powrót