"Szczyglik" dla Dziewczęcej Grupy Śpiewaczej "Sójki" z Brennej! - Finał "Śląskiego Śpiewania" imprezą towarzyszącą tegorocznej Industriady10 Czerwca 2019

Za nami finał XXVI edycji Regionalnego Przeglądu Pieśni im. Prof. Adolfa Dygacza "Śląskie Śpiewanie". Przesłuchania finałowe 74. podmiotów wykonawczych – 983. utalentowanych wokalistów i tancerzy - odbyły się 9 czerwca w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Tegoroczny finał „Śląskiego Śpiewania” honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Uroczystego otwarcia finału XXVI edycji „Śląskiego Śpiewania” dokonali: Wicemarszałek Województwa Śląskiego Wojciech Kałuża, dyrektor TVS Małgorzata Piechoczek, wiceprezes Związku Górnośląskiego Łucja Staniczek praz Dyrektor Zespołu „Śląsk” Zbigniew Cierniak. Na dobry początek, dla wszystkich uczestników i gości XXVI „Śląskiego Śpiewania” wystąpił balet i orkiestra Zespołu „Śląsk” z koncertem z okazji 100-lecia urodzin Stanisława Hadyny. Na chwilę przed spotkaniami z jury, ta profesjonalna prezentacja sceniczna była dla wszystkich finalistów doskonałą wskazówką jak powinien wyglądać ich występ.

Finał „Śląskiego Śpiewania” to znakomita okazja i właściwe miejsce, do spotkania wielkiej, artystycznej rodziny - miłośników śląskiej pieśni. Jak co roku poziom artystyczny Przeglądu był bardzo wysoki, a jury stanęło przed bardzo trudnym zadaniem, aby wyłonić najlepszych. Dziesięcioosobowe jury oceniało wykonawców na trzech scenach, w trzech kategoriach wykonawczych i wiekowych. Do Przesłuchań Finałowych zakwalifikowali się soliści i duety, zespoły wokalne oraz zespoły pieśni i tańca z dziesięciu etapów rejonowych: w Suszcu, w Zabrzu, w Katowicach, Czerwionce-Leszczynach, Łaziskach Górnych, Czeskim Cieszynie, w Tychach, Łubnianach, Piekarach Śląskich i Miedźnej. Jury oceniało dobór repertuaru, zachowanie cech gwarowych, walory wokalne, taneczne, akompaniament i ogólny wyraz artystyczny. Jako elementy dodatkowe brano pod uwagę strój ludowy i ewentualne rekwizyty. Po kilkugodzinnych przesłuchaniach podjęto decyzję o przyznaniu Grand Prix, Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego i statuetki „Szczyglika” Dziewczęcej Grupie Śpiewaczej  „Sójki” z Brennej.

Nagrody i wyróżnienia przyznano także w poszczególnych kategoriach wiekowych – od przedszkolaków po szkoły ponadgimnazjalne i dorosłych - oraz w kategoriach wykonawczych: soliści, chóry, zespoły wokalne, wokalno-instrumentalne oraz pieśni i tańca. Protokół z obrad jury i pełną listę wszystkich laureatów publikujemy pod załączonym poniżej linkiem.

Wyniki  Przesłuchań  Finałowych  XXVI  edycji  Regionalnego  Przeglądu  Pieśni  im.  Adolfa  Dygacza „Śląskie Śpiewanie” 2019

Organizatorami przeglądu są: Związek Górnośląski w Katowicach, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie, Telewizja TVS oraz samorządy miast i gmin (organizatorzy eliminacji rejonowych).

Finał XXVI Regionalnego Przeglądu Pieśni „Śląskie Śpiewanie” był realizowany jako impreza towarzysząca X edycji Święta Szlaku Zabytków Techniki –„Industriada 2019”. Pod nazwą „INDU-bal” znalazła się oferta rozszerzenia święta o dodatkowe wydarzenia organizowane w niedzielne przedpołudnie, w obiektach w których nie raz odbywały się bale, przyjęcia, zabawy czy imprezy kulturalne śląskich przemysłowców. „Niedziela u przemysłowca” to doskonały pretekst, by poznać najpiękniejsze śląskie i zagłębiowskie rezydencje - to właśnie tam podejmowano decyzje wpływające na rozwój przemysłu. W ramach „INDU-balu” w koszęcińskim pałacu gości podejmował jego obecny gospodarz - Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Można było zwiedzać obiekt, obejrzeć koncert Zespołu „Śląsk” i finałowe zmagania uczestników XXVI Regionalnego Przeglądu Pieśni „Śląskie Śpiewanie”, a wieczorem – w nieco mniej zobowiązującym klimacie – wziąć udział w zabawie z gwiazdami TVS.

W założeniach programowych Industriady 2019 znajdują się bezpośrednie odwołania do misji, jaką od wielu lat realizuje Zespół „Śląsk” upowszechniając śląską i polską kulturę ludową, popularyzując jej wartości i tradycje. Od wielu lat Zespół wraz ze Związkiem Górnośląskim wspólnie organizują Regionalny Przegląd Pieśni „Śląskie Śpiewanie” im. prof. A. Dygacza wykazując szczególną dbałość o walory artystyczne i edukacyjne. Organizacja Przeglądu Finałowego w dniu 9 czerwca 2019 r, połączonego już tradycyjne ze specjalnym koncertem Zespołu „Śląsk” zgromadziła ok. 900 miłośników śląskiej pieśni ludowej, którzy w barwnym korowodzie strojów regionalnych ze wszystkich zakątków Śląska, ale i nie tylko, szczelnie wypełnili przestrzenie koszęcińskiego pałacu. W organizowanym podczas Industriady zwiedzaniu zespołu pałacowo-parkowego brało udział 400 osób.

Finał „Śląskiego Śpiewania” inauguruje także w siedzibie Zespołu „Śląsk” coroczne Święto Edukacji Regionalnej w Koszęcinie. W kolejnych dniach odbędą się także: Dzień Otwarty Zespołu „Śląsk” wraz z finałem Konkursu Edukacja Regionalna w Szkole; konferencja Szkół im. Powstańców Śląskich i Wojciecha Korfantego oraz Festiwal Zawodów współorganizowany przez Kuratorium Oświaty w Katowicach i Izbę Rzemieślniczą Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. (AK)

Powrót
Lipiec 2019
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi