Zespół "Śląsk" laureatem nagrody "Kamrat Ślonskij Godki"06 Czerwca 2019

Wczoraj w Chorzowskim Centrum Kultury odbyła się VII edycja Gali „Gŏdōmy po ślōnsku”, podczas której rozdano nagrody „Kamrata Ślōnskij Gŏdki”. Wśród wyróżnionych, oprócz Zespołu „Śląsk”, znaleźli się również: pisarz Marcin Melon, aktor Michał Czernecki oraz Zdzisław Bik, prezes firmy Fasting SA. Nagrodę w imieniu Zespołu odebrał Zastępca Dyrektora Tomasz Janikowski. Galę uświetnił koncert chóru, baletu i orkiestry z programem „A to Polska właśnie”.

Celem akcji „Godomy po Ślonsku” jest promowanie używania godki w miejscach publicznych, m.in. w sklepach, firmach usługowych, w urzędach, szkołach i placówkach kultury. Finał siódmej edycji tego przedsięwzięcia uświetnił galowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, z programem przygotowanym z okazji Roku Stanisława Hadyny. Podczas Gali wręczono nagrody Kamrata Ślōnskij Gŏdki. Wśród tegorocznych laureatów znalazł się Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, wyróżnieni zostali także: Marcin Melon, pisarz i autor m.in. „Kōmisarza Hanusika”, Michał Czernecki, aktor, występujący m.in. w serialu TVN „Diagnoza” oraz Zdzisław Bik, prezes Fasing SA.

Inicjatorzy i organizatorzy „Godomy po Ślonsku” od lat zabiegają o przyznanie należytego statusu śląskiej mowie. Jak podkreślają: „Codzienne życie pokazuje, że godki używa się niezależnie od wykształcenia czy zamożności, a jednak w wielu miejscach publicznych w naszym regionie trudno porozumieć się przy użyciu śląskiej mowy. Właśnie dlatego zrodził się pomysł, aby wskazywać i w sposób szczególny wyróżnić te osoby, które na co dzień promują godka. Organizatorom zależy na tym, aby mowa śląska, świadcząca o naszej tożsamości i kulturowej przynależności była powodem do dumy, a nie do wstydu”.

Akcję pod hasłem ”Godomy po Ślonsku” realizują Fundacja Silesia, Towarzystwo „Pro Loquela Silesiana”, Radio Fest, portal i pismo „Chorzowianin.pl” oraz Chorzowskie Centrum Kultury. (AK)

Powrót
Lipiec 2019
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi